Jump to content

Format Atmak Zararlı Mı !

conveys16
 Share

Recommended Posts

BU KONUYA AÇIKLIK GETİRMEK İSTEDİM HER NE KADAR BURDA BELLİ BİR BİRİKİME SAHİP OLAN ARKADAŞLAR VARSA DA EN AZINDAN BUNUNLA İLGİLİ FARKLI DÜŞÜNENLER İÇİN FAYDALI OLACAKTIR DİYE DÜŞÜNÜYORUM .

FORMAT ATMAK ZARARLI MIDIR??

Hayır! Aksine format atmak sabit diskinizin ömrünü artırır! Format atmanın, ya da Türkçe karşılığı ile diski biçimlendirmenin diske zarar verdiği efsanesi bu konuda yeteri kadarbilgi sahibi olmayan, ya da bilgilerini güncellemeyen kullanıcılar ve satıcılar tarafından hala anlatıla durmaktadır. Bunu, aşırı ısınmadan dolayı sistemin kapanmasına neden olan Pentium IV Prescottişlemcilerden bahsetmeyen fakat AMD'nin K6 döneminden bu yana bilgilerini güncellemediği için "AMD ısınıyor" gibi içi boş şehir efsaneleri üreten satıcı ve kullanıcıların ürettiği diğer şehir efsanelerine benzetebiliriz.

Yeteri kadar iyi araştırılmadığından dolayı disk biçimlendirme, Low Level Format gibi sektörlerin yeniden yazıldığı bir işlem sanılmakta. Oysa ki format işleminde yapılan tek şey, sabit diskteki verilerin masaüstünüzdeki bir klasörü siler gibi -fakat bu defa bütün klasörlerin- silinmesinden başka bir şey değil.

Uzun zamandan beri kullanılan işletim sisteminiz, winsxs gibi uyumluluk sağlayan klasörlerin de şişmesiyle sabit diske çok daha fazla yük bindirmeye başlar. Bu da sabit diskin daha da yoğun çalışması anlamına gelir. İşte bu yüzden sabit diskleri biçimlendirmek diskin ömrünü artırır

ALINTIDIR...

Edited by conveys16

Format atmaya bende pek olumlu bakmıyorum, sebebi ise format atmaya değil ondan sonraki programları kurmaya üşeniyorum  :whistle:

aynen ya.. Format atmasında ne var en fazla 20 dakka sürüyor ama ondan sonrası programları kur ayarla derken 4 saatimi alıyor vesselam :)

Bakalım bu işe TeYyArEe hocam ne diyecek.

İlk mesajda zaten low level formattan bahsetmiyoruz diyor. Quick format işleminden bahsediyor.

Yanı sıra hard diskte bir hata varsa low level format atmak HDD'nin dosya sistemi sorunlarını giderir fakat her seferinde low level format HDD ve SDD'lerin ömrünü kısaltabilir.

yıllardır dışarıya format atarım ben çok faydalı olduğunu gördüm.sebebi sistem yeni ve temiz olduğunda sistem daha rahat çalışır yani işlemci diskteki bozulmamış dosyaları hafızasına alır ve size cevap vermeye başlar diske bulaşan zararlı yazılımlar pc nin yanlış işlem yapmasına sebeb olduğu için disk mutlaka buyazılımlardan temizlenmeli en önemlisi ben diskteki sistem kaydının zamanla aşınarak etkisini kaybettiği için işlemci  zor okuduğu için yavaşladığını gördüm birde format diske zarar vermez aksine pc nin ömrünü artırıyor.

Söylediğim gibi format atıp atmamak bilgisayarı nasıl kullandığınıza bağlı. Şuan bu bilgisayarı yıllarca formatsız kullanabilirim. 60 tane program yüklü fakat bunun dışında hiçbir program yüklemiyorum. Farklı bir program lazım olduğu zaman Sandboxie ile çalıştırıyorum.

yıllardır dışarıya format atarım ben çok faydalı olduğunu gördüm.sebebi sistem yeni ve temiz olduğunda sistem daha rahat çalışır yani işlemci diskteki bozulmamış dosyaları hafızasına alır ve size cevap vermeye başlar diske bulaşan zararlı yazılımlar pc nin yanlış işlem yapmasına sebeb olduğu için disk mutlaka buyazılımlardan temizlenmeli en önemlisi ben diskteki sistem kaydının zamanla aşınarak etkisini kaybettiği için işlemci  zor okuduğu için yavaşladığını gördüm birde format diske zarar vermez aksine pc nin ömrünü artırıyor.

Edited by reyiz

deep freeze kullandığım için formata ihtiyaç duymuyorum.yeni bir program yükleyeceğim zaman önce deep freeze varken kuruyorum,bakıyorum sisteme zararı yoksa,kasmıyorsa deep freeze'i pasifize edip yüklüyor ve tekrar aktif ediyorum.ccleaner ve defraggler programlarını düzenli kulanırsanız formata ihtiyacınız kalmaz bence

arkadaşlar ADVANCED SYSTEM CARE programını öneriyorum bu işi çok iyi yapıyor optimizasyon olayını. içerisinde çeşitli araçlarda var SMARTRAM mesela rami çok iyi ayarlıyor . Bu ürünü kulllanmaa 6 sene önce başladım formatı unuttum sayesinde firma çok iyi teknik destek te veriyor .  e-mail ile zayıf olduğunu düşündüğün özelliği söylediğinde güncellme bile yayınladıklarına şahit oldum yani format devri kapandı kapandı derken sistem yedekleme ve bu programlar sayesinde O uğraşlar son buldu.

arkadaşlar ADVANCED SYSTEM CARE programını öneriyorum bu işi çok iyi yapıyor optimizasyon olayını. içerisinde çeşitli araçlarda var SMARTRAM mesela rami çok iyi ayarlıyor . Bu ürünü kulllanmaa 6 sene önce başladım formatı unuttum sayesinde firma çok iyi teknik destek te veriyor .  e-mail ile zayıf olduğunu düşündüğün özelliği söylediğinde güncellme bile yayınladıklarına şahit oldum yani format devri kapandı kapandı derken sistem yedekleme ve bu programlar sayesinde O uğraşlar son buldu.

paralı sürümünü mü kullanıyorsun ?