Jump to content

Dış Ip Nasıl Sabitlenir

Akinca35
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaslar,

iş yerimizde kurduğumuz kamerayı başka bir şehirden izletmemiz gerekiyor, bunun için dış ip mizi sabitlemem gerekiyormuş. İş yeri içindende 192.168.2.100 ip adresinden kolaylıkla izleyebiliyoruz. Fakat bu dış ip sabitleme olayını bir türlü çözemedim.

Bir arkadaşım dyndns.org gbi bir siteden bir isim oluşturup kullanıcıadı.dyn.dns.org gbi bir isim alınıp o şekilde yapılabiliyormuş.

Bu konuda yardımınızı bekliyorum. Saygılar..

Merhaba Arkadaşlar,

iş yerimizde kurduğumuz kamerayı başka bir şehirden izletmemiz gerekiyor, bunun için dış ip mizi sabitlemem gerekiyormuş. İş yeri içindende 192.168.2.100 ip adresinden kolaylıkla izleyebiliyoruz. Fakat bu dış ip sabitleme olayını bir türlü çözemedim.

Bir arkadaşım dyndns.org gbi bir siteden bir isim oluşturup kullanıcıadı.dyn.dns.org gbi bir isim alınıp o şekilde yapılabiliyormuş.

Bu konuda yardımınızı bekliyorum. Saygılar..

Internet Servis sağlayıcınızdan statik ip hizmeti alabilirsiniz, böylelikle dış ip'niz değişmez.Ayrıca kamerayı nerden izliyorsunuz DVR cihazı üzerindenmi?

Eğer DVR  cihazı üzerinden izliyorsanız Modem'iniz üzerinde NAT port yönlendirme yapılması lazım.

medya portları açık onumu sordun?  nat port yönlendirmesi hakkında bir bilgim yok o yüzden birsey diyemiyorum

baglanıcagın pc suraklı açık olacagın ıcın team kurup sabit şifre belirledikten sonra her pc giriş yapıp bakabılırsın 

ornek ben web cam dıs kapıya cevırdım sıkılınca acıp bakıyorum

görüntüde donma problemi olur diye düşünüyorum..

Telekom'a başvurup 1 lira ücretle sabit ip de talep edebilirsiniz.  Veya noip.com'dan üyelik alıp, noip programını dışarıdan erişilecek bilgisayara da kurabilirsiniz. 

kendi bilgisayarımda noip kurulumunu yaptım başka yerdende bağlandım olumlu sonuç aldım yarın iş yerinde denicem

Ben de fabrikadaki kameralara şu şekilde bağlanıyorum:

- http://www.noip.com/ adresinden üyelik aldım

- add hosts kısmından kendime bir host ekledim. (ör: şirketismi.no-ip.com)

7JKdy71.png

- daha sonra http://www.noip.com/download?page=win adresinden client'i indirdim. programı kurunca kullanıcı adı ve şifreni giriyorsun, hostunu görüyor ve senin dış IP ile hostu birbirine bağlıyor. yani şirketismi.no-ip.com adresine açınca senin IP'ne yönleniyor.

- Tabi bu işlemlerden sonra portları yönlendirmen lazim. Ben şu şekilde yaptım:

ctvqhS0.png

Tabi bu benim kamera programının sistemine göre.  Program şu şekilde belki aynıdır:

QWmb2Zs.png

Bu tür ayarları yaptıktan sonra IP adresini ve ya no-ip host adresine girdiğin zaman kamerana ulaşabilirsin.

DDNS kullanman gerekir ve ya PAT yapacaksın yada DMZ kullanacaksın;

Önce DDNS alcaksın no-ip den vs.. ya pc ne istemci kur yada modemine DDNS ayarı yap. ( Modeme ayar ayaporsan pc yinin acık olması ve ve istemci kurmana gerek yok )

http://www.bilgivideo.com/airties-rt-212-dinamik-dns-ayarlari-ddns-video_f7d6b912c.html

Sonra PAT yap ( NAT değil dogrusu PAT dır. ) Örnegin 8000 den direk 80 e yonderirsen giç ip adresi port yazman gerek yok.

Örneğin ; DDNS  den tnctrcam.no-ip.com adlı domain aldın ve PAT yapdın 8000 i 80 e yonderdin.

www.tnctrcam.no-ip.com yazdıgın anda kameralarına bağlanırsın.

DDNS kullanman gerekir ve ya PAT yapacaksın yada DMZ kullanacaksın;

Önce DDNS alcaksın no-ip den vs.. ya pc ne istemci kur yada modemine DDNS ayarı yap. ( Modeme ayar ayaporsan pc yinin acık olması ve ve istemci kurmana gerek yok )

http://www.bilgivideo.com/airties-rt-212-dinamik-dns-ayarlari-ddns-video_f7d6b912c.html

Sonra PAT yap ( NAT değil dogrusu PAT dır. ) Örnegin 8000 den direk 80 e yonderirsen giç ip adresi port yazman gerek yok.

Örneğin ; DDNS  den tnctrcam.no-ip.com adlı domain aldın ve PAT yapdın 8000 i 80 e yonderdin.

www.tnctrcam.no-ip.com yazdıgın anda kameralarına bağlanırsın.

anlattıkların mantıklı geldi aslında benimde istedigim buydu, ama biraz karışık geldi bana