Jump to content

Neden Tnc-Tr Ailesi Bir Işletim Sistemi Yapmıyor ?

Semihguney
 Share

Recommended Posts

İşletim sistemi yapan insanların hayatlarına bakarsanız çoğu dahi denebilecek insanlar.Sıfırdan bir işletim sistemi yazmak çok ama çok zor ve bunların herhangi bir sürükle bırak derleme ortamı yok ne yazak ki bilimsel işlemler içeren bir şey.Linux çekirdekleri de yeterli bilgi birikimi varsa yapılabilir.Alttaki linkteki resimde de bakılırsa piyasada bir sürü linux dağıtımı var,şuan için yapılabilecek en mantıklı şey bu olsa gerek.Tabi bunu da abartık dağıtımlarda görsel değişiklik yapıp piyasaya dağıtmakta bir çözüm :)

Edited by NeoDark

• Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

01010101101010011001(ikili sayı sistemi-akım yok,akım var) > makine dili > düşük seviye diller > orta seviye diller > yüksek seviye diller

Dediğim gibi 0,1 ve makineli kısım işin biraz daha bilimsel yanı.Zaten bu yüzden zor.Programlama dillerini baktıysan çoğunda X laboratuvarında geliştirilmiş der.

Edited by NeoDark

gördüğüm kadarıyla genellemede hep zor deniliyor.

Ben 2007 de cafe açtım açtığımda 25 yaşında  ve dağlarda inek otlatmayı yeni bırakmıştım o zaman msn popülerdi benim msn adresimi 17 yaşında bir yeğenim açtı ve sadece kendi mail adresimi yazmak için yarım saat harcardım 6 sene geçti şuan kendi çevremde çok iyi pc bilen birisi olarak tanınıyorum hiçbirşey zor değildir önemli olan niyet inanç zaman ve sabır

anladığım kadarı ile kodalardan oluşuyor işletim sistemi önemli oalan kodalama ve hayal gücü

birkaç  sorum olacak arkadaşlar windows kaç senede kuruldu kaç kişi ile kuruldu kaç paraya kuruldu o zaman şartları nasıldıda kuruldu 

atası ceddi birçok buluşlar yapmış biz türkler bugün buna neden zor yapılmaz emek ister zaman ister para ister diyerek boşveriyoruz?

gördüğüm kadarıyla genellemede hep zor deniliyor.

Ben 2007 de cafe açtım açtığımda 25 yaşında  ve dağlarda inek otlatmayı yeni bırakmıştım o zaman msn popülerdi benim msn adresimi 17 yaşında bir yeğenim açtı ve sadece kendi mail adresimi yazmak için yarım saat harcardım 6 sene geçti şuan kendi çevremde çok iyi pc bilen birisi olarak tanınıyorum hiçbirşey zor değildir önemli olan niyet inanç zaman ve sabır

anladığım kadarı ile kodalardan oluşuyor işletim sistemi önemli oalan kodalama ve hayal gücü

birkaç  sorum olacak arkadaşlar windows kaç senede kuruldu kaç kişi ile kuruldu kaç paraya kuruldu o zaman şartları nasıldıda kuruldu 

atası ceddi birçok buluşlar yapmış biz türkler bugün buna neden zor yapılmaz emek ister zaman ister para ister diyerek boşveriyoruz?

sen biraz daha öğren bence

Kurbağalar bir gün yarışma düzenlemiş. Hedef; çok yüksek bir kulenin tepesine çıkmakmış. Bir sürü kurbağa da arkadaşlarını seyretmek için toplanmış ve yarış başlamış.Gerçekte seyirciler arasında hiç biri yarışmacıların kulenin tepesine çıkabileceğine inanmıyormuş.Sadece şu sesler duyulabiliyormuş: ''Zavallılar! hiç bir zaman başaramayacaklar!''

Yarışmaya başlayan kurbağalar kulenin tepesine ulaşamayınca teker teker yarışı bırakmaya başlamışlar. İçlerinden sadece bir tanesi inatla ve yılmadan kuleye tırmanmaya çalışıyormuş. Seyirciler bağırmaya devam ediyorlarmış:''Zavallılar! hiç bir zaman başaramayacaklar!''
Sonunda bir tanesi hariç, hepsinin ümitleri kırılmış ve bırakmışlar. Ama kalan son kurbağa büyük bir gayret ile mücadele ederek kulenin tepesine çıkmayı başarmış. Diğerleri hayret içerisinde bu işi nasıl başardığını öğrenmek istemişler. Bir kurbağa ona yaklaşmış ve sormuş;''Bu işi nasıl başardın?'' diye.O anda farkına varmışlar ki; Kuleye çıkan kurbağa sağırmış!

bence;  Siz de, hayallerinizi gerçekleştiremeyeceğinizi söyleyen söz ve kişilere karşı hep sağır kalın. Olumsuz düşünen insanları duymayın!… 

Kurbağalar bir gün yarışma düzenlemiş. Hedef; çok yüksek bir kulenin tepesine çıkmakmış. Bir sürü kurbağa da arkadaşlarını seyretmek için toplanmış ve yarış başlamış.Gerçekte seyirciler arasında hiç biri yarışmacıların kulenin tepesine çıkabileceğine inanmıyormuş.Sadece şu sesler duyulabiliyormuş: ''Zavallılar! hiç bir zaman başaramayacaklar!''

