Jump to content

Yandex, Atatürk'ün Yüzüne Dokunmuyor!

DrMakarna_
 Share

Recommended Posts

[quote][b][i]Ülkemizde de faaliyet gösteren ve Google'ın rakibi olan internet devi Yandex, Moskova'da bulunan ana ofisinin duvarında, Atatürk'ün posterini asıyor. Şok eden o videoyu izleyin![/i][/b]

Rus arama motoru Yandex, ülkemizde resmi ofis açmasının ardından, hem sunduğu ürünlerle hem de ülkemizdeki yasalar ve işleyiş adına açıkça sergilediği davranışıyla Türkiye'deki internet kullanıcılarının beğenisini kazanmaya devam ediyor.
Pazartesi günü hizmete başlayacak olan müzik servisinin tanıtımı için davet edildiğimiz Moskova'daki merkez ofiste, eşine az rastlanır bir manzara ile karşılaştık ve bu anın videosunu kaydettik.

Ofisi ziyaret ederken, bir odada gördüğümüz Atatürk posterini sorduğumuzda, çok ilginç bir yanıt aldık. Yandex Haritalar servisinde, sokakların fotoğraflarını görmeniz mümkün. Bu karelerde yer alan insanların, mahremiyetlerini korumak için yüzler otomatik olarak bulanık hale getiriliyor.
Ofis ziyaretinde karşılaştığımız odada, Atatürk posterinin hemen yanında asılan notta "Don't blur it" yani "Bu resmi bulanıklaştırma" yazıyordu.
Nedenini sorduğumuzda ise "Yüzlerin tanınması ve bulanıklaştırılması işlemini, hazırladığımız yazılım yapıyor. Atatürk'ün sizin kültürünüzdeki yerini biliyoruz. Fotoğrafını bulanıklaştırmaması için burada tedbir alıyoruz" cevabını aldık.
Bu anlayışın altında, aslında çok önemli mesajlar yatıyor.
Atatürk'e hakaret edilen videoları silmediği için yıllarca YouTube'a erişimin engellenmesinden dolayı kılını kıpırdatmayan Google'ın bu vurdumduymaz tavrına karşılık, Yandex çalışanlarının hem de merkez ofiste bu denli duyarlı olmaları, kullanıcıların tercihi konusunda önemli bir etken olabilir.[/quote]

[b][size="3"]Videoyu koyamadım ama linki vereyim [/size][/b]
[code]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=iBATEdAP_bA[/code]

kaynak : [code]http://shiftdelete.net/yandex-ataturkun-yuzune-dokunmuyor-35864.html[/code] Edited by 6489426

Yandex kullanmayı düşünmüyordum.Bu davranışlarından sonra ilk arama motorum olacak.İşte pazar payı böyle kazanılır.Ülkesinde önemli şahsiyetleri koruyarak ve saygı duyarak

[quote name='nano68' date='24 March 2012 - 11:51 ' timestamp='1332579115' post='1174501']
Yandex Googlenin tahtını sallayacak diyordum kimse inanmıyordu
[/quote]

google'nin tahtını gördün müde sallandığını görücen :D

arabayı 4'ncü viteste çalıştırmayında boğulmasın,bekleyin izleyin sonra taht sallayın.

[b]Google'yi etkileyecek kadar büyük yankılar uyandıracağını pek sanmıyorum. Daha doğrusu şimdilik onu yapamaz Google kaç yıllık şirket Yandex kaç yıllık. Ama hizmet olarak Google'den daha iyi gibi. Sırf rant sağlamak için yapmıyorsa tabii. Daha sonra aynı hassaslıkla devam ederse bence işte o zaman asıl başarıyı yakalar[/b]

milli duygularla rant sağlama türkleri iyi tanıdıklarını zannediyolar ama yanlış tanıyorlar evet nete düşkünlüğümüz çok face'i yücelttik sabahımız akşamımız face bankamız şirketlerimiz reklamlarımızda herşeyimiz face'le dönüyor olabilir ama milli duygularımızla asla oynuyamazlar bu benim sahsi düşüncem ne googleyi sallayabilir nede bir adım önde gidebilir bu arama motoru zaten var nie böyle orta yere çıktı ve türkiyede bölye bir reklam aldı anlamış değilim bazları güç olarak kullanıyor bizi komşu ülkelerimize bunlarda milli duygularmızı kullanmaya çalışıyor büyümek için
Türkiyenin büyük bir devlet olduğunu inanın biliyolar hep bizle rulet oynuyolar buda benim fikrim

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...