Jump to content

Batarya Sıfırlama

canpolat11
 Share

Recommended Posts

arkadaşlar lütfen yardım kullandığım dell n5010 laptopumun bataryası büyük ihtimal öldü şöyle ki bu laptopu uzun zamandırkullanmıyordum bi açaşım dedim açılmıyo neyseki adaptöre taktım baştan şarj da olmuyordu sonra baktım olmaya başladı çalışmaya başladı öyle devam etti ondan sonra bataryamın pil ömrü azalmaya başladı yani artık eskisi kadar dayanmıyor ne yapmam lazım yenisini almadan neler yapılabilir yada olmuyorsa nereden kaliteli alabilirim lütfen yardımcı olun

arkadaşlar lütfen yardım kullandığım dell n5010 laptopumun bataryası büyük ihtimal öldü şöyle ki bu laptopu uzun zamandırkullanmıyordum bi açaşım dedim açılmıyo neyseki adaptöre taktım baştan şarj da olmuyordu sonra baktım olmaya başladı çalışmaya başladı öyle devam etti ondan sonra bataryamın pil ömrü azalmaya başladı yani artık eskisi kadar dayanmıyor ne yapmam lazım yenisini almadan neler yapılabilir yada olmuyorsa nereden kaliteli alabilirim lütfen yardımcı olun

İnternette genelde muadil olmak üzere bataryalar satılıyor. Orjinali pahalıdır muhtemelen. Sürekli dışarıda mobil kullanılmayacaksa ve kullandığın yerde çok elektirik kesintisi olmuyorsa bataryaya çok gerek yok hocam

Gittigidiyor,sanalpazar,sahibinden sitelerinde bulunabilir.

Edited by yasak_ask

dostum bataryan lityum iyon pil , lityum iyon piller zamanla tamamen katılaşır yani çöp olur , örneğin ilk aldığında bataryanın yüzde yüzü dolar ve boşalır bi süre sonra yüzde 5 i kullanılamaz hale gelir ve sadece  yüzde doksanbeşini doldurur lakin sen yine bunu yüzde yüz olarak görürsün, bu katılaşma artar artar ve bi süre sonra ( ortalama 2 yıl ) bataryanın yüzde 80 i katılaşmış olur ve sadece yüzde 20 si kullanılabilir durumdadır , bu yüzde yirmi dolar ama sen yine yüzde yüz dolu görürsün ve 5 kat daha hızlı boşalır , bu da demektir ki senin bataryan çöp artık ondan vazgeçmek zorundasın , ek olarak kullanılmayan bataryalar da aynı durumu yaşar her lityum iyon batarya zamanla katılaşır , kullandığın kumanda pilinin bitmesi gibi birşey aynı mantık yani 

bended dell marka laptop var yeni aldım 4 ay kadar oldu sürekli evde oldugum icin bataryayı hic takmıyorum direk elektrikle  sıkıntı olurmu acaba ?

Olduğun bölgede elektirik voltajı dalgalı değilse ve sürekli elektirik kesilmiyorsa sorun olmaz. Sürekli kenarda durmasın batarya arada bir tak doldur boşalt yap :) 

• 2 hafta sonra ...
  • 4 hafta sonra ...