Yarışmaya başlayan kurbağalar kulenin tepesine ulaşamayınca teker teker yarışı bırakmaya başlamışlar. İçlerinden sadece bir tanesi inatla ve yılmadan kuleye tırmanmaya çalışıyormuş. Seyirciler bağırmaya devam ediyorlarmış:''Zavallılar! hiç bir zaman başaramayacaklar!''
Sonunda bir tanesi hariç, hepsinin ümitleri kırılmış ve bırakmışlar. Ama kalan son kurbağa büyük bir gayret ile mücadele ederek kulenin tepesine çıkmayı başarmış. Diğerleri hayret içerisinde bu işi nasıl başardığını öğrenmek istemişler. Bir kurbağa ona yaklaşmış ve sormuş;''Bu işi nasıl başardın?'' diye.O anda farkına varmışlar ki; Kuleye çıkan kurbağa sağırmış!

bence;  Siz de, hayallerinizi gerçekleştiremeyeceğinizi söyleyen söz ve kişilere karşı hep sağır kalın. Olumsuz düşünen insanları duymayın!… 

Kardeş hikayen güzel ama konuya uymamış! Konuya uydurmak için kurbagının kuleye değil ay a falan zıplaması lazım. 

Bir OS yapılmasının ne kadar zor ve bilgi gerektiğinin farkındamısın? Bu öyle 3 5 kişiyle yapılabilecek bişiy değil. 

0 dan bir işletim sistemi yazan zaten bulamazsın. Linux cekirdeğini değiştirip anca OS yapabilirsin. Kaldı ki bizim PARDUS işletim sistemini bile beceremediler adam gibi. Bu forumdakiler sadece programlarla modifiye yapıyorlar yada basit autoit visual basic vss kullanıyorlar, olayı abartma hepsi bu kadar. İşletim sistemimi istiyorsun;

Adam gibi bi ekip kurarsın maaşlarını verirsin sana istediğin sistemi yaparlar. Kimse babasının hayrına sistem yazmaz. Anca gönüllü linux toplulukları bunu başarabildiler onlarda da para derdi yok, zaten hepsi eğitimli adamlar ve sayıları binlerce. Foruma girip senin gibi hikaye paylaşmıyorlar herkes bişiy geliştirip koyuyor ve buyuyor. Yani senin anlayacagın lafla peynir gemisi yürümez.

Yapabilmek için

- Yüksek Derecede Programlama Bilgisi,

- Yüksek Derecede Tersine Mühendislik Bilgisi

- Yüksek Derecede Donanım Bilgisi

ve Azimli,Çalışkan büyük bir gruba ihtiyaç var.  (ve çok büyük Maddi Kaynağa)

Yapılsa bile Driver, Donanım, Dil, Lisans, Yazılım Gibi bir çok sorun ortaya çıkacaktır. Aklıma Gelenler bunlar.

Eğer dos ortamında birşey yapmayı planlıyorsanız araştırma yapabilirsiniz.

Edited by HotSky

Yapabilmek için

- Yüksek Derecede Programlama Bilgisi,

- Yüksek Derecede Tersine Mühendislik Bilgisi

- Yüksek Derecede Donanım Bilgisi

ve Azimli,Çalışkan büyük bir gruba ihtiyaç var.  (ve çok büyük Maddi Kaynağa)

Yapılsa bile Driver, Donanım, Dil, Lisans, Yazılım Gibi bir çok sorun ortaya çıkacaktır. Aklıma Gelenler bunlar.

Eğer dos ortamında birşey yapmayı planlıyorsanız araştırma yapabilirsiniz.

Bu dediklerinin hiçbirine katılmıyorum ve bunlardan hiçbirine gerek yok. İçinde heves olan herkes modifiye işini çözebilir. İnanki hızlı bir internetim olsa binbir türlü sistem modifiyesi yapardim. Üstelik bende bu saydiklarinin hiç biri yoktu ve sadece tnc katılımsız destek forumunu inceleyerek işi çözmüştüm  :rolleyes2:

Aranızda iyi derecede assembly, c,c++,java,delphi,objective-c ve bunlarla aynı oranda donanım bilgisi olup her cihaza hakim olabilirim diyen varsa biryerlerden başlasın yolda yardımcı olan çıkar mutlaka. Yapamayacaksanız hiç boşuna tartışmayın konunun sonu kavgaya gidecek gibi. Usulca konuyu kapatın bence :)

Gereksiz bir konu olmuş, yaptığınız yardımcı olmak değil laf savaşı yapmaktan farksız. Eğer bilen biri varsa ve bunu tek başına yapamıyorsa elemizden geldiği kadar yardım ederiz....

Saygılar :hi: İyi Forumlar... :devil: