Jump to content

Windows 7 Mi 8 Mi

kerim mert
 Share

Recommended Posts

Yeni arayüze alışana kadar çoğu kimse kötü diyor. Gereken ayarları yaptıktan sonra Windows 7 ile Windows 8 arasında metro arayüzü haricinde hiçbir fark yok. Aksine Windows 8 daha geliştirilmeye müsait bir Windows işletim sistemi. Genelde kullananlar Windows'u kapat butonunu bulamıyorum, başlat simgesi yok, denetim masası ayarlarını tam olarak yapamıyorum vs vs şeklinde serzenişlerde bulunuyorlar. Bu onların Windows 7 dahil eski Windows sürümlerini ne kadar basite indirilmiş şekilde kullandıklarının kanıtı. Windows Vista ile başlayan Başlat Menüsü üzerinden kısa yol arama özelliğini kullanmaya alışmamış kişiler bu sıkıntılarını Windows 8'i kötülemek amacı ile kullanıyorlar. Bizim milletimiz balık hafızalı olduğu için Windows 7 kullanmaya devam etsinler. Resimleri görerek tıklamak amacında iseler yapacak bişey yok. Mesela;

Aygıt yöneticisini açmak için
Standart kullanıcı : [color=#000080]Başlat[/color] -> [color=#000080]denetim masası[/color] -> [color=#000080]Sistem ve bakım[/color] -> [color=#000080]aygıt yöneticisi[/color] şeklinde bir tıklama zinciri kullanır.
Gelişmiş kullanıcı : [color=#000080]Win[/color] tuşuna basar ve [color=#ff0000]aygıt yön [/color]yazar zaten karşısınıa [color=#000080]Aygıt yöneticisi[/color] simgesi çıkar.

Bunun gibi kısayollara alışmaya çalışmanız lazım artık. Sadece mouseyi takip ederek işlem yapma devri bitiyor. Gelişime alışmak yada alışmamak arasındaki seçim sana ait.

Haydi kolay gele !

TeYyArEe arkadaşım gerçekten çok yardımcı oldun çok haklısın bana aynen senin söylediklerini demişlerdi alışamassın kötü program desteği yok vb. şeyler beni aydınlattın win 8 e geçmeye kararlıyım[img]http://www.tnctr.com//public/style_emoticons/default/dribble.gif[/img]

[quote name='asmazh' timestamp='1352653741' post='1255151']
Windows 8 bir harika. [img]http://www.tnctr.com//public/style_emoticons/default/smile.png[/img] Windows'un önceki sürümlerine taş çıkartır. Tabi bunu anlamak için Win8'i tanımak lazım. İlk başta biraz itici geliyor ama dediğim gibi bir harika...
[/quote]
Geride kalmamak ilerlemek lazım ilk adımımı attım bile win 8 iniyor!!!

[quote name='TeYyArEe' timestamp='1352653271' post='1255148']
Yeni arayüze alışana kadar çoğu kimse kötü diyor. Gereken ayarları yaptıktan sonra Windows 7 ile Windows 8 arasında metro arayüzü haricinde hiçbir fark yok. Aksine Windows 8 daha geliştirilmeye müsait bir Windows işletim sistemi. Genelde kullananlar Windows'u kapat butonunu bulamıyorum, başlat simgesi yok, denetim masası ayarlarını tam olarak yapamıyorum vs vs şeklinde serzenişlerde bulunuyorlar. Bu onların Windows 7 dahil eski Windows sürümlerini ne kadar basite indirilmiş şekilde kullandıklarının kanıtı. Windows Vista ile başlayan Başlat Menüsü üzerinden kısa yol arama özelliğini kullanmaya alışmamış kişiler bu sıkıntılarını Windows 8'i kötülemek amacı ile kullanıyorlar. Bizim milletimiz balık hafızalı olduğu için Windows 7 kullanmaya devam etsinler. Resimleri görerek tıklamak amacında iseler yapacak bişey yok. Mesela;

Aygıt yöneticisini açmak için
Standart kullanıcı : [color=#000080]Başlat[/color] -> [color=#000080]denetim masası[/color] -> [color=#000080]Sistem ve bakım[/color] -> [color=#000080]aygıt yöneticisi[/color] şeklinde bir tıklama zinciri kullanır.
Gelişmiş kullanıcı : [color=#000080]Win[/color] tuşuna basar ve [color=#FF0000]aygıt yön [/color]yazar zaten karşısınıa [color=#000080]Aygıt yöneticisi[/color] simgesi çıkar.

Bunun gibi kısayollara alışmaya çalışmanız lazım artık. Sadece mouseyi takip ederek işlem yapma devri bitiyor. Gelişime alışmak yada alışmamak arasındaki seçim sana ait.

Haydi kolay gele !
[/quote]
Çok yardımcı oldun bu sözler beni win 8 indirtmeye yöneltti ve iniyor gerçekten mükemmel bir açıklama...

[quote name='kerim mert' timestamp='1352653645' post='1255150']
TeYyArEe arkadaşım gerçekten çok yardımcı oldun çok haklısın bana aynen senin söylediklerini demişlerdi alışamassın kötü program desteği yok vb. şeyler beni aydınlattın win 8 e geçmeye kararlıyım[img]http://www.tnctr.com//public/style_emoticons/default/dribble.gif[/img]
[/quote]

Bilinmesi gereken diğer bilgiler;[list]
[*]Windows 8 program desteği Window 7'ye oranla daha fazla olacak.
[*]Kullandığın donanıma ait Windows 8 sürücüleri olmasa bile Windows Vista / 7 sürücülerini kullanabiliyor ve bazı XP driverlerini tanıyabiliyor.
[*]Programlara ait uyumluluk sıkıntısı yok, ki zaten Windows 7'de de yoktu.
[*]1-2 ay içerisinde çoğu programa ait Metro arayüzü altından çalışacak güncellemeler çıkacak. Google Chrome, Skype, Team Viewer zaten çıkardı. Nero 24.12.2012 tarihinde yayımlamayı planlıyor. WinAMP için geliştiriciler son adımları tamamladı sayılır, beta sürümler çıktı bile. Adobe kendi programları için güncelleme yayımlayacak, geri kalan programlar için uygulamalarda yayınlanacaktır.
[/list]
Daha ne diyeyim, gereken diğer ayrıntıları bir konu başlığı altında yayınlamak lazım aslında. Kullanım ipuçları, yapılacak performans ve düzenlemeler vs vs. boş bir anımda bunları yayınlarım

Haydi kolay gele !