Jump to content

Harici Disk Üzerinde Çalışan Tam Bir Sistem

uluzat
 Share

Recommended Posts

arkadaşlar bir problemim var bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum.

64 bit orj. windos 8 önyüklü asus laptopum var.şimdi güncelleme ile 8.1 oldu.

ihtiyacım olan ayrı bir partition da çalışan winxp veya tercihen win7 işletim sistemi. GPT durumundan dolayı win8 ile aynı anda farklı bir partitiona win7 ve türevinin yüklenemediğini öğrendim. bana tam çalışan bir işletim sistemi lazım olduğu için winxpPE veya win7PE tarzı şeyler yaramıyor. kurtarma işlemleri için ayrıca elimde zaten o tarz bir şey var.

şimdi elimdeki harici sata hdd veya usb flash belleğe tam çalışan PE sürümü olmayan bir işletim sistemi yükleyebilir miyim nasıl yapılır yardım ?

'Windows to go' diye birşey duydunmu hiç? PC'inde kullanmakta olduğun Windows 8'i kurulu programlar ve tüm kişisel ayarları ile birlikte bir USB belleğe/diske atarak yanında taşıyabiliyorsun; bu taşıdığın USB depolama aygıtını herhangi bir PC'ye takarak kendine ait işletim sistemini tüm kurulu programları ve ayarları ile kullanabiliyorsun. Bunu sadece Windows 8'in Enterprise sürümü desteklemektedir ve USB aygıt ile bu aygıtı çalıştıracağın PC USB'si 2.0 değil 3.0 özellikli olmalıdır diye biliyorum. Bunlar varsa sende 

USB diskte tam çalışan ve taşınabilen bir sistemin olabilir ama sadece Win 8 -Enterprise sürümü- için olabilmektedir bu. Windows 7 ve XP için bu şekilde hiç şansın yok. 

Ama ben Win7 ve Win 8'i aynı laptop farklı partition'larda kurulu olarak kullanmaktayım ( Win 8 x64, Win 7 x86). Yanlız bendeki önce Windows 7 kurulu iken daha sonra diğer bir partition'a Win 8 kuruldu (Ayrıca bios'um UEFI değil legacy..); şu anda her iki işletim sisteminide problemsiz kullanıyorum. Ancak Windows 8 kurulu iken aynı PC'de daha geri bir işletim sistemi (Windows 7, XP..) kurulabilirmi, emin değilim. Ben bu şekillerde denemedim; denemek lazım.

Kolay gelsin.

Edit: İlk paragrafta yazdıklarım senin problemini elbette doğrudan çözmez ama belki Win 7 yada XP kurulu ikinci bir PC varsa.. şeklinde düşünerek yazdım. İhtiyaçlarını ne kadar karşılayabilir, bilemiyorum.

GPT ve secure boot özellikleri UEFI (herhalde) bios'undan disable ederek kurulamazmı acaba? Denemek lazım ve eğer olabilirse daha sonra bios ayarları eski haline alınabilir.

Edited by temmuz

'Windows to go' diye birşey duydunmu hiç? PC'inde kullanmakta olduğun Windows 8'i kurulu programlar ve tüm kişisel ayarları ile birlikte bir USB belleğe/diske atarak yanında taşıyabiliyorsun; bu taşıdığın USB depolama aygıtını herhangi bir PC'ye takarak kendine ait işletim sistemini tüm kurulu programları ve ayarları ile kullanabiliyorsun. Bunu sadece Windows 8'in Enterprise sürümü desteklemektedir ve USB aygıt ile bu aygıtı çalıştıracağın PC USB'si 2.0 değil 3.0 özellikli olmalıdır diye biliyorum. Bunlar varsa sende 

USB diskte tam çalışan ve taşınabilen bir sistemin olabilir ama sadece Win 8 -Enterprise sürümü- için olabilmektedir bu. Windows 7 ve XP için bu şekilde hiç şansın yok. 

