Jump to content

Format Atmak Zararlı Mı !

conveys16
 Share

Recommended Posts

Format zararlı değildir ama ram ı yıpratır

yok artık :Q :Q 

ben ayda bir format atarım ram'larım taş gibi. hdd de öyle. 

bence dağınık kullanıcılar için düzenli olarak format atmak önemli çünkü bir süre sonra sistem çok fazla şişiyor yer kaplıyor. format sonrası için aio mu deniyordu onlara, toplu olarak tek tıkla bütün programları yükleyebileceğiniz uygulamalar var.

Windows 8 daha yavaş çalıştığından diye bir düşünce gelmesin aklınıza. Windows 8'in dosya kopyalama ve okuma performansı yapılan testlere göre Windows 7'ye göre daha iyidir.

Bunun nedeni derecelendirme sisteminin yenilenmesidir.

Aslında yine aynı puanı almanız gerekiyor ama değişen sadece maksimum puan (9.9) değil.

Kolay gelsin..

Format atmanın bağımlılığı da oluyormuş demek :)

bir prog kuruyorum işim bitince kaldırınca kayıt defterinded prog fileste vs... kalıntılarını görünce pisikolojik olarak pcnin yavaşladığına inanıyorum ondan dolayı :)

Edited by ugur4721

bir prog kuruyorum işim bitince kaldırınca kayıt defterinded prog fileste vs... kalıntılarını görünce pisikolojik olarak pcnin yavaşladığına inanıyorum ondan dolayı :)

O kalintıları temizleyen programı kursanda bu sefer onun temizlendiğini düşünerek format atmakla uğraşmasan olmaz mı :I   Senin tercihin yin de :D

hddyi bide defter gibi düşünün sildikçe yıpranır.

Teori de öyle de hdd kim bilir kaç okuma silme milyarlarca yapabilecek kapasitede, ne kadar çok format atsanda  sorun olmaz ki Kafadan 10 sene gidiyor hard diskler ondan sonra olmadı değştrir insan bence .

Disk birleştirme yapıldığı sürece format işlemine gerek yoktur. Format işlemi sabit diski bozmaz ama baştan aşağı bir yapılanma olduğundan ömrünü kısaltır.

daha öncede böyle bir konu açılmıştı aynısını dedim hdd nin ömrü kısalır reyiz doğru yoldasınız ama arkadaş diyor şehir efsanesi mekanikten haberleri yok mekanik aksamlar çalıştıkça yıpranır helede hdd formatta full çalışır tekrar söyleyelim burada kimse demiyor format atmayın diskiniz bozulur bozulanda olur ama genelde ömrü bayağı gider mekanik aksamlı çünkü

Edited by yawuz58

Biraz daha açıklayayım.

Format kelime anlamı olarak biçimlendirme demektir. Low level format çok yapıldığı zaman mekanik olarak hdd'nin ömrünü kısaltır.

Eğer sistemi yeniden kurarken HDD'yi hızlı biçimlendirirseniz mekanik olarak bir zararı olmaz.

Low level format disk hataları olduğu zaman yapılmalıdır.

Konuyu açan arkadaş alıntısı yaptığı yazıyı kendide pek incelememiş gibi geldi bana. Sanılan diye bir şey yoktur. Low level format atıp atmamak size kalan bir şeydir.

Kolay gelsin...

Edited by reyiz

Ben biçimlendirmeyin demiyorum ki. Low level format atmayın diyorum. Windows Vista, 7 ve 8 kurulumunda low level format fonksiyonu yok zaten. XP'de size hızlı mı low level format mı atıp atmak istemediğinizi soruyor.

Kolay gelsin!