Jump to content

Bu Özellikler Windows 8'de Olmayacak!

uN1versum
 Share

Recommended Posts

[img]http://3.bp.blogspot.com/-Vvjm5GbV2pg/T8fTRnx4NuI/AAAAAAAAHGU/pYWZfbLgc0Q/s1600/windows+8+yay%C4%B1n+%C3%B6ncesi+www.windows8li.com.jpg[/img]
Tüm dünyanın gözünün üzerinde olduğu yazılım firması Microsoft, yeni işletim sistemi Windows 8'in nihai final sürümünden önce gelen yayın önizleme sürümünü geçtiğimiz günlerde herkese açık bir şekilde yayınlamış, yayınlanan Windows 8 sürümü ise daha ilk günden bile milyonlarca tarafından indirilmişti.

Microsoft'un final sürümünü bile yayınlamadan yakaladığı bu başarı, gerçekten kayda değer bir başarı olarak görülüyor. Windows 8 ile birlikte eski Windows sürümlerinden alışık olduğumuz bir çok özelliği göremeyeceğiz. Bir çok köklü değişikliğin yapılacağı yeni işletim sisteminde en başta yıllardır alışık olduğumuz başlat butonunun olmadığını söyleyelim...
Yıllardır alışık olduğumuz bir çok özellik Windows 8 ile birlikte tarihe gömülüyor!

Başlat Düğmesi

Windows 95'den beri alışık olduğumuz, yıllardır bilgisayar kullanırken kullandığımız meşhur Windows Başlat penceresi yeni Windows 8 ile sistemlerimizden kalkacak. Son zamanlarda yapılan en büyük değişiklik olarak görülen bu değişiklikle birlikte başlat düğmesinin yerine Windows 8 metro arayüz düğmesi gelecek...

Windows Aero, saydam cam efekti ile flip 3D efekti!

Aero efekti hayatımıza gireli aslında çok olmadı, Windows Vista ile gelmişti. Windows Vista'nın performansının Windows 7'ye nazaran oldukça düşük olduğunu biliyoruz. Windows 7'de her daim kullanılan Aero efekti Vista'da çeşitli kullanıcılar tarafından tercih edilmiyor, kullanılmıyordu. Yeni Windows 8 finali öncesi yayınlanan deneme sürümlerinin hepsinde yer alan Aero efekti final Windows 8 sürümünde yer almayacak!

Yine son zamanlarda Windows 7 kullanıcılarının, daha doğrusu Aero arayüzü kullanan kullanıcıların hemen hemen tamamının kullandığı saydam cam efekti, yani pencereler, tek renk olarak gözükecek. Bu da demek oluyor ki saydam cam efektinin kalkmış olması.

Yine bu bağlamda alınan kararlara göre Flip 3D yani pencereler arası geçiş kolaylığı sağlayan "Windows+Tab" tuş kombinasyonu Windows 8 ile birlikte tarih olacak!

Windows Güncellemeleri Uyarıları!

Windows 8 ile birlikte, Windows XP, Vista ve 7'de güncelleme yapmadığımız takdirde, yaptıktan sonra yeni bir güncelleme geldiğinde sağ alt köşede yer alan bildirimler kalkacak. Güncelleme ile alakalı olan bildirimler kilit açma ekranı ve oturum açma ekranlarında belirecek.

Önceki dosya sürümleri ve Windows Yedekleme

Windows 7 ile hayatımıza giren, son derece kullanışlı olan, milyonlarca kişi tarafından kullanılan, önceki sisteme ait dosyalar için çalıştırılan Önceki Sürümler ve Windows Yedekleme Windows 8 ile birlikte tarihe gömülecek olan diğer özelliklerden birisi.

DVD çalma özelliği!

Microsoft'un bu konuya çok sıcak bakmadığını biliyoruz. DVD çalma özelliğinin yok olduğu Windows 8'de donanımlarında DVD bulunduran kullanıcılar için yazılım otomatik olarak yüklenecek.