Ama ben Win7 ve Win 8'i aynı laptop farklı partition'larda kurulu olarak kullanmaktayım ( Win 8 x64, Win 7 x86). Yanlız bendeki önce Windows 7 kurulu iken daha sonra diğer bir partition'a Win 8 kuruldu (Ayrıca bios'um UEFI değil legacy..); şu anda her iki işletim sisteminide problemsiz kullanıyorum. Ancak Windows 8 kurulu iken aynı PC'de daha geri bir işletim sistemi (Windows 7, XP..) kurulabilirmi, emin değilim. Ben bu şekillerde denemedim; denemek lazım.

Kolay gelsin.

Edit: İlk paragrafta yazdıklarım senin problemini elbette doğrudan çözmez ama belki Win 7 yada XP kurulu ikinci bir PC varsa.. şeklinde düşünerek yazdım. İhtiyaçlarını ne kadar karşılayabilir, bilemiyorum.

GPT ve secure boot özellikleri UEFI (herhalde) bios'undan disable ederek kurulamazmı acaba? Denemek lazım ve eğer olabilirse daha sonra bios ayarları eski haline alınabilir.

1- windows to go şu aşamada benim işime yaramaz win8 kullanıyorum. ve ihtiyacım tam çalışan win7 sistemi.

2- usb den boot ettiğim win7 kurulum usb medyası GPT engeline takılıyor ve ayırdığım partition GPT li olduğu için win7 kurulumu yarıda kesiliyor.

3- ileride laptopa takacağım ikinci bir hdd ile mevcut durumu çözerim ama ben şimdiki yapabileceklerime bakıyorum.

3- belki recovery bölümünü alıp tüm partitionları kaldırıp bir şeyler yapılabilir ama ben kurulu sistemi yani diskin yapısına dokunmadan yapmak istiyorum.

asusun mevcut recovery sisteminin bozulmasını istemiyorum,sistem güzel işliyor win 8 güzel sadece ihtiyacım olduğunda sağlam win7 lazım.

4- eğer yapılabiliyorsa harici hdd üzerinde çalışan tam işletim sistemi çok işimi görürdü. (veya başka bir partitonda kurulu win7)

arkadaşım elinde boş bu iş için bir usb hard disk varsa bilgisayarın hard diskini devre dışı bırak sonra usb veya dvd den kurulumu başlat normal kurulum yaparak usb hdd nin içine istediğin işletim sistemini kur böylece senin bilgisayarında çalışan usb taşınabilir işletim sistemi edinmiş olursun ilerde başka bir hard disk takviye edecek olursan ve bu usb hard diskteki işletim sistemini sabit diskine taşımak istersen acronis ile taşıyabilirsin

harici hdd yi kutusundan çıkarıp bilgisayarın hdd ile yer değiştirip o şekilde bir kurulum yapıp sistemi o şekilde çalıştırmakta sorun yok. ama ne zamanki o hdd yi bilgisayardan söküp tekrar hdd kutusuna yerleştirip usb üzerinden sistemi boot ettiğimde malum mavi ekran hatası alıyorum.

denediniz mi bilmiyorum win 7 kurulum esnasında harici bir sistemi seçerseniz (usb,hdd) kurulum desteklenmiyor mesajı alıyorsunuz.

aşağıdaki anlatımı sorunsuzca gerçekleştirdim. ama bilgisayarı yeniden başlattığımda harici hdd üzerinden boot ettiğimde bilgisayar açılmıyor.

http://forum.shiftdelete.net/windows-7/234674-harici-diske-windows-7-kurulumu-resimli.html

durumlar böyle benden yapılabilcek bir şeyler var mı diye burada sizlerle paylaşmak istedim.

vhd disk oluştur içine win 7 ultimate ve istediğin programları kur ben kullanıyorum 

win 8 single language de çalışmayabilir 

win 7 vhd boot internette ara 

işlem çok kolay vhd disk mbr olacağı için win 7 ultime çalışması lazım 

açılışta sana win 8 win 7 hangisini istersen onu kullan

Edited by ayhantoka

Eğer işletim sistemi ve donanım müsaitse (Windows 8/8.1 Enterprise ve USB 3.0 varsa) önce 'Windows To Go' ile Windows 8 taşımalı USB disk oluşturulsa, sonra makineden mevcut sistem kaldırılıp yerine Win 7 kurulsa, PC'de gerektiği hallerde veya çoğunlukla (İhtiyaçlar bu ağırlıktaysa) USB'den Win 8 çalıştırılsa.. Böyle bir çözüm ile ihtiyaçlar karşılanmış olamazmı? Öyle ya, makinenin diskinde Win 7, USB'de Win 8.. Her zaman için elinin altında iki ayrı sistem..

