Jump to content

Pc Format Cd'sini Görmüyor Ve Kasıyor

TimeShift
 Share

Recommended Posts

CD okuyucusunda bir problem olmadığına emin misin ? Emin isen nasıl emin oldun ? Kullanıcı şifresini hatırlamadığını yazmıştın.

Şifreyi biraz kurcaladım.Acaba şifre ne olabilir diye baktım.Birkaç denemeden sonra buldum.PC CD'yi görüyor fakat okumakta zorluk çekiyor.

Bios güncellemesini genel bakım anlamında söylemiştim. Şifreyi unuttuğunu sonraki iletilerinde yazmışsın. Dolayısıyla bilgisayar açılıyor zannettim. :) Lakin onu da çözmüşsün. 

Bios un son versiyonu bu: http://www.foxconnchannel.com/driverdownload/Motherboard/Intel/Socket775/G31MXP/BIOS/861F1P08.zip

Dosya içinden çıkan exe yi çalıştır. İşlemlerin bitmesini bekle. Anakartım Foxconn olmadığı için kesin bir bilgi veremiyorum. Ancak exe yi çalıştırınca olması lazım. Olmazsa sistemi dos ortamında açıp (Usb girşilerin çalışıyorsa eğer) klasör içindekileri usb ye atıp, öyle güncellemeyi dene. Ancak büyük ihtimal klasör içindeki exe ye tıklayınca o seni yönlendirir. Tabii bios güncellemesi donanımsal bir hata yok ise, sistem bakımı için yapılmalıdır.

Ben senin yerinde olsam, ram i diğer slotda da denerdim önce. Hatta ram in sarı yerlerini silgiyle silerdim. Yöntem bana da garip geliyor ama yapmadan da duramıyorum. :)

Sorun hdd de olabilir demişsin. Hdd Tune ile bir tarat bence. (Forumda mevcut.) 

Power Supply den olabilir demiş arkadaşlar. Haklılar. Ondan da kaynaklanabilir. Denemek lazım.

(Şimdi aklıma geldi. Bilgisayarı kullananlar ne yaptı bilmiyorum demişsin. Bios da Load Defaults diye bir seçenek omalı. Onu da dene bir istersen. Zira, Bios tan sistemin voltaj ayarlarıyla oynanmış olabilir. )

Bir de Hirens Boot CD içindeki Hdd Regenerator programını deneyebilirsin.

Low level format atmak istersen(eğer), KurtarV2 isimli (http://www.tnctr.com/topic/91852-tnc-kurtarma-cdsi-2-surum-lynkler-yenylenecek/) buradaki sistemi indir. İnternete Win98 ile fdisk yaz. Bir sürü anlatım bulursun. Sistemi Win 98 ile aç ve anlatılanları uygula. Diskin hepsini siler, söylemedi deme.

Tüm bunlar işe yaramazsa ve donanımsal bir hata olmadığına eminsen, bios güncellemesini dene bence. Güncelleme, anakart üzerideki yazılımsal hataları giderir genel olarak.

Aklıma başka bir şey gelmiyor. Gelenler, beni de arkadaşı da aydınlatsın. :)

Şimdilik bu kadar. İnşallah sorunun çözülür.

bence nth6 ile haddıskten format atmalı tekrar 7 yuklemelısın 1 hafta test et baktınkı ıcıne sınmıyor xp yuklersın oncelıklı olarak elınde bulunan kalıbı 

kullanma başka ındır kullan.

ben geçen bı arkadaşa formata gıttım 10 dvd vardı hepsınıde kullandım ve hala saglamdır hıcbırını bot etmedı dıyemıcem hep yarıda kestı

bazı dvd le vei kaybı oluyor zamanlar okuyucuda okumayabılıyor prınco kullanmak geekır ıyısı o bıldıgım kadarıyla 

gerçi formatlarımı ya usb yada hdd atıyorum artık

bence nth6 ile haddıskten format atmalı tekrar 7 yuklemelısın 1 hafta test et baktınkı ıcıne sınmıyor xp yuklersın oncelıklı olarak elınde bulunan kalıbı 

kullanma başka ındır kullan.