Windows Media Center

Son 4 5 senedir hayatımızda büyük bir öneme sahip olan, Vista ve Windows 7 ile kullanımı adeta tavan yapan Media Center, yılın son çeyreğine doğru tanıtılması beklenen Windows 8 final sürümünde yer almayacak. Uygulamayı kullanmak isteyen kullanıcılar ek ücret karşılığında indirerek rahatlıkla kullanımına devam edebilecekler!

kişisel görüşüm aero ve saydam camların olmaması tam bir fiyasko bilgisayar 3,5 saniye erken açılacak diye
kullanmanın anlamıda yok vısta xp olayı yaşanacak gibi iyi forumlar.... Edited by safranos

çıktığından beri kullanıyorum
makinem yeni olduğu için bırakmayıda düşünmüyorum.
win7 de çalışmayan programları çalıştırabiliyor. en büyük artısı bu bence.
oyunlarda denemedim (oyunlardan anlamadığım için.)
klasik masaüstünü de ek bir proagramla hallettim.
sadece kurulumda driver sorunu çıkabilir. Manuel olarak driver yüklemeyi biliyorsanız Win8 bunu da problem yapmıyor.
İnşaallah Final sürümü daha gelişmiş olur.

win 8 tabletlere yönelik masaüsütü kullanıcıları kullamaz gibi geliyor bana
masaüstü de öyle kolay kolay ölmeyeceğine göre
iş yükünü herzaman maaüstü bilgisayarlar çeker çekecektir

Edited by tutuklu8

[quote name='Dexter18' date='10 July 2012 - 21:43 ' timestamp='1341945799' post='1220342']
aero olmaması daha iyi böylece eski pcler grafikten daha iyi yararlanacak
[/quote]
hangi eski pc ler yararlanacak dostum sen eski pclere kurulacağınımı zannediyorsun 3 5 senelik işlemcilere kurulmuyor ha
final sürümünde bunlar ortadan kalkarmı bilmem ama zannetmemde microsoft un ne yapmaya çalıştığını anlamak mümkün değil
belliki xp nin ömrünü uzatmak aldıkları bu kararlarla win 7 yi ölümsüz yapmak istiyolar.....

• 2 hafta sonra ...

[b]1. Baslat düğmesine gerek olmadıgını RC yi kullanan herkes gördü.[/b][b]2. Media centeri w7 kullanırken bir kere actım daha da acmadım gereksizdi.[/b][b]3. Aero estetiklik katıyordu bir nevi ama bence w8 in son goruntulerindeki Coolugu gördükten sonra Aero fiyasko tamamen..[/b][b]4. Olay pc nin 3-5 saniye hızlı açılması değil.. yine RC yi kullanan herkes gorduki makinada enteresan bı serilik ve sistem kaynağında iyileştirmelerin hepsinin olumlu oluşu... Bunun sebebi ise sıfırdan kernelle kodlanmasi.. [/b][b]
[/b][b]Bence final sürümü müthiş olacak.. Şimdiye kadar gördüğünüz ve kullandığınız bütün windowslari unutturacak.. İOS U değil tabiki :D [/b][b]
[/b][b]
[/b][b]Haydi kalın saglicakla... Final çıktığında olumsuz yorum yapanları görmek istiyorum tekrardan :D[/b]

Edited by KenanK

[quote name='KenanK' date='23 July 2012 - 01:06 ' timestamp='1342998394' post='1223863']
[b]1. Baslat düğmesine gerek olmadıgını RC yi kullanan herkes gördü.[/b][b]2. Media centeri w7 kullanırken bir kere actım daha da acmadım gereksizdi.[/b][b]3. Aero estetiklik katıyordu bir nevi ama bence w8 in son goruntulerindeki Coolugu gördükten sonra Aero fiyasko tamamen..[/b][b]4. Olay pc nin 3-5 saniye hızlı açılması değil.. yine RC yi kullanan herkes gorduki makinada enteresan bı serilik ve sistem kaynağında iyileştirmelerin hepsinin olumlu oluşu... Bunun sebebi ise sıfırdan kernelle kodlanmasi.. [/b][b]
[/b][b]Bence final sürümü müthiş olacak.. Şimdiye kadar gördüğünüz ve kullandığınız bütün windowslari unutturacak.. İOS U değil tabiki :D [/b][b]
[/b][b]
[/b][b]Haydi kalın saglicakla... Final çıktığında olumsuz yorum yapanları görmek istiyorum tekrardan :D[/b]
[/quote]
dediklerine aynen zayten zuyten katılıyorum kardeş lafı ağzımdan aldın :clapping: :good: :D

[quote name='mehmet1000' date='10 July 2012 - 18:31 ' timestamp='1341937870' post='1220324']

win7 de çalışmayan programları çalıştırabiliyor. en büyük artısı bu bence.

