Jump to content

Programın Kurulu Olup Olmadığını Incelemek

mustafakara
 Share

Recommended Posts

sevgili arkadaşlar merhabalar.
hasp emulator adında bir program var bu programın bilgisayarda kurulu olup olmadığını nasıl anlayabiliriz
regeditten bütün kayıtlarını sildim system32 içersine gönderdiği dosyayıda sildim ona rağmen hala kuruluymuşgibi görünüyor çalışan programlar içerisindede yok başka nerede bir kalıntı bırakabilir
autoit programıyla bu programı kurdurtuyorum kurmadan önce bilgisayarımı inceleyecek bu program daha önceden kurulmuşsa sadece düzeltme yaptıracağım kurulu değilse tamamen kurdurtacağım bu nedenle böyle bir ayrıntıda takılı kaldım
kurulu olduğu halde yeniden kurdurtursam hata yapıyor
bu konuda yardımcı olursanız sevinirim
dosyanın boyutu çok küçük incelerseniz sevinirim.

http://karabunar.zxq.net/programlar/HASPHL2006.rar

bence revo ununstall diye ufak bi program var önce onu kur sonra o dediğin programı kur revoda onu görebilirsin sonra bütün kalıntıları silmek için revo ununstaller ile kaldır de o herşeyini kaldırıyo regedit kayıtları dahil bence en güzeli başka arkadaslarında kullandıgı varmı bilemiyorum ama ben yüklenen progrramları kaldırmak için onu kullanıyorum program ekle kaldırdan tam silinmiyo revo bence güzel başka sorunlarıda çözmek için.kolay gele

[code]ona rağmen hala kuruluymuşgibi görünüyor[/code]

nerede kuruluymuş gibi gözüktüğü önemli ona göre çözüm üretebiliriz, ayrıca tüm regedit kayıtlarını ve dosyaları sildim deme boşuna demekki silmemişsin ;) son olarak mostwantedın dediği gibi daha önce bu programın kurulmadığı (örneğin yeni bir sanal makine) bir bilgisayara bu programı kurarken hangi dosyaları nereye attığını bul ve ona göre temizlik yap, yalnız bunun autoitle alakası nedir orasını çözemedim? Autoitle kurulum yaptırman bu konuyu autoitle ilgili yapmaz!

@mustafakara

Şimdi indirip senin için baktım. Ilgili program kısaca hl_emul adında bir servis kuruyor.

C:\WINDOWS\system32\drivers\HL_EMUL.sys dosyasını kopyaladı ve aşağıdaki regi yazdı.
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\HL_EMUL

Sen manuel olarak ilgilir regi silersen, sistemini yeninden başlattıktan sonra, servis kaldırılmış olur.
Sen her zaman kurdurtmak mı istiyorsun? Tam olarak yapmak istediğin nedir?

sevgili arkadaşlar hepinize teşekkürler öncelikle cevabımı yazmakta geciktiğim için çok özür diliyorum.
ben anlatmak istediğimi tam olarak anlatamamışım sanıyorum
bu program kendini kurarken nerelere bilgi atıyor
programı autoit ile katılımsızkurulum olarak yaptım lakim bu program bilgisayarda daha önce kuruldu ise aynı kurulumu tekrar gerçekleştirmek hataya yol açıyor
onedenden dolayı kurulum yapmadan önce autoit programı ile sistemin incelenmesi gerekmektedir
işte olay burada başlıyor ben reg kayıtlarını ve C:\WINDOWS\system32\drivers içersindeki HL_EMUL.sys adlı dosyayı sildiğim halde
exe dosyasını çalıştırdığımda program bilgisayarımda kurulu olarak görünüyor başka nerelere birşeyler yüklemiş olabilir yada kendinin daha önceden kurulduğunu nereden görüyor
bu programı kurmadan önce autoit programı sistemden tamamen temizleyecek ve kurulum yapacak amacım bu teşekkürler

@mustafakara

Ilgili program bir servis kurduğundan, sen programın yaptığı etkileri manuel silsende, servis tamamen kalkmaz! (Sistemi yeniden başlatman gerekiyor)
Program büyük ihtimal servisi kontrol edip, servis varsa programın kurulu olduğunu varsayıyor. Yapılması gereken, servis çalışıyorsa, durdurup sonra kaldırıp yeniden kurulum yapmak...

Yaptığın katılımsıza ait komutları verirsen, senin için bakabilirim...

@mustafakara

Aşağıdaki örnekle ilgili servisi kaldırabilirsin....

[codebox]Global $Blue_Title = "Error!"
Global $hAdvapi32 = DllOpen("advapi32.dll")
If $hAdvapi32 = -1 Then
MsgBox(16, $Blue_Title, "Can't open advapi32.dll")
Exit 1
EndIf
Global $hKernel32 = DllOpen("kernel32.dll")
If $hKernel32 = -1 Then
MsgBox(16, $Blue_Title, "Can't open kernel32.dll")
Exit 1
EndIf

_DeleteService(@ComputerName, "HL_EMUL")

Func _DeleteService($sComputerName, $sServiceName)
Local $arRet
Local $hSC
Local $hService
Local $lError = -1

Local $SC_MANAGER_ALL_ACCESS = 983103
Local $SERVICE_ALL_ACCESS = 983551

$arRet = DllCall($hAdvapi32, "long", "OpenSCManager", _
"str", $sComputerName, _
"str", "ServicesActive", _
"long", $SC_MANAGER_ALL_ACCESS)
If $arRet[0] = 0 Then
$arRet = DllCall($hKernel32, "long", "GetLastError")
$lError = $arRet[0]
Else
$hSC = $arRet[0]
$arRet = DllCall($hAdvapi32, "long", "OpenService", _
"long", $hSC, _
"str", $sServiceName, _
"long", $SERVICE_ALL_ACCESS)
If $arRet[0] = 0 Then
$lError = $arRet[0]
Else
$hService = $arRet[0]
$arRet = DllCall($hAdvapi32, "int", "DeleteService", _
"long", $hService)
If $arRet[0] = 0 Then
$lError = $arRet[0]
EndIf
DllCall($hAdvapi32, "int", "CloseServiceHandle", "long", $hService)
EndIf
DllCall($hAdvapi32, "int", "CloseServiceHandle", "long", $hSC)
EndIf
If $lError <> -1 Then
SetError($lError)
Return 0
EndIf
Return 1
EndFunc ;==>_DeleteService[/codebox]

@mustafakara

Servis çalıştırılmışsa, kaldırmak için, durdurmak gerekiyor olabilir. Ama bazı servisler başladığında durdurulması için sistemin yeniden açılması gerekiyordu.
Daha önce yazdığım gibi, ilgili reg satırlarını silip, sistemi yeniden başlatırsan servis kalkar.

Ayrıca servis daha önceden kuruluysa, niye kaldırmaya çalışıyorsun ki! Servsin kurulu olup olmadığına bakılıp, gerekiyorsa sys dosyası güncellenip devam edilebilir...

Detaylı inceleyemedim kusura bakma. Biraz meşgulüm... Uygun vakitte örneğe tekrar bakmaya çalışırım...