Jump to content

Yazıcı Araçları - Yazdırma Önbellek Silici V2.4

fba44
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar. Pogramın 1. versiyonunu yayımlamıştım sitede ama sitenin db sorunu olmuştu ozaman konu silinmişti. Bende yeni versiyonlarını geliştirdim ve şuan stabil versiyon olan 2.4 versiyonunu sizlerle paylaşıyorum.

Programın Özelliklerini kısaca anlatıcam.

Yazdırma kuyruğu (önbellek) silici özelliği

Programın çalıştırıldığı bilgisayardaki kurulu tüm yazıcıları Listeler. Bunlara paylaşımdan alınan ağ yazıcılarıda dahildir.

Varsayılan yazıcı listede belirtilir ve istenen yazıcı varsayılan olarak atanabilir.

Listelenen yazıcıların Aygıt durumu, Yazdırma Durumu ve Kurukra kaç yazı bulunduğu Listede Belirtilir.

İstenen yazıcının;

Yazıcı özellikleri

Yazdırma tercihleri

Yazdırma Kuruğu

Yazıcı ismi değiştirme

Yazıcıyı silme

Belirtilen adette sınama sayfası yazdırma (1-9 adet)

Yazıcı ekleme sihirbazını açma

işlemleri yapılabilir.

v2.0 Yenilikler

- Listedeki her yazıcının yanına kuyruktaki yazı sayısını gösterme eklendi.

- Listedeki her yazıcının yanına Aktif olup olmadığını gösteren ışık eklendi. Yeşil ışık Aktif, Kırmızı ışık pasiftir. Kırmızı ışık yanıyorsa Aygıt Durumui Yazdırma Durumu veya Yazdırma kuyruğu kontrol edilmelidir.

- Yazıcıların Listeye eklenmesi esnasında liste sayısıyla uyumlu progress göstergesi eklenmiştir.

- Bazı ufak hatalar giderilmiştir.

v2.4 Yenilikler

- Yazıcı Durumu denetimi eklendi (Yazıcılarda varsayılan yazıcı değiştiğinde yada yeni bir yazıcı eklendiğinde program otomatik olarak algılayıp listeyi yeniler)

- Çeşitli sınama sayfası yazıları ve resimleri eklendi. Buraya belge yazıdır kısmından girebilirsiniz.

- Listede sadece aktif yazıcıları gösterme eklendi.

- Toplam kaç yazıcı olduğu ve listede o an kaç yazıcının listelendiği eklendi.

Edit1: Belge Yazdır kısmındaki servis formunu boş bıraktım programın yüklü olduğu klasörde doc klasöründeki ( C:\Program Files (x86)\IŞIKLI Bilgisayar\Yazıcı Araçları\SistemDosyaları\Docs )

servisformu.xls  excel dosyanın içeriğini istediğiniz gibi yapın yazdırırken o belgeyi yazdırmış olursunuz. Kişil istediğiniz başka şeyler varsa diğer excel dosyalarının içeriğini değiştirmeniz yeterli olacatır.

Edit2: Otomatik kodu gönderme iletişim formu sayfası sanırım xp de sorun veriyor plugin uyumsuzluğu var galiba çevremde şimdilik xp olmadığı için bakamadım bakınca geri dönüş yaparım. Xp kullananlar Mail adresim hakkımda kısmında yazıyor ordaki mail adresime doğrulama kodunu gönderebilirler.

Edit3: Listede Aktif diye bir kısım (hücre) var. Ordaki yanan yeşil ışık yazıcının aktif olduğunu kırmızı ışık ise olmadığını belirtir. Ancak bu sadece yazıcının online ve duraklatılmamış olduğu anlamına gelir. Eğer yazıcıda sorun varsa (kağıt sıkışması, chip hatası vb.) aktif olarak görünmemesini sağlamaz yazıcıyıda kontrol etmeniz gerekir. Yazıcı kapalı (veya usb kablo takılı değil)  ise yada yazdırma kuyruğu duraklatılmış ise kırmızı ışık yanar. Bu durum usb yazıcılar için sorunsuz çalışmaktadır fakat lpt yazıcılarda çevrim içi muhabbeti windows yazıcı kapalı olsa bile elle yüklenildiği için herzaman çevrimiçi görüneceği için kesin netice alınamayacaktır. Bilginize..

