Jump to content

Vefatın Ardından Yapmam Gereken Resmi Işlemler?

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

arkadaşlar babam evvelki gün malesef vefat etti. mekanı cennet olsun. bilgisi olan arkadaşlardan bazı konularda beni bilgilendirmesini rica edeceğim.

1- banka kredisi çekmişti 48 ay vadeli sanırım yarısı ödendi. krediyi çekerken nerdeyse yarısı kadar hayat sigortası tutarı eklemişlerdi. şimdi kalan kısmı bankaya sigorta ödüyormuş ödediğimiz kısmıda banka bize gerimi ödüyor? böylemi?

babamın bir çok hastalığı vardı ama ölüm nedeni anladığım kadar ile bunlar değil acil de dr benden öykü alırken anladım. karaciğerinde hava var çok riskli dedi ayrıca sanırım pankreas iltihabından kaynaklanan global kan zehirlenmesi olmuş sepsis deniyormuş buna. yani ne olduğunu anlamadan üç günde rahmetli oldu. banka bu kredi borcu ödenmiş kısmını bize geri ödeyecekse ölümün sigorta öncesindeki hastalıklardan olmaması gerekiyormuş böylemi? ayrıca banka bizden hangi evrakları ister? ölüm belgesini hemen verdiler öldüğü hastanede oğlu olarak bana. ayrıca yine öldüğü hastaneden epikriz raporu istiyorlarmış doğrumu?

2- veraset ilamı sulh hukuk mahkemesindenmi alınıyor. babamın üstünde pek varlıkta yok orda burda bir kaç parça tarla var sanırım. bu konuda neler yapıyoruz?

3- emekli maaşını ben  emekli olduğumdan başka da hak sahibi olmadığından annem almaya devam edecek bunun için neler yapılıyor?

4- başka yapmam gereken bir şey varmı? saolun arkadaşlar.

Edited by abdülhey

Hocam Valla Çok Üzüldüm Allah Rahmet Eylesin Mekanı cennet olsun Allah Size Sabırlar versin.

Valla pek Fikrim Yok  Resmi Işlemlerle.

Hocam Valla Çok Üzüldüm Allah Rahmet Eylesin Mekanı cennet olsun Allah Size Sabırlar versin.

Valla pek Fikrim Yok  Resmi Işlemlerle.

saol kardeşim bizde çok üzüldük birde hiç beklemezken olunca ani olunca insan darmadağın oluyor. neyseki sabırlı insanım. amin saol kardeşim.

bende daha önce babamı kaybetmiş

borç kısmına sana bir şey diyemeceğim orası biraz karışık

işlemler şöyle ölüm raporunu sağlık ocağı yada hastahaneden ve veraset ilanı adliyeden alıyorsun sana orda yardımcı olurlar.

sonra nüfustan babanı düşürüyorsun en  az 3 ay sanırım süre bildirimi

veraset ilanı ile maliyeyiye başvuru yapıyorsun

sonra sana verilen kağıt ile banka vs yerleri dolanıyorsun tapu falan sonra sana

maliye kesinti falan uygulamaması için eğerki mal varsa bile mal  beyan değerini fazla gösterme

sigortadan alacağız paraya gelince ptt den hesap açtırın yada size uygun bir bankadan

sonra sgkya gidip ,veraset nüfus kayıt örneği ve diğer kurumla ilişkisi yoktur yazısı isterler

sonra maaşı 3 ay beklersiniz ve biraz kesinti yapılarak 3 ay sonra annen düzenli olarak maaş almaya başlar

Allahtan sana bol sabır ve başsağlığı diliyorum

not :topladığın tüm evrakları sakla ve veraset ilanımın fotokopisini vermeye çalış genellikle kurumlara yoksa tekrar tekrar çıkartmak zorunda kalırsın. o da para demek

çünkü tüm işlemler babanın üzerinden düşmesi için gereklidir.

Edited by mesale0077

taziyeleriniz ve bilgilendirmeleriniz için teşekkürler arkadaşlar.

ben epikriz raporu almaya gittim vefat ettiği şehir dışındaki hastaneye banka kredi borcu için. alamadım. sistem kalp hastalığından öldü ile şu hastalıklar kalp krizine sebep olduyu ayırıyormuş. bu yüzden onay vermesi için sistemin bir kaç gün sonra tekrar gel alırsın dediler.

validelerde veraset ilamı için dilekçe vermiş, maaş annemin üzerine geçmesi içinde sgk ya gitmişler. sgk dan tahsis belgesi vermişler bunu doldurup yarın getirin demişler. belgeyi doldurmaya çalıştımda sanki adet yerini bulsun hesabı bir belge saçma sapan sorular.. neyse orda kafafa takılan tahsis çeşidi bölümü oldu oraya ne yazıcaz "ölüm aylığı" mı oluyor annemin alacağı?

neyse herşey yoluna girer. babam bir çok hastalık çekti hayatı hastanelerde geçti ölmedi sepsis diye bir hastalık 3 günde götürdü adamı. pankreas iltihabı ve bunun hızla kanı zehirlemesi tüm vücutta enfeksiyona neden olması. bu kadar hızlı olması gerçekten beni şaşırttı. Allah takstiratını affetsin.  mekanı cennet olsun. babam çok aksi bir insandı ama hani derler ya tam bir allah adamıydı ve hayatımda gördüğüm en dürüst insandı babam diye söylemiyorum. banada bıraktığı miras dürüstlük ve aksiliğinden dolayı biraz asabilik :) nefes aldırmazdı bana rahmetli müthiş titiz bir insandı. işte hayat böyle arkadaşlar bu gün varsın yarın yoksun. geriye bırakacağımız en güzel mirasda herşeye rağmen iyi bir insan olup hayırla anılmak. tekrar teşekkür ederim..