Bu arada üstteki mesajında kurulum şeklinide aktardığın USB diskteki Win 7'nin mavi ekran ile sonuçlanmasının Bios ayarları ile giderilebileceği ve işler hale gelebileceğini düşünüyorum. Eğer İkili (Win 8 ve 7'li) boot menü oluşturmak problem oluyorsa bu tür işleri kolaylıkla gerçekleştiren programlarda var. Webde aranırsa bulunabilir. Ama tekrar ediyorum bence esas olan, bios'tan uygun ayarları yapabilmektir..

Eğer fikir olarak ortaya attığım yöntem düşünülürse, büyük ihtimalle makineyle gelen win 8 enterprise değildir ama böyle olsada bu sistemden vazgeçilerek Win 8 Enterprise kurulabilir. Nasıl olsa İstendiği zaman fabrikasyon restore yapılabilecektir. Bu iş sadece USB'den çalışabilecek bir sistem için, yani Windows To Go için kullanılacaktır. USB 3.0'a gelince zaten neredeyse tüm yeni makineler ile geliyor. Büyük ihtimal ile seninkindede vardır. USB 3.0 disk yoksa o da temin adilebilir (Yoksa zaten bu iş olmaz yada belki ağır-aksak olur.).

VHD'de olabilir ama herhalde tam randıman vermediği sebebiyle tercih etmezsin. Yinede olması mümkün bir seçenektir.

Edited by temmuz

vhd disk oluştur içine win 7 ultimate ve istediğin programları kur ben kullanıyorum 

win 8 single language de çalışmayabilir 

win 7 vhd boot internette ara 

işlem çok kolay vhd disk mbr olacağı için win 7 ultime çalışması lazım 

açılışta sana win 8 win 7 hangisini istersen onu kullan

kardeşim senin önerin bana uyar gibi geldi. ama win8 üzerinde çalışırken sanırım bu işlemleri yapamam. win7 li bir sistemde bu işlemleri yapmam gerekecek gibi sen ne dersin?

tekrar edecek olursak. elimde win8 önyüklü bir sistem var. ben harici hdd ye vhd disk oluşturduktan sonra kurulum işlemlerini yaparak işlemi tamamlayacağım.

Edited by uluzat

Virtual kurulum (Server) tercih edilirse (Hyper‑V ile) USB diske ne gerek? Sabit diskin kapasitesi müsaitse ana sistem win 8 ile birlikte aynı diskte (sabit diskte) olamazmı?

Bakınız:

http://windows.microsoft.com/tr-tr/windows-8/hyper-v-run-virtual-machines

Yada VirtualBox'ın yeni sürümü (4.3) ile bir Windows kurulumu.. Windows 8.1'i desktekliyor diye biliyorum.

Edited by temmuz

Usb 3.0 a Windows 7 kurulumu yaptim calistirdim normal sekilde ama hiz bakimindan cokta saglıklı olmuyor yani usb'nin okuma ve yazma hizi yuksek olani varsa elinde arkadasim saglikli bir sekilde calisabilirç

Kardeşim bunu nasıl yaptın bende 2 adet usb 3.0 portu da var ama harici hdd kurulumunu win7 desteklemediği için kurulum yapamadım. Ayrıca internette bulduğum bir yöntem var onu da uyguladım ama sonuç başarısız. Sen şimdi harici hdd üzerinde çalışan bir sisteme sahip misin

Edited by uluzat

16 Gb verbatim 3.0 Usb bellekte calisti. Sorunsuz bir sekilde kurulum yaptim ve kullandim. Usb-Harddiskleri inan bilmiyorum ama denemelisin. Yakin zamanda bende deniyegim, sonucu yazabilirim. :)

Şimdi geçelim usb ye Windows 7 Kurulumuna. Sadece usb bellekten ve Usb Hdd  den calismasina.

