Jump to content

Win 8In Içine Win 7 Nasıl Eklenir Anlatım ! (Şok)!

Konohali
 Share

Recommended Posts

Şok şok şok windows 8 in içine windows 7 ekledim nasıl mı çok basit resimle videola anlatmama gerek yok yazıyla anlarsınız üstelik windows WAIK Gerekmez!

1. gimagex i indirin

http://download.chip.eu/tr/download_getfile_tr_3852650.html?t=5123d8f6&f=/downloads/168928/gimagex_2.0.17_EN.zip&dl_type=dl_hs&sign=08bb3e07efcad78cd7feb6e540ea7142

2. gimagexi açın

3. export kısmına gelin

4.source kısmını win 7 veya win 7 aio dvdsinin install.wim dosyasını seçin (boş win 8 klasörü açıp win 8 dosyaları ekleyin)

5. image numarası var selecte basın hangisi ne sürüm 1 ultimate x86 2 ultimate x64 değişebilir belki

6.destination kısmına win 8 veya win 8 aionun install.wimi seçin

7. name adını yazın eğer ultimate seçtiyseniz Windows 7 ultimate yazın ultimatenin yanına x86 veya x64 yazmanıza gerek yoktur zaten anlarsınız

8.Compression sıkıştırma kesinlikle maximum olmalıdır!

9. boot ve check i işaretlemeyin

10. export deyin ve işlem tamamlanmıştır eğer 2 tane ultimate sürümü eklediyseniz diğerleri hiç beklemiceksiniz exportlarken örneğin win 7 ultimate 5 dakikada export edildiyse pro home falan 1-2 saniye sürecek

not: export işlemi tamamladıysanız programdan çıkıp tekrar girin çünkü programda bug var exporttan sonra programdan çıkmassanız hata verebilir image 1 i exportladınız 2 varya 2 yide exportlayın 11 tane varsa 11 kere exportlayacaksanız

sonuç: win 8+7 aio hazır ! üstelik türkçe !

denendi...

not: windows kurulumu win 7 setupdan win 8 kurulması sıkıntı yaşayabilir win 8 setupdan win 7 kurulumu daha sağlıklıdır ama windows pe de durum farklı tabi

üstelik sadece windows 7 değil modifiye ,lite win 7,vista,server 2008,server 2011,server 8 hatta xp bile ekleyebilirsiniz (not: önce xp yi wime çevirmeniz gerekiyor)

Edited by kralturk02

• Editor

arkadaş klavyene sağlık... bu yazdıklarımdan hevesin kırılmasın...

şokluk bir durum yok. Vista da, Windows 7 de, Windows 8 de aynı install.wim dosyasından kurulur, hiç bir sorun da olmaz... çünkü her üçünün de kurulum mantığı da, çekirdeği de aynı... ama sağlıklı bir kurulum için sadece install.wim değil, boot.wim ide editlemek gerek...

Edited by mephistooo2

arkadaş klavyene sağlık... bu yazdıklarımdan hevesin kırılmasın...

şokluk bir durum yok Vista da, Windows 7 de, Windows 8 de aynı install.wim dosyasından kurulur, hiç bir sorun da olmaz... çünkü her üçünün de kurulum mantığı da, çekirdeği de aynı... ama sağlıklı bir kurulum için sadece install.wim değil, boot.wim ide editlemek gerek...

Hocam peki kurulumda win 7 seçeneğine boot.wim gösterebilecek bir komut varmı kendi boot.wim dosyasını gösterebilsek ?

• Editor
Hocam peki kurulumda win 7 seçeneğine boot.wim gösterebilecek bir komut varmı kendi boot.wim dosyasını gösterebilsek ?

kurulumda boot.wim gösterme derken neyi kastettinizi anlamadım

bir tane boot.wim dosyası olur, farklı sürümler için boot.wim editlemeden kastım şuydu:

Vista ve Windows 7'yi, Windows 8 içine entegre edeceksek eğer, Windows 8 DVD içindeki boot.wim dosyasına, Vista ve Windows 7'ye ait uzantısı .rtf olan "Lisans Koşulları" dosyalarını kopyalamanız gerekmektedir (her sürümün kendine ait klasörleri var), eğer bunu yapmaz iseniz kurulum ekranı sırasındaki Lisans Koşulları ekranında hangi sürüm seçildiyse, o sürüme ait dosyayı bulamayacağı için bir sonraki adım olan kuruluma geçmez... (tabi katılımsız kurulum yapıyor iseniz bu kısım önemli değil, çünkü katılımsız kurulumlarda genelde "Lisans Koşulları" ekranı atlanır.)

boot.wim editlemek işte bu kadar basit...

