Jump to content

Vmvare Player İle Güncel Windows 8 Hazırlama

MOTUN
 Share

Recommended Posts

• 3 hafta sonra ...

Hatam Nerede Yahuuuu :)

Yaz umarım iyi geçiyordur herkezin boş vakitlerimde Win7 modifiyesi yapayım sunayım diyorum ara ara uğraşıyorum fırsat buldukça anca ama anlamadığım bişey var ben daha önceden RT ile güncelleme yaptım o kullandım uzun zamandırda Köylü ustanın ULTIMATE 64 BiT Win7'sini Kullanıyorum neyse hemen konuya geleyim, ben bu sistemi çok benimsedim Çünki basit çok uğraştırmayıcı ve XP modifiyesinden bile kolay geldi anlatımı okuduğumda ama gel gelelim biyerlerde hata yapıyorum sorun ne anlamadım Motun dostuma sordum birkaçşey anlattı sağolsun ama yinede sorunu çözemedim oda artık tam olarak bilemiyorum murat dedi öyle olunca burada bu sistemi bilen ustalardan faydalanayım düşüncesiyle yazıyorum sorunlarımı sysprep'le güncellemeye çalıştım sorunsuz güncelledim, sistemi yeniden de başlattım birkaç kez Bu arada ben win8 değilde Win7 Güncelliyorum onuda ifade edeyim Win7'ye bile daha yeni yeni ısınırken 8'i sevmemiş birisi olarak o daha dursun diyorum :D Şimdi Arkadaşlar bu sistemin mantığı XP gibi Kurulum dosyalarını güncellemek ve Program eklediysek bu programların hazır ayarladığımız şekilde gelmesi yani bir nevi GHOST Almak gibi bişi değilmi benmi yanlış anlıyorum ? Eğer Mantığını doğru anladıysam bende o mantıkla herhangi bir sistemi kendimize göre modifiye etmemiz mümkün değilmi hatta üzerine eklemlerde yapabiliriz değilmi..!

1. Öncelikle Herhangi bir sistemi güncelledim ( Motun ve Köylünün en son Çalışmalarını ) birkaç güncelleme yükledi ve bitti, winrar - google chorme - .NET4 ve jawa gibi 5 - 6 tane program ekledim ayarlarını yaptım oobe modunda gir + genelleştir + ve programı yeniden başlat değilde kapat dedim çünki Güncellemeler ve ekleyeceğim Programlar bittmişti ( SANIRIM buraya kadar hatam yok ) sistemi sanaldan diğer kurulu olan Win 7'den gimagex'le sysprekli ve ayarlı olan program eklediğim diğer sürücüyü gösterdim imajınıda sorunsuz aldım bu arada ben win7 64 bit güncelliyorum Win8Değil yani birkez daha hatırlatayım dedim :) ve yine sanalda yüklü olan win7 64 bit yani imajınıda diğer 64bit kurulu sanalwin7'den aldım flaşa veya normal çalışan sistemimin biryerine aktardım hiçbir görselleme yapmadan CD kalıbının içindeki instal wimle değiştirdim ( buraya kadarda bi hata yaptığımı sanmıyorum ama bişeymi atlıyorum sırasınımı karıştırıyorum bunu çözemedim devam ediyorum ) yine güncellediğim kalıbın içine SADECE iNSTALL.Wim ekleyerek kalıp üzerinden sanalda yeni bir bölüm açtım orada test ediyorum kurulum geldi geldi tam isim yazma yeri varya orada ismide yazdım ileri deidm saat bilmemne ayarlarıunıda yaptım Program güncelleştiriliyor dedi kaldı 25  - 30 dk bekledim harddiskin ışığı yanıp yanıp sönüyor ama hiç bir ilerleme yok sonra sanal makinayı kapatıp bu sefer yeniden başlattım kurulum harddiskten devam ediyor ya, direk hoş geldiniz yazısı geldi birkaç hata mesajı geldi tamam dedim gogle chorme ile winrar vardı sadece diğer eklediğim jawa ve flaşsh player gibi programlar kurulmamıştı mantıken düşünürsek  attığım program 5 - 6 tane bukadar program son aşamada  yarım saatten fazla sürermi kurulumu yani  çok garipti bende okadar bekleyince yeniden başlat deidm explorer simgeside  çıkmadı ve explorer çalışmıyordu

Burada yaptığım kısaca özetlemek gerekirse mevcut herhangi bir Win7 Kalıbını, SANALDA KURULU VE iki Bölüme Ayrılmış WiN7 64BiT Üzerinden, sysprep yöntemiyle "SANALDAKi D"Sürücüsünden güncelledim, sanalda install.wim imajını aldım, yine sanalda Vmare ile yeni bir bölüm oluşturarak test ettim !

