Jump to content

Formatsız Windows Tamir

chAsEEr

Recommended Posts

Windowsunuz Artik eskisi gibi stabil calismiyor , ve mavi ekranlarla, donup kalmalarla sikca muhatap olmaya basladiniz , aklinizda da Format Atmak var, ama durun bakalim Formattan önce yapilabilecek seyler var.

Bu asagidakiler benim gibi System Restore yi daima devre disi birakanlar ve Norton Ghost gibi Image alma yazilimlarini kullanmayanlar icindir.

Ayrica Cd yi takip Repair komutu vermekten de nefret ediyorum, birkac defa ise yaramadi. Sistemim okadar Hantallasti ki Dosya acmak icin bile 15-20 sn bekler olmustum. Eğer siz de bunlardan bıkmışsanız;

Öncelikle Windows sistem dosyalarini kontrol ettirip bozulanlar varsa yeniletelim: Windows Xp Cd nizi Takin Windows kurulum ekrani cikacaktir, bu ekrani kapatalim

Başlat-->Çalıştır---> deyip sfc /scannow yazarak Entera Basın deyin ve beklemeye baslayin .

RegSeeker , adli yazilimi indirip tüm registry kayitlarini taratalim ve buldugu tüm hatali kayitlari birgüzel silelim.

Registry Optimizer , Programini indirip birkez de bununla taratalim ve Registry kayitlarini bir kez daha düzelttirelim.

Bu Porgram Norton Windoctor un yaptigi isin aynisini yapiyor, yaptigim denemelerde, bu programi kullandiktan sonra Norton windoctor la yaptigim scanlarda hicbir hata bulamadi.

Üsttekiler ise yaramadi Ama hala format atmamakta kararliyiz devam o zaman kurtarma konsolunu açalım [ Peki Nasıl?? Bknz. Windowsla İlgili Dökümanlar Bölümü] :

Takalim Win XP Cd mizi ve Cd den Boot edelim

"R" Repair komutunu R ye basarak secelim

Kurtarma konsoluna geldik, Admin Passwordumuz sorulduktan sonra DOS benzeri bir ekranla karsilasacagiz

Simdi sirasiyla asagidaki komutlari verelim:

CD

cd system32

cd config

ren software software.bak

ren system system.bak

cd c:windowsrepair

copy software c:windowssystem32config

copy system c:windowssystem32config

exit

Boot ettikten sonra Yepyeni bir windows XP ye sahip oldunuz Hayirli ugurlu olsun. Fakat su an Windows u yeni kurmus oldugumuz icin programların çoğu çalışmayacaktır. O nedenle Başlat--> Tüm Programlar da calismayan nekadar program varsa gidip C dizininden ( veya windowsunuz hangisindeyse ) ProgramFiles ten Bu calismayan Programlarin Klasörlerini tek tek silme niz gerekecek. (Formatsiz windowsun da bu zahmeti olsun canim), Böylece Tüm datalariniz yedeklemeye bile gerek kalmadan kurtarildi.

• 11 ay sonra...
  • 8 ay sonra...
  • 1 ay sonra...
  • 1 yıl yıl...

Paylaşım Güzel Evet...

Peki Tüm Bu Işlemleri Yapmak Için Harcanacak Zaman'a Ne Demeli?...

Standart Bir Pc'de Format Süresi Ortalama 15 Dakika...

Driver Kurulumu 10 Dakika...

Etti 25 Dakika...

Bu Nokta'ya Geldikten Sonra Yine 10-15 Dakikanız Gidecek...

Driver Genius Professional Indirin Driverlarınızı Yedekleyin...

Windows'u Sıfırdan Kurun Olsun Bitsin...

Kurulum Sonrası Programlar Için Bir Dvd Hazırlayın (WPI)...

Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Fakat ben vista için Norton Ghost , Xp içinde Acronis true image kullanıyorum. Ama bu da daha önceden image alınmayıp da kötü duruma düşen işletim sistemleri için geçerlidir. Saolun.

ben yanlışlıkla office 2007 kurarken pc i kapadım yarım kaldı. tekrar kurmak istedigimde tam kurulumun ortasında hata veriyor.

program ekle kaldırdan d gozukmuyor yada dier yerlerdende hani office 2007 ye ait ne var ne yoksa silip tekrar kurmak isiyorum ama işte ne var ne yoksa sildim ama gene aynı hata...

bu konuda bi çözümü olan var mı arkadaşlar!

ben yanlışlıkla office 2007 kurarken pc i kapadım yarım kaldı. tekrar kurmak istedigimde tam kurulumun ortasında hata veriyor.

program ekle kaldırdan d gozukmuyor yada dier yerlerdende hani office 2007 ye ait ne var ne yoksa silip tekrar kurmak isiyorum ama işte ne var ne yoksa sildim ama gene aynı hata...

