Jump to content

Genel Sağlık Sigortası Prim Borcunu Ödedinizmi?

Guest _ULTIMATE_
 Share

Recommended Posts

01.01.2012 tarihinden itibaren geçerli olan Genel Sağlık Sigortası (GSS), borcunun olup olmadığını merak edenler şu adresten sorgulayabilirler.

Özellikle liseyi bitirmiş ve şu anda herhangi bir yüksek okulda okumanyalar ve çalışmayanlar bu borcunu mutlaka sorgulatsın. Gün geçtikçe üstüne faiz de birikiyor. Hatta şu anda çalışmayan herkesin bunu sorgulatması gerekir, herhangi bir sigortan yoksa bu borç mutlaka sizede gelmiştir.

Ben GSS nin en düşüşk priminden borçlarımı yatırmaktayım. 34.4 tl aylık. 2012 nin 8. ayına kadar olan borcumu yatırmıştım. Şimdi tekrar baktığımda 319 tl borç gözüküyor. Normalde 170 küsür tl olması gereken bir borç 319 tl gelmiş. Artık sgk ya gidip gelmekten başka bir çare yok gibi :)

Aşağıdaki bağlantıdan giriş yaptıkdan sonra “TCKN / VKN / SSK Sicil No” bölümüne 11 haneli T.C numaranızı yazınız. “Sorgu Tipi” bölümünden GSS Prim-13 bölümünü seçiniz. Alt kısımda gördüğünüz karekterlerin aynısını kutucuğa yazınız ve Sorgulama butonuna basınız.

https://sgk.ziraatbank.com.tr/
Edited by &ULTİMATE&

• Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Linkteki Sistem Uçmuş Başka Link Var Mı ?

oha daha az önce çalışıyordu :d neyse beklemekten başka çare yok. sadece buradan bakabiliyoruz

[quote name="sefas" post="1270160" timestamp="1357734753"]ben sigortalım olduğum 8 ay gss prim borcu kitlemişler 1450 tl borcum var şuan işsizim ama sigortalı gözüküyorum kaymakamlıkta[/quote] Çok geç olmadan bölgenizdeki SGK kurumuna gidip bu durumu bildirin. Yoksa ödemek durumunda kalabilirsiniz.

GSS pirim borcunu sorgulatmak isteyenler şu anda site açık. Bunu genç yaşlı hereks sorgulatmalı bence. Çünkü hatalar olabiliyor. Çalışan kişiyede okuyan kişiyede borç çıkabiliyor. Vakit geçmeden düzelttirmekte yarar var.

ben sorgula dedigimde hata veriyor :D

Kurumdan sorgu sırasında hata alınmıştır.
Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Hata Detayı: (14604): İŞLEMİNİZ BAŞARISIZ

o zaman siz bu listede yoksunuz. Yani yırttınız :D Ya öğrencisiniz. Veya çalışan. Veya özel durum

Ben babamı, annemi sorgulattırdığımda aynı hatayı verdi.

Edited by &ULTİMATE&

o tarihte lise son sınıf ögrencisiyim agustosta diplomamı elime 2008 yılında 66 gün sigorta baslangıcım var yazdan :D

burdan bakınca asagıdaki yazıyı veriyor bana

https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/

01.01.2012 tarihi itibariyle resen tescil işleminiz yapılmıştır. Genel sağlık sigortası kapsamında olmadığınız tespit edilmiştir. Bugüne kadar gelir testine başvurmamış ve kendi sigortalılığınız ya da bakmakla yükümlü olunan kişi olarak genel sağlık sigortası kapsamına dahil olmamış iseniz; ikamet adresinizin bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurmanız gerekmektedir.

Edited by abdullahTR

böyle birşey olmaz arkadaşlar 1563 tl yazıyor.ben üniversite öğrencisiyim.babamın sigortadan faydalanıyordum fakat babam iş değiştirdiği için sigorta çıkış giriş oldu ve babam şu anda sigortalı fakat ben üzerine kayıtlı değildim 5 6 ay.neden bu şekilde arkadaşlar ne yapmam lazım borcu silebilmek için.ödeme imkanım yok çünkü.durduk yere borç çıktı şimdi.

bilen biri lütfen yardımcı olsun.

böyle birşey olmaz arkadaşlar 1563 tl yazıyor.ben üniversite öğrencisiyim.babamın sigortadan faydalanıyordum fakat babam iş değiştirdiği için sigorta çıkış giriş oldu ve babam şu anda sigortalı fakat ben üzerine kayıtlı değildim 5 6 ay.neden bu şekilde arkadaşlar ne yapmam lazım borcu silebilmek için.ödeme imkanım yok çünkü.durduk yere borç çıktı şimdi.

bilen biri lütfen yardımcı olsun.

Hemen yarın üniversiteden aldığınız öğrenci belgesiyle birlikte Bulunduğunuz bölgedeki SGK kurumuna durumu belirtiniz. Borcunuzu silsinler.

Gelir testi yaptırmadığınız için en uç noktadan borçlandırılmışsınız. Tabi öğrenci olduğunuz için bu teste gerek varmıydı bilmiyorum. Fakat yoktu diye hatırlıyorum

Birde siz zaten öğrenci olduğunuz için babanızdan yararlanmayacaksınız. Üniversite okuduğunuz için üniversiteden yararlanmış olacaksınız.