2. Dedimki olum yanlış yapıyosun Güncellenmiş sistemi yeniden güncellemekde nesi orjinal bir WiN7 SP1'li kalıp üzerinden dene şunu  :D ama mantıkende kurulum dosyalarını güncellediğinden neden OLMASIN !!!! Dimi ama  :D her neyse orjinal msdn SP1 kalıbı üzerinden başladım çalışmalara sysprepe girdim bu sefer  450 - 500 MB kadar dosya güncelleştirdi bekledim bu sefer sadece içine Winrar'ı ekledim başkada hiç bişi kurmadım bu arada güncellemeler sırasında dikkat ettimde internet explorer dosyaları ie 10 ile güncelleniyor ya benimkisi hala  ie8de idi... Güncelleme bittiğinde Yine syspreple işim kalmadığından kapat dedim ( BiR ÖNCEKİ ÇALIŞMALARDA DENEMELERiMDE UZUN SÜRMESİ, o eklediğim 5 - 6 Programdandır diye düşündüğümden tek winrar'ı ekledim yani kurdum okadar )  yine sanaldan diğer win7 üzerinden, imajı aldım ve yine her denememde yaptığım gibi BOOT.Wim'e  hiç dokunmadan sadece kalıbın içinden "install.wim"i güncellenen yeni install.wim ile değiştirdim sanaldan yeniden testlere koyuldum bu sefer hani tik koyuyor ya yüklediği kısımları geçince o ekranın en alt seçeneğinde ( sistem güncelleniyormu ne diyor ya ) en sondaki seçenek işte ) bir takıldı abartısız 1 saate kadar bekledim  :( yine olmadı yine olmadı...

Orjinal kalıpta da, motunun veya köylünin sistemlerini de denesemde hiç bir sonuç elde edemedim kurulumda takılıp kalıyor veya Explorer simgesi çıkmıyor çalışmıyo ve hatalar veriyor, veya kurulum bitmesine yakın sistem sürekli kendini resetleyip duruyor SANAL PC kapanıp kapanıp açılıyor kendiliğinden Acaba syspreple güncelledikten sonra sadece "install.wim"i alıp boot.wim'e hiç dokunmadan, kalıbın içinceki sadece install.wim ile değiştirdiğim için olabilirmi ???? Bilmiyorum ve kısaca yardım bekliyorum bukadar ayrıntılı ve açıklayıcı yazdımki, benim gibi sanlada kurulu sistem üzerinden deneyip güncelleyip imaj alacak yani 3 işlemide sanaladan yapacaklar için bu sistem oluyormu olmuyormu veya nerede hata yaptığımızı görelim diye üşenmeyip bukadar AÇIK ANLAŞILIR VE Basit şekilde yazdım Şimdi ustalardan yardım bekliyorum...

Son bişey bu güncelleme denemelerimin birinde imageres ve shell32 dosyalarınıda güncelledim hazır instal wim güncellendi düşüncesiyle ama nafile olmadı bu görsel denemelerimde de, ie4unit.exe hatası aldım bunu görsel olmadan da denemelerimin bazılarında aldım nedendir bilmiyorum tüm sorunu yazdım :D Cevaplarınız merakla bekliyorum şimdiden bütün ustalara teşekkürler...

Güncellemeler tamamlanana kadar genelleştir seçeneğini seçmeden bilgisayarı yeniden başlattınız mı?

Evet Genelleştiri seçmeden yeniden başlattı sistemi, Yani sanaldan denediğimden bilgisayar komple kapanıp açılmadı ama yeniden başlattı ve genelleştir'e tik koymadım ! Bütün güncellemeler bitince ve programlarımı kurunca en sonda yani GENELLEŞTiR 'i tik koyup Saşağıdan da Kapat'ı seçtim, Sonra diğer Win7 üzerinden install.wim imajını aldım !!!

Edited by eleavucasigmaz

MOTUN öğretici ve bilgilendirici paylaşımın için teşekkürler. Bu konularda yeniyim de :) merak ettiğim mesela; windows 7 tüm sürümler tüm güncellemeler dahil şeklinde yapılan paylaşımları nasıl yapıyorlar?bu yöntemle yapılabilir mi?

• 4 hafta sonra ...

Sistemi güncellemeyi becerdim sonunda :) bu yöntem süper bir kolaylık diye ilgimi çekmişti zaten, fakat kafamın karıştığı yerler vardı deneme yanılma birazda mantık yürüterek çözdüm olayı, şimdi elimde Güncellenmiş 2 adet install.wim var, birisi Orjinal MSDN X86 diğeri orjinal X64 şimdiii geleyim soruma siz konunun ustalarıdan yardım bekliyorum umarım cevaplanır !

