Jump to content

Filewrite Komutu Kullanımı

LifeSux
 Share

Recommended Posts

[quote name='blackman12' date='23 December 2011 - 19:03 ' timestamp='1324659818' post='1131073']
_filewritetoline komutuyla işini halledebilirsin, ya da satır içinde bi yeri değiştirmek istiyorsan satırı okutup gerekli alana insert edebilirsin yazını.
[/quote]

30. satıra $server = inputa yazılmış şey yazdırmak istiyorum ama nedense olmuyor ??? şu kodu deniyorum :
[codebox]
_FileWriteToLine("@ScriptDir\xxx.au3", 30, "$server= Send(GuiCtrlRead($input1))", 0)
[/codebox]

@blackman12 3. satırdaki yazıyı değiştirmek istiyorsa son parametreyi 1 yapması yeterli eğer değiştirmeyecekse 0 yapınca diğer satırlar bi satır aşağıya zaten kayıyor.

@lifesux sana gelince sendeki hata "@ScriptDir\xxx.au3" dosya yerini yanlış yazmandan meydana geliyor.Doğrusu @ScriptDir&"\xxx.au3" olması lazım.Yine hata olursa altına bi MsgBox(0, "", @error) yazıp hangi hata oluşturğunu görebilirsin.

[quote name='MostWanted' date='23 December 2011 - 20:21 ' timestamp='1324664474' post='1131128']
@blackman12 3. satırdaki yazıyı değiştirmek istiyorsa son parametreyi 1 yapması yeterli eğer değiştirmeyecekse 0 yapınca diğer satırlar bi satır aşağıya zaten kayıyor.

@lifesux sana gelince sendeki hata "@ScriptDir\xxx.au3" dosya yerini yanlış yazmandan meydana geliyor.Doğrusu @ScriptDir&"\xxx.au3" olması lazım.Yine hata olursa altına bi MsgBox(0, "", @error) yazıp hangi hata oluşturğunu görebilirsin.
[/quote]

[b]most teşekkürler yazıyı yazdı da 30. satıra $server= Send(GuiCtrlRead($input1)) yazdı :D ben $server= i aynen yazmasını send guictrl read kısmını ise 1. scriptteki inputa yazılanı yazmasını istiyorum.[/b]
edit :
2 sorum daha var.

hangi autoit kodu ile boş bir .au3 yaratabiliriz ?

birde acaba kodla au3 ü exe ye çevirmek mümkün mü ? yani program kullanmadan.

Edited by MostWanted

Şimdi ilk önce senin string ve değişken kavramlarını anlaman gerek. Tırnak ve kesme işareti içinde bulunanların hepsi bir string değeridir.Yani read input desen okumaz aynı dediğin gibi onu alır olduğu gibi yazar peki bunu nasıl engelleriz?Tabiki değişken kullanarak.Değişkenler hiç bi zaman tırnak işaretleri arasında yer almaz. Mesela bu kod için örnek vermek gerekirse;

[code]_FileWriteToLine(@DesktopDir&"\test.txt", 3, "$server= Send("&GuiCtrlRead($input1)&")", 1)[/code]

Burdaki & işareti değişkenleri başka değişkenlere veya stringlere bağlamak için kullanılır.Gördüğün gibi burda stringini yazdın ilk önce $server= Send( sonra geri kalan değişken olduğun için stringini kapattın tırnak işaretleri değişkenini bağladın.Mesela ilk yaptığın hata gibi düşün. @ScriptDir i tırnak içine aldığın için program onu değişken olarak görmedi ve haliyle bilgisayarında @scriptdir diye bi konum aradı ve bulamadı.Fakat onu değişken olarak yazınca @scriptdir scriptin bulunduğu konum olarak döndü (atıyorum C:\tnctr\scriptler) diye.

