Jump to content

Format Atamıyorum

thegun27
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar daha önce bilgisayarda klavye görünmediği için boot edemedim ve format atamadım.Klavyeyi hallettim ama DVD den boot edince çok yavaş oluyor.Klavye ve dil seçeneğinegelene kadar 10 dk geçiyor.İleri diyorum ama ne kadar beklersem bekleyeyim yükleme seçeneklerine gelemedim.Usb den formatlayayım dedim ama USB boot olmuyor. boot seçeneğine tıklıyorum USB-FDD,USB-ZİP,USB-CDROOM,USB-HDD seçeneklerini tek tek denedim ama yine olmuyor.Ne yapacağım bir çözüm bulamadım.Lütfen yardım edin

diske fazla format atıldıysa zamanla bat sektör oluşur 

buda yavaşlamaya sebebiyet verir

Neye dayanarak bunu söylüyorsunuz? Format diske hiç bir zarar vermez ki aksine yararlı dahi olabilir(teknik detaya girmeyeceğim) sadece MBR ve tablo bilgilerinide silen "low level format" tarzı prolar çok kullanamda diske zarar verebilir

Nette küçük bir araştırma ile maxblast4 adl araç indirip CD yazınız daha sonra boot ederek diske fabrika formatı atıp tekrar deneyin.Tabi sorun diskten kaynaklandıgına emin olarak

Kullanmakta oldugum makinada format uzun sürede atılamkta.Sebebi daha önceden güney köprüsü arızalanmış ve tamir görmüştü.Windows XP -7*-8.1 vs fark etmez hdd aşamasına gelinceye kadar yaklaşık 15 dakika bekliyorum

Edited by kacaksevgilim

Core 2 duo e7400 2.8 ghz işlemci,2 gb 800 mhz  kingston ram,nvida gt240 (palit sürüm) ekran kartı,gigabyte g31m-s2c anakart var win7 sp1 32 bit kurulu zaten.Aslında sorun yoktu daha önce format atmada sıkıntı çekmedim.Aslında en son bilgisayarcı formatladı.Birşey yapmış olabilirmi ki.Pek ihtimal vermiyorum ama

oncelıklı olarak yuklu sıstemın nedır onu bılmek gerek usb'den format ıcın bı duzune yazılım var usbdvdtools-easyımage en stabıllerı

fakat sistem wın7 yada 8 ise format ıcın bı cd surucusu yada usb gerek yok

hdd 10 gb bi bölüm açıp ıso kalıbını açtıgınız bölüme açtıktan sonra hdd format atabılırsınız.

işlem için nth6 dosyası gerekmektedir.

Kullandığım program Windows 7 USB DVD Download Tool.Aslında yeni bir bölüm açıpta deneyebilirm ama hdd de önemli bilgiler var ve ben bölümlendirmede bir sıkıntı çıkarsa ve bilgiler kaybolursa diye korkuyorum açıkçası :)

Kullandığım program Windows 7 USB DVD Download Tool.Aslında yeni bir bölüm açıpta deneyebilirm ama hdd de önemli bilgiler var ve ben bölümlendirmede bir sıkıntı çıkarsa ve bilgiler kaybolursa diye korkuyorum açıkçası :)

iyide kurulu wındowsta bölüm oluşturuyorsun  formatta deil sorun çıkmaz