Jump to content

Harddisk Bad Sektör Sorunu

xxcasus1xx
 Share

Recommended Posts

[b]Laptopun Hddsinde 6 Ay önceki Değer "4" iken şimdi fark ettim "10" olmuş bu şekilde garantiye götürsem düzeltirlermi yoksa yenisinimi verirler bilen varsa yardımcı olsun. Ona göre yedek alabileceğim bir aygıt bulayım.[/b]
[img]http://f1207.hizliresim.com/z/l/9ud1g.jpg[/img]

[b]Garantiye gönderdim taratmışlar ancak bad sektöre rastlamışlar hiç bir şey yapmadılar. Ayrılmış yedek sektörler yüzünden görünmüyordur dedim kendi kendime tamam geri aldım evde kontrol ettim . Değer "10" iken "15" olmuş taratıyorum ancak hala sorun yok gibi görünüyor. Hdd "10" Yedek sektör ancak şuan ki Değer "15" yani şuan harddiskin "5" sektörünün bozulmuş olması gerekmiyormu?[/b]

[img]http://b1207.hizliresim.com/z/x/b72tx.jpg[/img] Edited by xxcasus1xx

• 2 hafta sonra ...

Sabit disklerde Rallocted sector count olarak verilen S.M.A.R.T hatası ile karşılaşılan bad sektör sorununu taratsan dahi bulamaya bilirsin. Çünkü sabit disk üzerinde bulunan sektörler S.M.A.R.T verileri sayesinde Windows tarafından remap'e (yer değiştirme) tabi tutulur ve bad sektörün oluştuğu bölüm dosya sistemi verilerinden silinerek kullanılmayan sektör olarak işaretlenir. Standart tarama programları ile tarama yaptığında, bad sektör blokları disk veri alanı içerisinde olmayacağı için bozuk küme yokmuş gibi algılanır. Ancak Surface test (yüzey taraması) yapan bir program ile yüzey taraması yapman halinde bu bozuk sektörleri bulabilirsin. Kesin sonuçlara ulaşman için Surface testi Sequential olarak yapman gerekir.

Tabi belirtmem gerekir Surface test işlemi yüzeyi blok olarak tarıyacağı için uzun sürer, ayrıca bozulmaya yüz tutmuş sektörleride bu test esnasında bozabilir. Bu yüzden Surface test sonucunda bozuk sektör sayısı artışı yaşayabilirsin.

Halen harddiskinin garantisi devam ediyor ise, Harddiskini bad sektörden değil, S.M.A.R.T hataları nedeni ile garantiye gönder. Şikayetini açıklar iken Reallocated Sector Count hatası ile harddisk performansının azaldığını ve kilitlenmelere neden olduğunu ekle !

Bu şekilde yapacağın şikayet karşısında harddiskini değiştirmek zorunda kalacaklardır.

Haydi kolay gele !

Bende tam bunu yazıcaktım dos ortamındada bazı programlarla tarama yaptım ama bad sector bulamadı demek bu yüzdenmiş.
Garantiye gönderirken bad sector var diye göndermiştim o yüzden üstünde pek durmamışlar.
Çok Saol Bilgi İçin Dediğin Gibi Söyleyip Tekrar Göndericem.