Jump to content

Ams Nedir?

Mycrosoft
 Share

Recommended Posts

AMS nedir tam olarak? Bir programlama dili mi? Değilse tam olarak ne?

Başta CD/DVD ler için menü hazırlama programı falan zannettim ama forumdaki AMS Çalışmalar bölümünde neler var neler :D

Biri bana bu konuda yardımcı olabilir mi? Ben de öğrenmek istiyorum aslında ama kafam biraz karışık. AMS de ne yapabilirim/yapamam?

Sorularımı cevaplayabilirseniz ne mutlu bana :)

Aslında Autorun CD'leri hazırlamak için tasarlanan bir program ama sonradan çok geliştirilmiş.

AMS bir programlama dili değildir, sizin program içerisinde yaptıklarınızı LUA programlama dili ile yorumlar.

Visual Basic ile yapabileceğiniz herşeyi yapabilirsiniz. Visual Basic'e göre kullanımı ve dili daha basittir.

Öğrenmek istiyorsanız öncellikle her programlama dilinde aynı olan fonksiyonları öğrenmelisiniz. if, else, while gibi. APZ dosyalarınıda incelerseniz gerisi çok kolay.

Halihazırda C dilini biliyorum. (Bilgisayar olimpiyatlarına girmek için öğrenmiştim.)

Fakat C ile hiç bir şey yapamıyorum çünkü çok eski bir dil. Farklı dillere yönelmeliyim. Ve buna da AMS ile başlamaya karar verdim. Şu anda bir eğitim seti indiriyorum ve en kısa zamanda başlayacağım.

Edited by MyCroSofT

reyiz'in dedikleri tamamen doğru.Aynı şey Autoit içinde geçerli.Hiç bir zaman yazdığınız bu kodlar derlenmiyor aslında.Sadece yorumlanıyor.

Senin dediklerine ilaven C'yi bilgisayar olimpiyatlarına girmek için öğrenen arkadaşlarım var tanıyorum.Ben ise bilgisayar mühendisliği okuduğum için 1 senedir  C/C++ ile haşır neşirim.Sana söylemek istediğim şu:

Bilgisayar olimpiyatlarına hazırlananlar genelde algoritma üzerine uğraşırlar.Bir nevi bi matematik sorusunun bilgisayar üzerinde çözmek gibi.Ama o kişiler genellikle C ve C++ nın gerçek gücünü bilmezler.

Ama unutma ki C ile kimse windows programı yazmaya kalkmaz çünkü gerek yoktur uğraşmaya.C++ ile yazılabilir fakat yine o da kolaya alışanlar için yine zor gelecektir.Demek istediğim eğer performans kaygın yoksa ki yok küçük küçük programlarla veya kendini geliştirip daha büyük programlarla işini bu tür scripting dillerle görebilirsin.Kintaro'ya bak mesela hiç eğitimi yok ama ams sayesinde paraya para demiyor artık :D

Edited by MostWanted

reyiz'in dediklerim tamamen doğru.Aynı şey Autoit içinde geçerli.Hiç bir zaman yazdığınız bu kodlar derlenmiyor aslında.Sadece yorumlanıyor.

Senin dediklerine ilaven C'yi bilgisayar olimpiyatlarına girmek için öğrenen arkadaşlarım var tanıyorum.Ben ise bilgisayar mühendisliği okuduğum için 1 senedir  C/C++ ile haşır neşirim.Sana söylemek istediğim şu:

Bilgisayar olimpiyatlarına hazırlananlar genelde algoritma üzerine uğraşırlar.Bir nevi bi matematik sorusunun bilgisayar üzerinde çözmek gibi.Ama o kişiler genellikle C ve C++ nın gerçek gücünü bilmezler.

Ama unutma ki C ile kimse windows programı yazmaya kalkmaz çünkü gerek yoktur uğraşmaya.C++ ile yazılabilir fakat yine o da kolaya alışanlar için yine zor gelecektir.Demek istediğim eğer performans kaygın yoksa ki yok küçük küçük programlarla veya kendini geliştirip daha büyük programlarla işini bu tür scripting dillerle görebilirsin.Kintaro'ya bak mesela hiç eğitimi yok ama ams sayesinde paraya para demiyor artık :D

Abi senin önerin nedir mesela? 

Küçük çaplı dilden geniş dillere geçiş aşamamız ne olmalıdır??

Örneğin önce bu dil sonra bu dil en son bu dil gibi ne önerebilirsin?

Edited by nightmare3519

Şöyle ki sana dil öğrenmeni tavsiye etmem yanlış olur.Her dilin kendine özel güzellikleri, özellikleri vardır. Java çok amaçlıdır çalışmayacağı yer yoktur mesela.C# ve Java benzerdir ama ikisini kullananlar C#'ın daha kolay olduğunu söylüyorlar.C/C++ gotfather zaten ama bu dillere hakim olabilmek öyle online öğrenimle falan olabileceğini kesinlikle sanmıyorum.Sana asıl tavsiyem Object Oriented Mantığı kavraman.Bunu da C# Java gibi büyük olmayan memory ile uğraştırmayan pyhton ile de yapabilirsin.O da çok amaçlıdır.Ama çizeceğin yol sana kalmış.

Edited by MostWanted