Edited by mephistooo2

• Editor

ah bir vakit bulabilsem neler paylaşacağım da, uzun zamandan beri işimden dolayı vakit kıtlığı yaşıyorum...

ancak yanlış hatırlamıyorsam, köylü üstadın bu konularda ya yazılı anlatımı yada videolu anlatımı vardı diye biliyorum...

köylü üstadın yanında çok sevdiğim Bluelife üstadın Windows Pe konuları var, o konuları referans alarak sizde kendi isteğinize göre kurulum DVD'leri oluşturabilirsiniz...

• Editor

windows 8 ve windows7 yi aynı install wimden kurmak icin hic bir dosya editlmeye gerek yoktur win8 install wim icine win7 imajlarını export etmek yeterlidir vistadan bahsetmiyorum denemedim ama 7 ve 8 i aynı wim icerisinden 2 aydır kuruyorum mephistoo nun söyledigi edit isi vista icin gecerli olabilir

k9rj3.gif

Edited by köylü

windows 8 ve windows7 yi aynı install wimden kurmak icin hic bir dosya editlmeye gerek yoktur win8 install wim icine win7 imajlarını export etmek yeterlidir vistadan bahsetmiyorum denemedim ama 7 ve 8 i aynı wim icerisinden 2 aydır kuruyorum mephistoo nun söyledigi edit isi vista icin gecerli olabilir

Peki hocam performansta fark varmı yani win 7'ye yan etkisi oluyormu sanki normal win 7 dvdsi ile kurulmuş gibi stabil mi sistem ?

böyle yle giderse yani bir t&uuml;rl&uuml; kolay anlatımlı bir kaynak bulamadım hi&ccedil; uğraşmayacağım 5 tane 15 liradan 8 gb lik flash disk alacağım her birene bir boot cd ekleyeceğim &uuml;zerinede isim yazacağım beynimin sınırlarını zorluyorum artık 5 cdnin &uuml;&ccedil;&uuml;nde windows xp 7 8 birinde hiren birindede linux olur b&ouml;ylelikle kafam yorulmaz napalım kimse &nbsp;uzun aşama aşama herke4sin anlayabileceği bir dilden video hazırlamıyor bende bu yolu izleyeceğim şimdilik 3 tane flash disk aldım 2 tane daha aldımmı ihtiyacım kalmayacak multi boota &nbsp;paylaşın artık bir aio xp 7 8 bir arada olsun veya multi boot 3 işletim sistemi orjinal halleriyle yanınada hiren koyun gerekirse satın alırım b&ouml;yle bir isoyu boyut b&uuml;y&uuml;k olsun sorun olmaz 32 yada 64 gb usb disk alırız bizde yani artık birşeyler yapmak lazım &nbsp;yapın destekleyelim yabancılar yapmış 74 in 1 veya multi boot cd ler herşey var i&ccedil;inde boyutları 32 gb civarında ingilizce olduğu i&ccedil;in indirmedim sizler neden hazırlamıyorsunuz. yani yumiyle yapıyorumda windowsların &ccedil;&uuml; bir arada olmuyor ya win xp 7 ya win xp 8 oluyor tam gelişmemiş bir program yani amatrce yapıyorumda &nbsp;artık uğraşacak g&uuml;c&uuml;m kalmadı yumi ile yaparsam alacağım flash disk sayısını d&uuml;ş&uuml;rebilirim.winsetup flash ile yapabilirim aslındada xp nin orjinalini istiyor katılımlıda sorun &ccedil;ıkarmıştı anlatmış olduğum gibi bir proje yapmayı d&uuml;ş&uuml;n&uuml;yormusunuz arkadaşlar.</p>  yazılarım neden bozuldu yuhaf şekiller almaya başladı.