1. http://www.mediafire.com/download/ou96b8uuefdr8o7/NT6Inst.rar   Bu linki indiriniz.

2. indirdiginiz linkteki dosyayi C:\ surucusunun icine cikartin. Örnek: C:\NT6Inst   Bu sekilde olacaktir.

3. Windows 7 DVD sini takiniz surucuye. Not : Eger surucu yok ise Windows.iso imaj dosyasi yada install.wim dosyasi var ise onlarda is gorur. Iso dosyasini sanal surucuye yerlestiriniz.

(Bellegi takiniz - usb disk veya usb  hdd - ) (NTFS ile bicimlendirme yapiniz ve usb bellegi Bluelife arkadasin hazirlamis oldugu multiboot ile formatlayin kolay oluyor oyle yada grub4dos programi ile mbr formatlayiniz! link alttadir.)

(https://www.dropbox.com/sh/xj5fvdup3mz5dui/QJeb1gJyYU/01_USB_BOOT)

http://www.tnctr.com/topic/100852-cd-dvd-usb-hdd-icin-multiboot-hazyrlamak/  Burda da nasil usb bellekleri bootable yapilacagini anlatiyor. 

4. Simdi kuruluma geçelim. C:\NT6Inst icerisindeki installer a cift tiklayiniz ve enter a basiniz.

NT6Install_Start.jpg

5. Entera bastiktan sonra Install.wim Dosyasini seciniz.

NT6Install_pickwim.jpg

6. install.wim dosyasini sectikten sonra sizden hangi surumu yuklemek istediginizi soracak, sizin elinizde hangi surum varsa onu seciniz.

NT6Install_SKU.jpg

7. Simdi geldik onemli asamaya. Burda Sizden usb bellek - Hdd hangisi var ise sizden Bilgisayarimin icindeki surucu harfinin yolunu istemektedir. Örnek ( Çıkarılabilir Bellek D:) Burada D harfi sizin surucu harfinizdir. Sizde hangi harf cikiyorsa onu giriniz.

NT6Install_targetS.jpg

8. Bu ekranda da ayni surucuyu, Usb bellek-hdd harfini seciyoruz cunku boot edilecek bellegi secmemiz isteniyor.

NT6Install_targetB.jpg

9. Bu ekran bize usb disk mi diye soruyor evet demistim ben boyle isteniyordu. hayir desek ne oluyor bilmiyorum ingilizcesini yapistirayim ingilizce olarak :D Siz usb bellege kurulum yapmak istediginiz icin Y diyip entera basiyoruz.

(10. You will now be asked if the disk is a USB disk - answer Y

If however, you intend to disconnect the drive and put the drive inside another system (e.g. notebook) before you boot from it, then say No to this question.

11. Unless you have a Vista or Server 2k8 source DVD, you will be asked what drive letter you want Windows to use when it boots from the USB drive. Use the default by hitting Enter.)

NT6Install_DLETTER.jpg

12. Geldik son işleme. Enter a basiyoruz ve kurulum islemini baslatiyoruz.

NT6Install_SUMMARY.jpg

13. Gordugumuz gibi islem basladi. Bitene kadar hicbir islem yapmayiniz bu ekran bitince yeniden baslicak sistem ve usb kurulumunu tamamlayip yeni windows sistemi acilacaktir. Bu sistem sizin normal calisan sisteminize zarar vermez. Bellegi cikarttiginizda eski sisteminiz kullanabilirsiniz.

win7togohdd.jpg

Bu anlatim tamamen kendim deneyerek yapmistim resimler alintidir. Win7 lite 32bit i usb bellege kurdugum halde bile takilmalar oluyordu. Ama usb hdd ye hic denemedim dedigim gibi. Hızlı bir usb belleginiz var ise sorun olmayacaktir. Bu sistemi baska bilgisayarlarda kullanmak icin ise sysprep ile tasinabilir yapabilirsiniz. Forumda anlatimlari vardi yanlis hatirlamiyorsam :D. Umarim yardimci olur.
Edited by clonemerkeB