Jump to content

Terman Macun İşe Yarar Mı?

YILMazrail
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar laptopum için termal macun sürmeyi planlıyorum fakat işe yarayıp yaramadığı konusunda şüphelerim var bazı forumlarda tavsiye etmişler bazılarında faydasını göremedim demişler yine en iyisi olarak size danışayım dedim yardımcı olur musunuz?

Edited by YILMazrail

Arkadaşlar laptopum için termal macun sürmeyi planlıyorum fakat işe yarayıp yaramadığı konusunda şüphelerim var bazı forumlarda tavsiye etmişler bazılarında faydasını göremedim demişler yine en iyisi olarak size danışayım dedim yardımcı olur musunuz?

Termal macun ; fan ile işlemci arasındaki köprü gibidir.Isı alışverişini saglar.Benim pc de gayet işe yarıyor. :D

Her blgisayarın işlemcisi fazla ısınmaz sercan abi kullanmadığı halde 30 derece benim eski pc'mdede yok 45 dereceyi geçmiyor ama laptobm tam yükte 80 derece civarı laptobumun garantisi bitsin bende alıp sürücem

termal macun işlemciyle fan arasında ısı alışverişi sağladığı için İŞLEMCİSİ ISINAN bilgisayarlarda işe yarar bunla beraber işlemcide biriken tozlarıda temizlemelisin

Anladın?

Laptoplarda bütün soğutucuların altında macun bulunmaz. Bazı chiplerin üzerinde macun bazılarında ise termal pad vardır. Siz kuruyan termal pad in yerine macun sürerseniz bence çok sağlıklı olmaz. Bu yüzden bu işi bilen bir bilgisayarcıya götürmenizde fayda var.

termal macun yaraya bilir ama sana baska bir tavsiyede bulunayim laptopun fanlarına baktır onlara hava tutur ve deişmesi gereken funlari deiştir.. artı takviye olarak laptop altina fun alirsan ısınma sorununu çözebilirsin...

gereksiz mesajları sildim, tartışmaya devam ederseniz mesaj yazmanızı yasaklamak zorunda kalacağım. ayrıca terman değil termal olacak, başlığı düzeltin lütfen.

[b]Bu konu "[color=#ff0000][b]Sohbet-Chat[/b][/color][color=#000000][b]" forumundan "[/b][/color][color=#ff0000][b]Donanım[/b][/color][color=#000000][b]" forumuna taşınmıştır. [/b][/color][/b]

Terman değil termal olacak. Termal macun yani diğer adıyla silikon pasta diye tabir ettiğimiz madde, yarı iletkenlerden ısı transferinin soğutuculara daha kolay aktarılmasını sağlarlar. Aslında asıl işi gören soğutucudur. Yani fan değil. Yanlış anlamaya önlemek için fan soğutmaz demiyorum. Yarı iletkenler aşırı ısındığı zaman çalışma noktaları olan eşik gerilim değerlerini aşar ve stabl (kararlı) çalışamaz hale gelir. Yarı iletkenleri çalışma ısıları içerisinde tutabilmek için soğutmak ve çalışmaktan dolayı üzerlerinde meydana gelen ısıyı transfer etmek gerekir. İşte bunun için soğutucu dediğimiz alüminyum malzemeler kullanılır. Bu alüminyum malzemeler  yarı iletkene temas halindedir ve yarı iletkendeki ısıyı soğutucuya daha verimli aktarabilmek için termal macun(silikon pasta) kullanılır. Yani çalışmaktan dolayı açığa çıkan enerjinin ısıya dönüşmesi olayı. kısacası termal macun kullanmakta fayda vardır. Herşeyden önce de, fanın tozdan arındırılması gereklidir ki rahat dönebilsin.

Edited by radyofon

termal macun cpu ıle pasıf sogutucu arasındakı boslugu doldurmak ıcın kullanılan bır ıletkendır bosluk arttıkca ısı ıletımı azalır cpu ısısı artar nekadar cok bosluk varsa temal macun etkısı okadar fazla olur termal macun ıcerıgıne gore etkısı degısır standart:beyaz yuksek:grı maxımum:altın seklınde rengıne gore sınıflandırılabılır