ben geçen bı arkadaşa formata gıttım 10 dvd vardı hepsınıde kullandım ve hala saglamdır hıcbırını bot etmedı dıyemıcem hep yarıda kestı

bazı dvd le vei kaybı oluyor zamanlar okuyucuda okumayabılıyor prınco kullanmak geekır ıyısı o bıldıgım kadarıyla 

gerçi formatlarımı ya usb yada hdd atıyorum artık

PC malesef ki bunu yapmama izin vermiycek kadar çok kasıyor :S

çok kasıyorsa bıos a gırdıgınde usb ıle format at eaysımage kullan sorunu çöz zaten bıosta kasarsa donanımsal hatalar mevcuttur

USB ile format atmaya çalışınca boot ekranında donup kalıyor PC - CD/DVD ile atmaya çalışınca da görmüyor.

Pc cd'yi görüyor ama zor okuyor demişsin. cdrom gözünü temizlemeyi düşündünmü?

Bunu nasıl yapıcağımı bilmediğim ve CD-Rom'u bozabiliceğimden ötürü yapmadım ve yapmamda sanırım.Çünkü sorun HDD'den kaynaklı büyük ihttimalle.

Bazen PC açılışta normalmiş gibi açılıyor masaüstü geldikten sonra çok kasıyor bazense windows başlatılıyor kısmında kalıyor...

Usb ile donuyor demişsin. Usb ni format için hangi yöntemi kullanarak hazırlıyorsun? Belki de o yüzden donup kalıyordur. Bildiğin başka bir yöntem varsa, bir de onu dene istersen.

Hangi yöntem derken ?

Mesela usb ni cd rom olarak mı gösteriyorsun buradaki gibi: http://www.tnctr.com/topic/208415-usb-flash-diskinizi-cd-rom-yapyn-usb-to-cd-rom/

Yoksa hdd olarak mı gösteriyorsun? Mesela  bluelife ustanın programı, win to flash, winsetup from usb, win7 usb dvd tool vs kullanarak mı?

Kullandığın programı değiştirip dene bir istersen.

Mesela usb ni cd rom olarak mı gösteriyorsun buradaki gibi: http://www.tnctr.com/topic/208415-usb-flash-diskinizi-cd-rom-yapyn-usb-to-cd-rom/

Yoksa hdd olarak mı gösteriyorsun? Mesela  bluelife ustanın programı, win to flash, winsetup from usb, win7 usb dvd tool vs kullanarak mı?

Kullandığın programı değiştirip dene bir istersen.

Kırmızı yazıdaki bütün programları denedim bi tek Bluelife'ın ki çalıştı.Onu yaptıktan sonra USB'yi takınca pc açılmadı.CD-Rom olarak kullanmıyorum onu yapmadım...

Allah Allah.. Ben hepsini denedim zamanında hepsi de çalışıyordu. Şimdi Cd Rom olarak gösteriyorum, işim bitince tekrar usb ye çeviriyorum. Garip :)

Bir de hdd den atmayı dene. Şu programı indir: http://letitbit.net/download/48670.4cfdd9b64e4fdc144bea35cdc33d/CR.NT6TR.3.0.8.rar.html (c-ronaldo nun nt6 hdd yükleyicisi, link forumdan, arat bulursun)

İso dosyanın içindekileri d, e(varsa) veya usb ye kopyala. İndirdiğin programı da kopyala. Yönetici olarak çalıştır. Mod 2 yi seç. Yeniden başlat.

Bu da konu linki: http://www.tnctr.com/topic/184120-nt6-hdd-yukleyici-tr-v308-05-mart-12/

İzmir' deysen eğer, bir bakarız. Görmeden ancak bu kadar oluyor.

Edited by ebced_9