Jump to content

Ghz Oranı Düşürme

Connoisseur
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar ben cpu'mun boştaykende yükteykende hep aynı ghz oranında durmasını istiyorum örnek olarak 2.2 ghz diyelim resim aşağıda şimdi ben 2.2 ghz'ye çektiğimde Cpu Ratio'yu CPU Voltage aynımı kalacak yoksa onuda çekmem gerekirmi ? çekmem gerekirse kaça çekeceğim bunu nasıl ayarlıyacağım. 

jyrxx.png

İşlemcinin voltajı ile oynamak tehlikeli bir işlemdir.Zira işlemci yanabilir ve kullanılamaz hale gelebilir ! Ayrıca yüksek voltaj yüksek ısı demektir.Kısaca overclock işlemleri tecrübeli kişiler tarafından uygulanmalıdır.

Edited by hackermemo

amacım ghz yükseltmek değil ghzyi düşürmek programa bakıyorum CPU Ratio  x35.0 oluyor x34.0 oluyor x33.0 oluyor değişiyor bende bunu x22.0'a çekip o değerde tutmak istiyorum neden x35.0'da çalışıyor üstelik pc boşta iken.

Bilgisayar boşta iken arka planda çalışan programlar nedeniyle düşüp yükselebilir.

Oynamamanı tavsiye ederim.

Bilgisayar boşta iken arka planda çalışan programlar nedeniyle düşüp yükselebilir.

Oynamamanı tavsiye ederim.

yük bindiğinde 3.3 hatta turbo bost ile 3.7 kadar gideri var ee haliyle sıcaklıkta artıyor. şimdi boşta 1.5 ghz hızda ama neden sıcaklık hala aynı seviyelerde oynuyor madem öyleyse 2.2. ghz yapıyım boştada yüktede aynı olsun sıcaklık değerleride aynı olmuş olmaz mı ? 

bence normal değil kasa mid tower her yeri açık hava giriş çıkış çok iyi ama boşta 45 derece daha yeni söktüm termal macun sürdüm içerisinde toz yok denecek kadar az bir oyuna giriyorum 60 dereceyi görüyor biraz daha kalsam yavaş yavaş 70'e çıkacak. aklıma birtek ghz oranını düşürüp kullanmak geliyor yeni bir soğutucu alana kadar. 

işlemci fanının yetersiz soğuttuğunu düşünüyorsan, daha iyi bir fan alıp durumu çözersen daha sağlıklı olur 

Fan alana kadar mecburen oyun, uygulama vb şeyler açmıyacağız o zaman pek fazla bütçem yok aşağıdaki ürün sizce yeterli olur mu ? düşüş sağlarmı ısıda ?

http://www.teknobiyotik.com/akasa-venom-pico-intel-amd-uyumlu-92mm-pwm-fanli-islemci-sogutucusu.html

Fan alana kadar mecburen oyun, uygulama vb şeyler açmıyacağız o zaman pek fazla bütçem yok aşağıdaki ürün sizce yeterli olur mu ? düşüş sağlarmı ısıda ?

o işlemci fanını daha önce görmedim ama 'yapısına bakarak' stok fandan bir farkı olacağını sanmıyorum, hatta ve hatta daha kötü olabileceğini söylemek isterim :D

bu arada işlemcin 72 dereceye kadar normal bir şekilde çalışmaya devam edebilir

Edited by PvD

Fanında  bi problem var,stok fanla bile o ısıya çıkmaz muhtemelen yerine tam oturmuyor,yada fan hızı ayarlarında bi yanlışlık var biostan karıştırmış olabilirsin default ayarlara almayı dene,cpu fanını yanlış bi çıkışada takmış olabilirsin anakartın kitapçığından kontrol et..

o işlemci fanını daha önce görmedim ama 'yapısına bakarak' stok fandan bir farkı olacağını sanmıyorum, hatta ve hatta daha kötü olabileceğini söylemek isterim :D

bu arada işlemcin 72 dereceye kadar normal bir şekilde çalışmaya devam edebilir

i5 stock fan;

stock%20cooler.jpg

Akasa Venom Pico;

pico_4_custom_.jpg

Bence Baya bir fark varr :):)

Edited by Connoisseur

Ben yinede o fanı tavsiye etmiyorum. Aşağıdaki fanlar 80-100 tl arası rahatlıkla bulunabilir. Bütçeni biraz arttırmaya çalış :P 

fan tavsiyesi olarak şunları önerebilirim ; 

XIGMATEK BALDER

COOLER MASTER HYPER 612S

COOLER MASTER HYPER 412S

XIGMATEK DARK KNIGHT INTEL

XIGMATEK HDT-SD964W

Edited by PvD

Teşekkür ederim ama malesef bütçem yeterli olmuyor. 

Sizce bu nasıl biraz araştırdım 3 borulu olanlardan alın diyorlar :)

Sizce bu nasıl derken tam olarak nasıldır bilemem çünkü kullanmadım :D  ama yapısına bakarak söyleyebilirimki ilk attığından daha iyi sonuç verecektir. 

Birde yük altında 2500 devirde çalışacak biraz gürültülü olabilir

Edited by PvD

Sizce bu nasıl derken tam olarak nasıldır bilemem çünkü kullanmadım :D  ama yapısına bakarak söyleyebilirimki ilk attığından daha iyi sonuç verecektir. 

Birde yük altında 2500 devirde çalışacak biraz gürültülü olabilir

Teşekkür Ederim. Gürültü Önemli değil zaten. :)

Birader o işlemcide hem speed step hem turbo boost var.

Yani işlemcin kullanılmadıgı zaman zaten düşük hızda calılıyor. Örn benim cpu 2.8 core duo duragan haldeyken 1.4 ghz de çalışıyor(Anakartım cekirdek voltajını ve frekansları oto ayarlıyor.) işlemcimin hızı 2.8ghz gorunuyor fakat 1.6ghz de çalışıyor. CpuZ ile bakınca 1.6 ghz. Bir ugulama acınca işlemci oto. 2.8 ghz e geciyor. Buna intel in speed step ozelliği denir. hem cpu ısınmıyor hem dusuk guc tuketimi.

Senin işlemcide turbo boost da var. Yani aşırı işlemler sonucu anakart core voltajını ve frekansı yukseliyor daha yuksek hızlara cıkıyor.

Tabi burda anakrt modelinin bu özellikleri deteklemesi ve açık olması gerekir.(Biosdan) Anakartını kullanma kılavuzuna bak derim.

Edited by ekran