Jump to content

Estetik Ameliyat

kayseri204
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar kulagımda biraz kepçelik var.Bu beni psikolojik olarak rahatsız ediyor.Bazen dengesizler çıkıyor kepçe diye bu daha da kötü oluyor.Erkekler için daha zor,kızlar saçlarıyla kapatabiliyor ama erkeklerde yok.Bende ameliyat olmaya karar verdim.Özel de olacak kadar maddi durum yok,bende devlette olmaya karar verdim.Bazı sitelerde sigorta karşıladı diyor,bazılarında da yarısını aldı diyorlar.Acaba ücretlimi olacagım.Bide Dini açıdan günahı var mıdır.Ben araştırdım .Sizi rahatsız ediyorsa ,psikolojik açıdan rahatsız ediyorsa  ozaman günah degildir diyor.Sizin görüşlerinizide bekliyorum..

Sağlık amaçlı estetiklerden devlet ücret almıyor, ayrıca dış görünüşü değiştirmek için estetik olmak caiz değildir. Ancak vücudun herhangi bir organında, diğer insanlar tarafından yadırganan, insanın psikolojik olarak etkilenmesine sebep olabilecek, bir anormallik veya fazlalık bulunursa, bunun ameliyatla düzeltilmesi, fıtratı bozmak değil, bir tedavi işlemidir.

İslâm'da, insanın doğuştan getirdiği özellik ve şeklinin değiştirilmesi ve bu amaçla yapılacak her türlü estetik ve tıbbî müdahale hoş karşılanmamış; fıtratı bozmayı hedef alan müdahaleler olarak kabul edilmiştir. Fıtratı bozmayı, yaratılışı değiştirmeyi hedef alan tasarruf ve müdahaleler ise, yasaklanmıştır (Nisa 4/119).

Dikkat çekmek, daha güzel görünmek amacıyla, yaratılıştan verilmiş olan özellik ve şekillerin değiştirilmesi İslâm dininde, fıtratı bozma kabul edilerek yasaklanmıştır. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.v.), süslenmek maksadıyla vücuda dövme yapmak, dişleri yontarak seyrekleştirmek gibi ameliyeleri, yaratılışı değiştirmek, fıtratı bozmak kapsamında değerlendirmiş ve bunu yapanları ve yaptıranları kınamıştır (Buhârî, Libâs, 83-87; Müslim, Libas, 33).

Edited by MyCroSofT

• Editor

Her zaman olduğu gibi yine fetvalar verilmeye başlanmış bilgisi olmadan fetva verenler için din acısından büyük tehlike vardır umursamasızca ve bilinçsizlikle verilen bu fetvalar Allah korusun insani dindn çıkarır

@kayseri204

Sağlık yönünden hiç bir problemin olmadan sadece görünüm için bu operasyonuistiyorsan din acısından da sağlık acısındanda hiç hoş değil insan durup dururken hiç bir problem yokken amelaiyat masasına yatmayı nasıl düşünür belkide daha kötü olacak ameliyet sonrası belkide işitme problemleri çıkacak hiç bir sey orjinali gibi değildir bana kalırsan içindeki aşağılık kompleksini yen söylenenlere kulak asma gülüp gec ve bir daha düşün derim

Dini açısını bilmem ama bence sırf görünüş için bıçak altına yatmayın.Kepçe falan diyenleri takmayın.Kendinizle barışık olun.Ne demiş Orhan Gencebay;"Hatamla sev beni".Kendinizi öyle kabul edin :)

Bunu O durumlar anlar .Görünüşle alakası yok .Psikolojini kötü etkiliyor yani.Şimdi saçlarım uzun fazla dikkat çekmiyor ama .Saçlarımı kestirince ortaya çıkıyor.İlerde kel kalacagm ortaya komple çıkacak 

gaziantep üniversitesi tıp fakültesinde intörn doktorum. bizde bu tip vakalarda devletin ödeyeceği şekilde ayarlamalar yapılıyor. mesela burun estetiği yapacağa burun kırığına bağlı nefes almada zorluk deniliyor devlet ödüyor yada yüzündeki beni alacaksa ben büyüme eğiliminde deniliyor yani kanserleşme eğiliminde deniliyor devlet ödüyor. tabi bunları onaylamıyorum devleti kazıklamak oluyor.

gaziantep üniversitesi tıp fakültesinde intörn doktorum. bizde bu tip vakalarda devletin ödeyeceği şekilde ayarlamalar yapılıyor. mesela burun estetiği yapacağa burun kırığına bağlı nefes almada zorluk deniliyor devlet ödüyor yada yüzündeki beni alacaksa ben büyüme eğiliminde deniliyor yani kanserleşme eğiliminde deniliyor devlet ödüyor. tabi bunları onaylamıyorum devleti kazıklamak oluyor.

Yani ücretsiz olabilrim