[/quote]

daha modemimin sürücüsünü tanıyamayan sistem nasıl olur da windows 7 de çalışmayan programları çalıştırabilir?

[quote]eski pclere kurulacağınımı zannediyorsun 3 5 senelik işlemcilere kurulmuyor ha
[/quote]

benim işlemci Intel e2200. Acaba benim işlemdi kaç senelik? 5 seneden fazla mı acep? Bu arada win8 rtm'yi kurabilirim demi bir sıkıntı olmaz? :whistle:

[quote name='sere' date='23 July 2012 - 15:56 ' timestamp='1343048219' post='1223992']
benim işlemci Intel e2200. Acaba benim işlemdi kaç senelik? 5 seneden fazla mı acep? Bu arada win8 rtm'yi kurabilirim demi bir sıkıntı olmaz? :whistle:
[/quote]

[b]rc yi kurup denedinmi arakdaşım.. kuruldysa problemsiz kurulacaktır... bana kalırsa atom çekirdekli dokunmatik pclere kurulacağına göre p4 den sonrasına da kurulacaktır.. zaten p4 ve aşağısı ne yapsın abi w8 i yaa.. :D [/b]

[quote name='sere' date='23 July 2012 - 14:56 ' timestamp='1343048219' post='1223992']
[/quote]
senin işlemci 2007 nin ekim ayında çıkmış yaklaşık 5 yıl..

http://ark.intel.com/products/33925/Intel-Pentium-Processor-E2200-%281M-Cache-2_20-GHz-800-MHz-FSB%29

[quote name='KenanK' date='23 July 2012 - 23:19 ' timestamp='1343078350' post='1224122']
[b]rc yi kurup denedinmi arakdaşım.. kuruldysa problemsiz kurulacaktır... bana kalırsa atom çekirdekli dokunmatik pclere kurulacağına göre p4 den sonrasına da kurulacaktır.. zaten p4 ve aşağısı ne yapsın abi w8 i yaa.. :D [/b]
[/quote]
rc'yi çatır çatır çalıştırıyor zaten rc'yi benim netbookun atom 1.66 ghz tek çekirdekli işlemcisi de çalıştırıyor.

[quote]eski pclere kurulacağınımı zannediyorsun 3 5 senelik işlemcilere kurulmuyor ha
[/quote]
e benimki 5 senelik zaten windows 8'in hızlı ve stabil olmasıyla performansın dibine vuruyorum :trollface:
[quote name='Yandex.ru' date='23 July 2012 - 05:04 ' timestamp='1343012677' post='1223887']
daha modemimin sürücüsünü tanıyamayan sistem nasıl olur da windows 7 de çalışmayan programları çalıştırabilir?
[/quote]
nasıl bir modem o?

Edited by sere

[quote name='safranos' date='10 July 2012 - 21:16 ' timestamp='1341947808' post='1220346']
hangi eski pc ler yararlanacak dostum sen eski pclere kurulacağınımı zannediyorsun 3 5 senelik işlemcilere kurulmuyor ha
final sürümünde bunlar ortadan kalkarmı bilmem ama zannetmemde microsoft un ne yapmaya çalıştığını anlamak mümkün değil
belliki xp nin ömrünü uzatmak aldıkları bu kararlarla win 7 yi ölümsüz yapmak istiyolar.....
[/quote]
benim pc 6 senelik ama bende sistem bende sorunsuz çalısıyor bu da demekki eski bir pc ye kurabiliriz. Ayrıca hiçbir firma önceki ürünü daha çok kullanılsın diye dandik bir ürün piyasaya sürmez çok mantıksız