Arkadaşım belkide yapmış olabilirsin ama bi hatırlatma; bide ccleaner veya advanced systemcare tarzı programlarla pc ni bi temizlemeye çalış bunlar fazlalık olan dosyaları silmene yardımcı olur bide ya başka bi 2007 cd si dene yada gerekirse (tabii illede 2007 kurmak istiosan) bir kereye mahsus 2003 kur onu kaldırıp tekrar 2007 kurmayı dene ille de olur die iddaa etmiyorum fakat belki yardımcı olur

• 2 hafta sonra ...

arkadaslar çalışma güzel ama bunlarla böle uraşmaktansa 1 defa formatı çakacaksın en sağlamından sonra alacaksın yedeği bir dvd'ye bi sıkıntı olduqunda 10 dakıkada sistem yerinde..

• 10 ay sonra...
  • 3 hafta sonra ...

paylasım için tesekkürLer...ama en kısa yolu disk birlestirme ve bozuk sektörleri silme veya onarma yapsak cd siz genelde ben öyle yapıyorum format en son cagre oluyor ve bilgisayarın hantallıgını kalmıyor

Merhaba

Bu tür sorunlar için Microsoft aşağıdaki linkte açıklama yapmış. Umarım bu açıklama işinize yarar.

Please register to see this content.

Başarılar..

Kurtarma konsoluna geldik, Admin Passwordumuz sorulduktan sonra DOS benzeri bir ekranla karsilasacagiz

Simdi sirasiyla asagidaki komutlari verelim:

CD

cd system32

cd config

ren software software.bak

ren system system.bak

cd c:windowsrepair

copy software c:windowssystem32config

copy system c:windowssystem32config

exit

Bilgiler için elinize sağlık.

Ancak modifiye edilmiş katılımsız XP sistemleri için bu komutları çalıştırmak için bir yol var mı? Bu yöntem normal XP CD lerinde ve sözleşme metni(EULA) öncesi ekranda mümkün oluyor. Oysa katılımsız olanlar burayı aştıkları için DOS bölümüne ulaşılamıyor. Doğru mu?

Dünyanın en güvenli ve sağlam olduğunu yazsalarda, katılımsız olduktan sonra benim için hiç bir işe yaramayan veya değeri olmayan işletim sistemidir.

Saygılar.

Alıntı yaptığını söyleseydin keşke. :)

Ayrıca "\" işaretlerini de koymamışsın. Misal => C:WindowsSystem32 değil, C:\Windows\System32 şeklinde yazman gerekirdi. Düzeltmeni öneririm.

Sfc /Scannow komutu XP'de kurduğunuz cdyi taktığınızda, Vista'da ise cdsiz çalışmaktadır.

• 2 ay sonra...

Size bazı tavsiyelerim var.Önce CD den çalışan xp var.İndirip cd ye yazdırın çünkü herzaman işinize yarayacak.Windows çökmelerinde acayip yardımcınız olacaktır. :) Herhangi bir programı indirdiğinizde D ye yada yedek olan harddiskinizin bölümüne kopyalayın ve şifreleme programları ile klasör şifreleyin.Bu şifrelediğiniz klasöre atın o programları hem virüs girmemiş olacak hem de sizden habersiz kimse dokunamayacaktır.Bu tavsiyelerime uyarsanız karlı çıkacaksınız diye düşünmekteyim.Çünkü benim de çok canım yandı bu virüslerden.Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek içer misali bunları sürekli yapıyorum ben de. :)Size de faydalı olması dileğiyle...

Bu yöntem yanlış yazıp üzerinden daksille geçmeye benziyor.Bence o kadar ağırlaştıysa o kadar sabredebildiysek 5 10 dk daha fazla zaman harcayıp tertemiz bir format atmak daha mantıklı.tabii bu benim düşüncem....

• 1 ay sonra...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...