1.Güncellediğim ve içine jawa + winrar gibi basit 2 - 3 Program kurduğum X64 olan wim'i görsellik eklemek için gimagexle yeniden mount ettiğimde "Kullanıcılar" olan klasörün users diye değiştiğini gördüm hani başlat programlar, donatılar gibi bazı yerlerinde ingilizceye döndüğünü gördüm bu normalmi ?

2.Ayrıca imageres ve shell32'deki ikonları değiştirmeme rağmen sistemin içindeki orjinal sarı klasörler çıkıyor :db:   bu neden ??? Halbuki, mount ettiğimde teker teker değiştirdiğim güncellediğim imageres ve shell32 dosyalarını yenisiyle değiştirmiştim ???

3.Administrator olarak oturum açmadan çoğu program çıkmıyor masaüstü ikonları gelmiyor biliyorsunuz, bunların gelmesi içinde "köylü" nün geliştirdiği sistemle " 
http://www.tnctr.com/topic/191785-tnctr-sysprep-wim-editor/ " bütün işlemleri bitmiş, Güncellediğim ikonlarını değiştirdiğim X64 veya X86 wim dosyalarını köylünün bu sisteminden geçirdiğimde herşey geliyor ama ikonlarda yaptığım hiç bir değişiklik aktif olmuyor, ama köylünün bu sisteminden geçirmezsem hepsi geliyor ikonların bu seferde masa üstü ikonları yaptığım ayarlar vs ayarlı şekilde gelmiyo ? bunu nasıl çözerim ???

4.Son sorumda, dedim ya elimde güncellenmiş iki adet instal.wim dosyası var, mantıken X64'ün içinde zaten birde 32bit dosyaları yokmu ? Vaaarrr :D ozaman güncellediğim mevcut X64 olan wim'in içinden X86 dosyalarını alamazmıyız yada o dosyaları göstererek 32bitlik kurulum yapılacakta bir komut dosyası yokmu ? Yoook arkadaş olmaz o dediğin derseniz, dediğim gibi elimde 2adet Güncellenmiş ULTIMATE kurulum wimlerim var bunları nasıl birleştiricem 1 iso içinde kullanıcam? forumda aratıp okudum X86'nın içine ekleniyormuş sanırım direk X64'ün içine X86'yı nasıl eklerim hatta birtane Wim'e Win8' dosyalarınıda ekleyebilirmiyim nasıl yaparım bunuda anlatırsanız sevinirim cünki okadar yazılmış konu var hepsi çoook dolanbaçlı sysprep yöntemi gibi basit net anlaşılır şekilde izah ederseniz çok sevinirim !

Şimdiden cevap verecek olan herkese teşekkürler, sistemin syspreple bir alakası varmıdır düşüncesiyle bu sorumu buraya yazdım bu syspreple sanaldan güncelleme fikri ve yöntemi inanılmaz başarılı, bu konuda bilgilerini bizlerle paylaşan başta dostum MOTUN olmak üzere tüm ustalara sonsuz TEŞEKKÜRLER !!! 

• 4 ay sonra...

Simdi soyle konuda anlatılanları denemek ıstedım benmı yanlıs anlamdım sızce. Sanal makına ıcın 50  gb vm ıle hdd olusturdum daha sonra vm e win 8 kurdun devamında ıse bılgısayarım yonet dısk seceneklerı uzerınden sanal hdd 2 ye boldun soyle oldu yanı sısıtem kurulu c bos dısk d seklınde. Anlatılanlara gore d surucusunede wın kurmam gereklı ben yanlıs anlamadıysam tabı. vmware dekı olusturdugum d surucusune 2. bir win 8 ı nasıl kurabılırım.

EDİT: Tamamdır sorunu cozdum vm Power onte Bios secenegı işimi gordu menude gormemısım.

Teşekkur ederim.

Edited by beyantt

Bu iş için VMware Player da 40 gb lık bir alan belirledim ve harddiski 2 ye böldüm.

1.bölüme Windows 7 kurdum ve gereken komut dosyasıyla imagex.exe dosyasını

C ye (resimlerde göreceksiniz) kopyaladım.

denilmiş konu anlaltımında  vm disk 40 gb ayarlanmıs daha sonra 2 ye bolunmus. 20+20 olarak devamında ise c ye win 7 d yede win 8 kuruldugu wmvare uzerıne belirtilmiş. Bilmiyorum gereçten tam anlayamadım. Ama anlatılan bu sekilde.