Edited by rostube

• Editor

1-Win8 ve win7 isimli 2 adet klasör oluşturun

2-win8 iso dosyası içerisinden sources klasöründen install.wim dosyasını win8 klasörüne çıkartın

3-win7 iso dosyası içerisinden sources klasöründen install.wim dosyasını win7 klasörüne çıkartın

4-gimagex programını çalıştırarak export sekmesine gelin

kcgn7.gif

Bu işlemle win8 install.wim imajı içerisine ultimate sürümündeki 5 imajı eklemiş olduk

Şimdi son asama ya geldik oluşturduğumuz imaj içndeki win8 imajlarının key ekranında n atlatmak için bir dosya hazırlayacağız

Masa üstünde bir metin belgesi oluşturun aşağıdakileri aynen metin belgesine copy paste yapın farklı kaydederken ismini ei uzantıyı cfg yapın yani dosya ismi ei.cfg olacak

ei.cfg içeriği

[Channel]
Retail

[VL]
0

Son olarak win8 iso dosyasını ultra iso ile acın sources klasöründen install.wim dosyasını silin ve yeni olusturalan install.wim dosyası ile ei.cfg dosyasını iso içerisinden sources klasörüne koyun ultra isoyu kapatın çıkarken dosya değişti kaydedilsinmi iletisine onay vererek yeni iso dosyasını oluşturun iso dosyası oluştuktan sonra win7 win8 aynı wim içerisinde hazır olacaktır kurulum ekranında istediğinizisecerek kurulum yapabilirsiniz

bu işlemde install.wim boyutu DVD boyutunu asar win8 ve win7de ki dosyalar farklı sürümler olduğu için md5 değerleri farklıdır bu yüzden sıkışmaz wi8 ve win7 tüm sürümler 10gb yi geçer

evet boyut 8,345 gb tam 8.5 gb'lık double layer dvd'ye sığacak şekilde oldu. Bu da caps:

kch3h.jpg

• Editor
@koylu;

Kardeş 5 imaj eklemişsin benim 7 aio'da 9 in1. 9 sürümü birden ekledim lakin 5'den sonra çok hızlı bir şekilde export etti sorun olur mu?

İnstall.wim boyutu 8 gb civarı..

sorun olmaz ilk imajlar yavastır sonraki imajları cok kısa sürede export eder

ben hepsini denedimde yanlız multi boot için easyboot kullanıyorum tabi buda tek dosya olarak 4 gb yi gectikten sonra calışmıyor bi yolunu bulamadım yapan kimse varmıdır sanırım easyboot 4 gb den sonrasını desteklemiyor bende ozellikle onu kullanmak istiyorum varmıdır acaba bir cozumu

1. Win8 ve Win7 Klasörü oluşturun.

2. Elinizde mutlaka All-in-on Windows 8 ve Windows 7 vardır.

3. Windows 8 içeriğini Win8, Windows 7 içeriğini de Win7 içine çıkarın

4. WinAIO Maker programını indirin ve kurduktan sonra açın.

5. Select Wim's yazan yere tıklayıp önce Win8/Source klasörü içinde yer alan install.wim'i ardından da aynı şekilde Win7/Source içerisinde yer alan install.wim'i seçin.

6. Save Wim'e tıklayın.

7. En son da Folder2ISO linkinden Win8 klasörünü istediğiniz yere ISO dosyası olarak kaydedin.

Herkesler ŞOK olsun ondan sonra.

Edited by osh

ben hepsini denedimde yanlız multi boot için easyboot kullanıyorum tabi buda tek dosya olarak 4 gb yi gectikten sonra calışmıyor bi yolunu bulamadım yapan kimse varmıdır sanırım easyboot 4 gb den sonrasını desteklemiyor bende ozellikle onu kullanmak istiyorum varmıdır acaba bir cozumu

Senin sorununun Easyboot la alakası yok. Muhtemelen Fat32 dosya sistemi kullanıyorsun. Ve Fat32 dosya sisteminde en büyük dosya boyutu 4 GB. Yani 4 GB üzeri bir dosyayı Fat32 dosya sistemine kopyalamazsın.

Çözüm olarak;

1-) Dosya sistemini NTFS olarak kullanabilirsin,

2-) Boot işlemlerini Easyboot yerine dosya sistemi NTFS i destekleyen programlar kullanabilirsin.