Jump to content

Anakart Ram Uyumu‏

ByChilavert
 Share

Recommended Posts

Merhaba 

Anakart Olarak (Asus P9X79 Intel 1866MHz DDR3 LGA2011 ATX) Anakart Kullanıyorum. 4*4 (Kingston HyperX Blu 4GB 1600MHz DDR3 Ram KHX1600C9D3B1/4G) RAM Aldım. Bunları Anakartıma Taktığım Zaman Sadece 8 GB Görüyor. 16 GB Olarak Görmüyor. BİOS Güncellemesi Yapmama Rağmen Aldığım RAM lerin Hepsini Kullanamıyorum. Konu Hakkında Nasıl Bir İşlem Yapmam Gerektiği Hakkında Bilgi Verebilirmisiniz.

İyi Çalışmalar

hocam baya bi araştırdım ancak çözüm bulamadım son çare bir bilgisayarcıya götürdüm. Söylediği biosu güncellemiş birde anakart üzerinde bir slottan bahsetti onun yerini değiştirdim dedi jumper gibi bişiymiş sanırım ben onun yalancısıyım ama tam anlamadım ne değişiklik yaptığını. Anakart yada ramle ilgili bir sıkıntı değil yani bi düğmeyle oynamaya bakıyomuş olay. En iyisi sende bir bilgisayar dükkanına götür(ama güvendiğin birisi olsun) Benim tavsiyem vatan bilgisayar teknik servisinden yana oldu ve sorunu 2 saat içinde çözdüler.İlgilenen ilgilenmeyen herkese teşekkürler.Anakartım artık 32gb görüyor.

Aynı anakartta sorun yaşayan biri. Bir başka kullanıcı ise anakartının bozuk çıktığını yazmış.

benim anakartta işlemcimin 12.5 olan çarpar değerini 6.0 olarak görüyordu deli oldum araştırdı en sonunda bios güncellemesi yaptım anakarta düzeldi bi bios güncellemesi yap fix lene bilir

Adam güncelleme yaptığını yazmış yukarıda.

Bulunduğum (Artvin)Yerdeki Teknik Servis Desteği Verenlerle Görüştüm Onlar Bile Bana Soruyor Acaba Ne Olabilir Diye :) Garip Bir Olay Çözemedim. Akıl Akıldan Üstündür Siz Değerli Kardeşlerimden Bir Mutlaka Bu Sorunuma Çözüm Bulur Diye Düşünüyorum.

Kullandığınız anakart Quad Channel RAM slotuna sahip. Bu yüzden RAM'lerin yerleri önemli. Anakartınıza ait kitapçığa bakmış olsaydınız sorununuzu kolayca çözebilirdiniz. 4 adet RAM kullanacak iseniz, DIMM_A1, DIMM_B1, DIMM_C1 ve DIMM_D1 (Tüm RAM'leri mavi slotlara) olarak kullanmalısınız. Aksi halde RAM'lerinizin bir kısmını görmeyecektir.

Haydi kolay gele !

Kullandığınız anakart Quad Channel RAM slotuna sahip. Bu yüzden RAM'lerin yerleri önemli. Anakartınıza ait kitapçığa bakmış olsaydınız sorununuzu kolayca çözebilirdiniz. 4 adet RAM kullanacak iseniz, DIMM_A1, DIMM_B1, DIMM_C1 ve DIMM_D1 (Tüm RAM'leri mavi slotlara) olarak kullanmalısınız. Aksi halde RAM'lerinizin bir kısmını görmeyecektir.

Haydi kolay gele !

o daha hızlı(Dual) çalışması için biliyordum ben :)

@Yusuf1284

Hayatınızda Quad Channel anakart kullanmadığınız ve görmediğiniz belli, illa resim olarak mı göstermemiz gerekiyor anlayamıyorum !

1aXOs.jpeg

Detaylı şekilde incelemek isterseniz kullanıcı el kitabına buradan ulaşabilirsiniz.

http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/LGA2011/P9X79/E8038_P9X79.pdf

Haydi kolay gele !

kızmayın doğru söylüyosunuz görmedim öyle biliyorum dedim sadace