• Editor

Bu iş için VMware Player da 40 gb lık bir alan belirledim ve harddiski 2 ye böldüm.

1.bölüme Windows 7 kurdum ve gereken komut dosyasıyla imagex.exe dosyasını

C ye (resimlerde göreceksiniz) kopyaladım.
denilmiş konu anlaltımında  vm disk 40 gb ayarlanmıs daha sonra 2 ye bolunmus. 20+20 olarak devamında ise c ye win 7 d yede win 8 kuruldugu wmvare uzerıne belirtilmiş. Bilmiyorum gereçten tam anlayamadım. Ama anlatılan bu sekilde.

hem benim yaptığım hem de köylünün yaptığı şekilde yapabilirsin. köylünün yaptığı şekilde daha zahmetsiz olur. kolay gelsin.
  • Like 1

• Editor

Win 8 etkinleştirmeden güncelleme yaplıyor sanırım 30 dk dır beklıyorum ne gelen var nede gıden. Etkinleştirme sonunda guncellemeleri aldıgımda ne fark edecek hazırladıgım wim dosyasında değişiklik olmaz sanırım. Güncelleme olayını nasıl halledebilirim acaba.

tam olarak anlayamadım :( sorun nedir?
  • Like 1

tam olarak anlayamadım :( sorun nedir?

Aslında anlatımın cok guzel olmus koylunun anlatımı ılede renk katılmıs cok ısıme yaradı yalnız win 8.1 ile syrey sırasında guncellemelerı alamadım win 8.1 ı actıve etmemıstım. 25 dk bekledım normalde bu kadar uzun surermı guncellemelerı bulması sadece arama ekranında kalıyor bendemı bir sorun var acaba. :(

Bu işlemi vmware workstation ve imagex kullanarak da hiç windows 7 vs kurmadan suya sabuna dokunmadan yapabilirsiniz. Bu çok zahmetli olmuş, üstelik capture alıp unuttugunuz yada yanlış yapdıgınız yerden başlayıp tekrar sysprep e devam edebilirsiniz. ( sysprep de 3 hakkınız var ).

Bu işlemi vmware workstation ve imagex kullanarak da hiç windows 7 vs kurmadan suya sabuna dokunmadan yapabilirsiniz. Bu çok zahmetli olmuş, üstelik capture alıp unuttugunuz yada yanlış yapdıgınız yerden başlayıp tekrar sysprep e devam edebilirsiniz. ( sysprep de 3 hakkınız var ).

Peki suya sabuna dokunmadan nasıl yapabiliriz. Konu içerigine bakma şansın olduysa map yontemı ıle nasıl yapıldıgı konu ıcınde bahsedılmıs (senın bahsettıgın bu olsa gerek) eger baska bir yontem biliyorsan anlatırsan seviriz.

Edited by beyantt

evet yine map yapıyorsuz ama sanal makine içine değil, kendi pc nize kendi işletim sisteminize fakat kendi sisteminize yaptıgınız için sanal makineye başka bir sistem kurmanıza gerek kalmıyor. Ayrıca snopshot alarak yanlış yapdıgınız yerden anında geri dönebilirsiniz.

• Like 1

• Editor

dikkat ettiyseniz vmware workstation kullanılmamıştır. vmware player kullanılmıştır... takdir edersinizki bahsettiğiniz özellikler vmware player da bulunmamaktadır.

dikkat ettiyseniz vmware workstation kullanılmamıştır. vmware player kullanılmıştır... takdir edersinizki bahsettiğiniz özellikler vmware player da bulunmamaktadır.

Ben var mı dedim? Sadece vmware work kullanırsanız ugraşmazssınız dedim. Ekstra bilgi verdim teşekkür edeceginiz yerde bu temkin niye?

Sitede vmware e bu sebebden dolayı lisans alcak biri varsa siz haklısınız diyecek birşeyim yok.

Edited by ekran

• 1 ay sonra...

Yavaşta olsa bi install win dosyası aldım, orj kalıptakı install.wim dosyası ile kendi olusturudugum guncel install.wim dosyasını degıstırdım ve iso kalıbı aldım ve kurulum yaptım sanal makınada soyle bır sarunla karsılasıyorum sysprey de calıstıgım genelleştir ve kapat aşamasına geldıgım durum gıbı kurulum yapıyor cok ılgınc bunu bır asamadım yenı hazırladıgım ıso ıle kurul yaptıgımda admin olarak ve sysprey çalışır halde masaustu gelıyor 3-4 defa farklı farklı denedıgım halde aynı sonucu elde ettım neden boyle oluyor yardımcı olursanız sevınırım saygılarımla.