Diğer soruna gelince au3 ü exeye kod ile çeviremezsin.Fakat autoit programının ana kaynağında bulunan aut2exe.exe ile bunu yapabilirsin ki şöyleki;

[code]RunWait(@ScriptDir & '\Aut2exe.exe /in -çevirilecek scriptyolu- /icon -gerekiyorsa ikonu-)[/code]

Takıldığın yer varsa sor ama önce araştır lütfen kolay gelsin.

Edited by MostWanted

[quote name='MostWanted' date='24 December 2011 - 02:28 ' timestamp='1324686526' post='1131255']
Şimdi ilk önce senin string ve değişken kavramlarını anlaman gerek. Tırnak ve kesme işareti içinde bulunanların hepsi bir string değeridir.Yani read input desen okumaz aynı dediğin gibi onu alır olduğu gibi yazar peki bunu nasıl engelleriz?Tabiki değişken kullanarak.Değişkenler hiç bi zaman tırnak işaretleri arasında yer almaz. Mesela bu kod için örnek vermek gerekirse;

[code]_FileWriteToLine(@DesktopDir&"\test.txt", 3, "$server= Send("&GuiCtrlRead($input1)&")", 1)[/code]

Burdaki & işareti değişkenleri başka değişkenlere veya stringlere bağlamak için kullanılır.Gördüğün gibi burda stringini yazdın ilk önce $server= Send( sonra geri kalan değişken olduğun için stringini kapattın tırnak işaretleri değişkenini bağladın.Mesela ilk yaptığın hata gibi düşün. @ScriptDir i tırnak içine aldığın için program onu değişken olarak görmedi ve haliyle bilgisayarında @scriptdir diye bi konum aradı ve bulamadı.Fakat onu değişken olarak yazınca @scriptdir scriptin bulunduğu konum olarak döndü (atıyorum C:\tnctr\scriptler) diye.

Diğer soruna gelince au3 ü exeye kod ile çeviremezsin.Fakat autoit programının ana kaynağında bulunan aut2exe.exe ile bunu yapabilirsin ki şöyleki;

[code]RunWait(@ScriptDir & '\Aut2exe.exe /in -çevirilecek scriptyolu- /icon -gerekiyorsa ikonu-)[/code]

Takıldığın yer varsa sor ama önce araştır lütfen kolay gelsin.
[/quote]

Teşekkürler most wanted 2 sorum daha var

1-)au3 ü exe ye çevirmeyi beceremedim accaba örnek verebilirmisin ? birde iconsuz olsun istiyorum yani klasik .exe ikonu olsun au3 olmasın.

2-) birde file write gibi bir komutu kullanarak bir scriptin içindekileri diğer scripte nasıl yazdırabilirim ? yani scriptin kodlarını kopyalayıp filewrite komutuyla denedim tahmin ettiğim gibi olmadı :D buna benzer bir kod var mı ?

Edited by LifeSux

[quote name='MostWanted' date='24 December 2011 - 15:31 ' timestamp='1324733499' post='1131451']
1. sorunu zaten üstte ayrıntısıyla anlattım.Bana hangi işlemleri yapıp yapamadığını anlatır mısın?

2. soruna gelince bi dosyadaki yazıyı alıp başka yere yazmaksa bunu ise daha önce cevapladık lütfen arama yap.
[/quote]
RunWait(@ScriptDir & '\Aut2exe.exe /in -@ScriptDir & '\test.au3-)

bu şekilde yazıyorum ama çalışmıyor...

[quote name='MostWanted' date='24 December 2011 - 16:02 ' timestamp='1324735363' post='1131465']
Ben o tireleri yazıları belirtmek için koymuştum ya :) Neyse aslen şöyle yazman gerek;

RunWait(@ScriptDir & '\Aut2exe.exe /in "'&@ScriptDir & '\test.au3"')

Ve aut2exe.exe scriptinin ana klasöründe olacak bunu unutma.
[/quote]

içinde sadece send komutu olan bir scriptte denediğimde çalıştı exe ye dönüştürdü. ama asıl scriptte deniyince şu hatayı verdi :/

[img]http://a1112.hizliresim.com/s/s/1b6c0.png[/img]