Jump to content

Dllcall Fonksiyonları.

asmazh
 Share

Recommended Posts

Merhabalar,

AutoIT'in bütün kodlarını az çok öğrendim velakin DllCall ları görünce sinirleniyorum. Misal
DllCall("user32.dll", "int", "MessageBox", "hwnd", 0, "str", "Some text", "str", "Some title", "int", 0)
Buradaki "MessageBox" "SomeText" leri nereden öğrenip yazıyoruz.

Kıssadan hisse demek istediğim şu; dll lerin fonksiyonlarını nasıl öğreniyorsunuz, nasıl okuyorsunuz, üzerinden oynama nasıl yapıyorsunuz? Malüm not defteri ile de açılmıyor. :(

Bu konu hakkında internetten araştırma yaptım, Res Hack ile dll ler okunuyor ama pek bir şey anlamadım. Fonksiyonları göremedim. :(

Edited by asmazh

Windowsun kendi dllleri dışında dlller kullanıyorsan zaten indirdiğin yerde fonksiyonlar ve geri dönüşleri vardır. Windowsun dllleri içinse msdn kütüphanesinden istemediğin kadar bilgi ve örnek bulabilirsin. zaten dll exporter ile baktığın zaman fonksiyon adlarından çoğunun ne işe yaradığı belli oluyo.

sevgili arkadaşlar aşağıdaki .dll fonksionunu nasıl kullanabilirim
dahadoğrusu DLL Export Viewer programı ile aldığım bu fonksionları autoit kodlamasına nasıl dökebilirim
bu kodlarla bir örnek verebilirmisiniz
teşekkürler

==================================================
Function Name : haspds_Install
Address : 0x1000101e
Relative Address : 0x0000101e
Ordinal : 7 (0x7)
Filename : haspds_windows.dll
Full Path : C:\Yeni Klasör\haspds_windows.dll
Type : Exported Function
==================================================

• 2 hafta sonra ...

Hocam siz bize nasıl halledeceğinizi anlatsanız daha güzel olur. Bunun için hangi proramları kullanıyorsunuzş nasıl bir yöntem izliyorsunuz, fonksiyonların içeriğini nasıl buluyorsunuz bunları anlatsanız, bizde böyle şeyler için sizi bir daha rahatsız etmesek.

Edited by asmazh

Önce exedependency scanner la programın kullandığı dllleri buluyorum, sonra dllleri dll export viewer ile açıyorum fonksiyonları buluyorum. Fonksiyon adlarına bakarak zaten hangi fonksiyonu kullanacağımı anlıyorum. sonra o fonksiyon adını ve dll adlarıyla google da aratıp kullanımını buluyorum. Bazı fonksiyonlar için aramaya gerekte yok zaten, ne yapıcağınızı otomatik anlayabiliyosunuz bi müddet sonra.

Selamun aleyküm blackman kardeşim senden bir konuda yardım isteyecektim,

Autoit ile yapılmış bir çalışma buldum mp3 dosyasını pencerenin üstüne bıraktıgımız zaman müzik ritmine göre hareket ediyor çokta güzel olmuş bass.dll ve bassdflac.dll dosyalarını kullanmış ben bunu ams ye uyarlamak istiyorum nede olsa dll kullanılarak yapılıyor ama bir türlü kodların içinden çıkamadım.

http://www.mediafire.com/?m2ymiwr9hsdj7hl

Dosya burada bunu ams de kullanabilmem için fonksiyonların hangilerini kullanmam gerek.

• 2 hafta sonra ...

sevgili blackman12
dosyayı şu an
http://karabunar.zxq.net/programlar/haspds_windows.rar
adresine yükledim
bu dosya ile neler yapabiliriz bu hasp driver ile alakalı olduğunu sanıyorum
hasp driverlerini ve hasp emulator programını bütün olarak
autoit kodlamalarına dökmeye çalışıyorum
bu konuda yardımcı olmanız mümkünmü?
teşekkürler