Jump to content

Ams Ile Sqlite3 Kullanımı-2 (Güncellenecek)

nightmare3519
 Share

Recommended Posts

tebrikler nightmare çözdün demek sqlite'ı :D ozaman benim o bahsettiğim projeyede yavaş yavaş el atarız artık. Benimde okul bitti zaten kasımda askerim kasıma kadar yaparız belki birşeyler

Bunlar temel SQL komutları veritabanıyla program yazacak olanlar için kesinlikle bilinmesi gereken komutlar bende bunları öğrendim ve bilmeyen arkadaşlara ne kadar kolay olduğunu göstermek için bu videları hazırladım :)

AND komutu videosu yolda.. 

NOT:OR operatörüyle birlikte çekecektim videoyu ama çok uzamasın diye OR operatörünü kısa tutacağım :)

İlk mesaja videosu çekilecek olan komutlar eklenmiştir!!

Edited by nightmare3519

Kadirciğim Kardeşim Update Komutu Şuanda Görünmüyor Söyliyeyim :D

Abovv eve gidince eklerim nasil unutmus olabilirm ya :D

Arkadaslar lutfen yorum yapin yorumlariniz benin icn cok onemli videosunu cekilmesini istediginiz SQL videolari varsa konu altindan yazin. Edited by nightmare3519

• 2 ay sonra...

Videolar güzel olmuş. Uzun zamandır aklımdaydı ama bu aralar veritabanıyla ilgilenmeye başladım. Şimdi başka bir soru soracağım.

PRAGMA TABLE_INFO(tablo_adi)  komutu ile veritabanından sütun adlarını tabloya alıyorum.

Treeliste döktüğüm veritabanından çekilmiş değerleri ORDER BY ile sıralayacağım

...

db, err = SQLite3Connection:execute("SELECT * FROM tablo_adi ORDER BY sutun_adi ASC/DESC");
tVeri = db:fetch({}, "a");
while tVeri do
id = tVeri.id
..
..

yukarıdaki kod kümesinde kalın gösterilen değerler sütün adları, ben burada doğrudan sütun adı yazmak yerine tabloya aldığım sütun adlarını nasıl kullanırım?

id = tVeri.SUTUN[1]

baslik1 = tVeri.SUTUN[2]

şeklinde denedim ama hata aldım. Kullanım şeklim mi yanlış acaba?

Edited by xarax

Sistemci senin verdiğin kod, sql verilerini belirlediğin kolona göre Baştan sonra ya da sondan başa çekmek için. Arkadaş sanırım kolon isimlerini çekmek istiyor, o da şu şekilde yapılır:

db, err = SQLite3Connection:execute("PRAGMA table_info(araclar)")
tVeri = db:fetch({}, "n")

while tVeri do
Dialog.Message("", tVeri[2])
tVeri = db:fetch({}, "n")
end

araclar yerine kolonlarını çekmek istediğiniz tablonun adını yazın.

tVeri[1] derseniz kolonun o tablodaki id sini, tVeri[3] derseniz kolon tipini çekebilirsiniz (INTEGER, TEXT vb.)

kolon adını TVeri.name ile de alabiliyorum ama sorun o değil.

Şu şekilde anlatayım.Tablodan değerleri çekip TreeListe yazdırıyorum. Değerleri çekerken while döngüsü içinde;

id = tVeri.ID
ad_soyad = tVeri.ad_soyad
...

Treeliste yazmak için oluşturduğum, değer atama işleminde kalın yazılmış yerleri yani kolon adlarını daha önceden bilmediğimizi varsayıyorum. Baştaki çektiğimiz kolon adlarını bu while döngüsünde kullandığımda hata alıyorum kullanımım mı yanlış acaba?

id = tVeri.KolonAdi_Tablosu[1]
ad_soyad = tVeri.KolonAdi_Tablosu[2]
...
gibi

Birde şunu farkettim

tVeri = db:fetch({}, "n") burada n yerine a yazdım sorun bu kısımla mı ilgili yoksa ilgisi yok mu?

• Editor

kolon adını TVeri.name ile de alabiliyorum ama sorun o değil.

Şu şekilde anlatayım.Tablodan değerleri çekip TreeListe yazdırıyorum. Değerleri çekerken while döngüsü içinde;

id = tVeri.ID
ad_soyad = tVeri.ad_soyad
...

Treeliste yazmak için oluşturduğum, değer atama işleminde kalın yazılmış yerleri yani kolon adlarını daha önceden bilmediğimizi varsayıyorum. Baştaki çektiğimiz kolon adlarını bu while döngüsünde kullandığımda hata alıyorum kullanımım mı yanlış acaba?

id = tVeri.KolonAdi_Tablosu[1]
ad_soyad = tVeri.KolonAdi_Tablosu[2]
...
gibi

Birde şunu farkettim

tVeri = db:fetch({}, "n") burada n yerine a yazdım sorun bu kısımla mı ilgili yoksa ilgisi yok mu?

n ile kolon ismi ile çekersin a ile kolon indexi ile doğru yapmışsın xarax