Program Görüntüsü

http://u1312.hizliresim.com/1j/c/vf3zd.jpg

Not1 : Programın çalışabilmesi için lisanslanması gerekir. Lisanslama yapmamın sebebi ilerde yapmayı düşündüğüm bir proje için başlangıç olarak nitelendiriyorum. Tabi ücretsiz lisans (FreeLicance) veriyorum. Lisans alabilmeniz için programı çalıştırdığınızda size programın size oluşturdupu doğrulama kodunu bana mail atın yada "kodu gönder" butonundan otomatik olarak mail atın. Belirttiğiniz mail adresine En kısa süre içinde Lisans Numarasını göndericem. Mail adresi belirtmek istemeyenler burdan doğrulama kodlarını yazsınlar. Lisans numarasını cevap olarak yazarım.

Not2 : Bu Lisanslama işlemlerini 17 Aralık salı gününe kadar yapıcam. Çünkü 18 Aralıkta Askerliğim başlıyor. Askere gitmeden elimden geleni yaparım.

Not3 : Programı yapmamda büyük emeği geçen bıkmadan usanmadan sorularıma cevap bulan @pairs hocama ve AMS öğrenmemi sağlayan tnctr'ye sonsuz teşekkürler.

Kurulum Dosyasını indir

http://yadi.sk/d/ay_wkliIEAWnt

Edited by fba44

Arkadaşlar Üst üste mail atmayın lütfen. Bir kez gönderin ben görünce lisans numarasını hemen göndericem zaten. Ayrıca programı açık bırakmanıza gerek yok doğrulama kodu değişmez her makina için aynı kod olur ben lisans numarasını verdiğimde hemen lisanslayabileceksiniz.

PC bazında lisanslama yapıldığı için portable yapmayıda uygun görmedim.

İyi kullanımlar.

bıkmadan usanmadan sorularıma cevap bulan @pairs hocama

Polemik olsun diye deyil hiç görneye alışık olmadığım bir sunum olmuş (konuyu sulandırmak veya kişilere hakaret etmek küçük görmek gibi bir niyetim yok). Çünkü Kintaronun ismi geçmeyen başka bir teşekkür görmedim Ams bölümüne takılan arkadaşlar bilirki ben dün katılmadım uzun zamandır bu ailenin içerisindeyim   bu bence ilk ama pairste hakkediyor.

Polemik olsun diye deyil hiç görneye alışık olmadığım bir sunum olmuş (konuyu sulandırmak veya kişilere hakaret etmek küçük görmek gibi bir niyetim yok). Çünkü Kintaronun ismi geçmeyen başka bir teşekkür görmedim Ams bölümüne takılan arkadaşlar bilirki ben dün katılmadım uzun zamandır bu ailenin içerisindeyim   bu bence ilk ama pairste hakkediyor.

Eleştiri iyi birşeydir kardeşim polemik olarak görmem. Lakin Kintaro ve Blue-Life üstadlarımın yeri ayrı zaten onlara olması gereken yerde minnettarlığımı ilettim. Ayrıca Programda Hakkında kısmında yine pairs, Kintaro ve DivaneTR isimleride geçmektedir. bu isimler bi nebze olsun sembolik sadece isim odaklı olmamak lazım. Tnctr olmasaydı kintaroyu nerden tanıyacaktık kintaro olmasa tnctr ye nasıl bağlanacaktık. kısır döngü bilmem anlatabildim mi. Bugun onlar yarın başkası belki biz şahıslar değil olay önemli burda

kardeş eline sağlık. her farklı bilgisayar da kurulumda farklı lisans mi girmek gerekiyor

Sağol kardeş güle güle kullan. Evet farklı lisans gerekiyor

doğrulama kodu

yaaHzfkah4fH7TOWOh1/oUTfPhg1gaWYExsNh0o/cAMTGw2HSj9wAxMbDYdKP3AD6hGIaV8HGqd3LmEm1uONzyoLj

kullanım kodu rica etsem elinize sağlık diyorum.

tşk ederim iyi günlerde kullanın. Kusura bakmayın askere gitmeme birkaç gün kaldığı için iş güç falan derken çok fazla pc başına geçemiyorum lisans numarasını vermem gecikiyor. idare edin.

0DkxW6sPWt+c8J5QblJ20oVA1NSsxXdM3Zgaohpf7IdxBPw1mkcLzNKH6EDVpKY88afgwzuPQ+QLrecf4rfERYRWFQF3gDkmKAkLVwb024NmQMxqyZ25X/b00u45ctr1