İyiki konuyu açmışsım. Arkadaşlar lütfen çevremizdeki bütün herkesi bu konu hakkında bilinçlendirelim. Yoksa zorunlu borç ödettirebilirler.

Edited by &ULTİMATE&

Hemen yarın üniversiteden aldığınız öğrenci belgesiyle birlikte Bulunduğunuz bölgedeki SGK kurumuna durumu belirtiniz. Borcunuzu silsinler.

Gelir testi yaptırmadığınız için en uç noktadan borçlandırılmışsınız. Tabi öğrenci olduğunuz için bu teste gerek varmıydı bilmiyorum. Fakat yoktu diye hatırlıyorum

Birde siz zaten öğrenci olduğunuz için babanızdan yararlanmayacaksınız. Üniversite okuduğunuz için üniversiteden yararlanmış olacaksınız.

İyiki konuyu açmışsım. Arkadaşlar lütfen çevremizdeki bütün herkesi bu konu hakkında bilinçlendirelim. Yoksa zorunlu borç ödettirebilirler.

kardeşim çok sağol iyiki açmışsın yoksa unutmuştum ben onu.Allah senden razı olsun.fakat ben gelir testi yaptırmak için gerekl belgeleri doldurmuştum babam teslim etmişti tabi o zaman ailede sigortalı yoktu fakat babam 1 ay içinde yeniden sigortalı olmuştu.şimdi babamın tc sine baktım ondada aynı tutarda borç var kuruşu kuruşuna aynı.acaba aileden bir kişinin gitmesi yeterlimi bu borçları sildirmek için.çünkü yarın gidip babamın borcunu da sildirmek istiyorum bunun için herhangi bir belge isterlermi acaba bilginiz var mı?

Bi ara babam işsizdi ameliyat olmam gerekiyordu acilen sigorta yoktu sonra bu gss yaptırdım gelir belgesi vs doldurdum sigortalı falan oldum.

Sonra babam işe girdi. Onun sigortası falan oldu. GSS den çıktı. Ama ben lise mezunuyum ve 18 yaşından büyük olduğum için yani babamın sigortasından yararlanamıyorum üniversitede gitmiyorum su an. ne yapcam bilmiyorum 280 tl olmus bile iptal ettircem ama o parayı alıcaklar sanırım

Bu olay bana çok saçma geliyor. Sigortayı yapıyorlar zaten işsiz olduğum için oluyor. bide niye para istiyorlar işsizim be gelirim yok işte hiç anlamıyorum

ben gittim sgk ya. gelir testine itiraz ediyorum dedim. düşündüm ki ay içinde eve giren toplam maaşa gelir denir, o maaşın kişi başına bölünmesi de işte kişi başına düşen gelir olur. bizim maaşı bölüp hesaplayınca kişi başı 220 tl düşüyor. ek bi gelir yok tabi. gittim işte. kaymakamlığa gönderdiler oraya gittim. vakıf müdürü varmış ona yönlendirdiler. vurdum kapıyı girdim odaya derdim budur dedim. kimse bana demedi ki ''konutlar vasıtalar arsalar da gelir testinde hesaplanır'' bizde konut olduğundan kişi başına düşen gelir artıyor. yani konut falan hesaba katılınca maaş olsa nolur olmasa nolur. evin bana ne geliri var ki? kirada değil bişey değil. yani hadi arsa falan neyse de ev ne alaka. adam evi hesaba katınca maaş olmasa bile borç çıkabiliyor. saçmalığa bak. 18 yaşını geçtiysen devlet seni milyonları olan bi vatandaş olarak görüyor sömür babam sömür. 

madem gelir o denli ince ayarda hesaplanıyor giderler de öyle hesaplansın. ben ayda 260tl dersaneye 50tl yol masrafına 50 tl kadar da yemeye içmeye falan harcıyorum. bunları da hesaplasınlar. nasıl iştir anlamadım ki. işsiz adamın ne geliri olacak. hadi var yani evin ne geliri var.

kaymakamlıktaki adama evin değerini nasıl hesaplıyorsunuz dedim kafamdan diye komik bi cevap verdi. bu da sinirime sinir kattı. zam verirken simit parası kadar ama iş başka noktalara gelince oldukça cömert olabiliyor devlet. gerçekten çok saçma.

gelir tespiti yaptırcam ama hiçbirisini ödemeyeceğim

25 + iseniz öğrenci olmakta işe yaramıyor. 25 yaşına kadar eğer öğrenciyseniz sağlık sigortanız ebeveynlerinizden birinin üstünden oluyor. Yapmanız gerekense öğrenci belgesi alıp SGK binasında provizyon servisine gitmek..

[quote name="abdullahTR" post="1270532" timestamp="1357830746"][img=http://i.imgur.com/fy1BU.png]     cıkan borca bak allahım yarabbim ya 1.1.2012 de ben lise 4 deydim agustos ayında mezun oldum 35 tl den 6 ay yapıyor ocaga kadar 210 tl cıkması lazım [/quote] Gelir testi yaptırmıydın.Eger yaptırmadıysan en uc noktadam ödüyorsun.

mrb arkadaslar ben mayıs ayında gelir testi yaptırmıştım 3 defa ödeme yaptım ve uzun zamandır odeme yapmaya imkanım olmadı suan 200 tl borç görünüyor yaşım 22 ve açıköğretimden üniversiteye kayıt oldum bu yıl acaba bunu üniversite okuduğum için sildirme imkanım varmı _??