Jump to content

Xp Kurulu Internet Kafeyi Windows 7 Ye Çevirmek

rojhack
 Share

Recommended Posts

Bu konuda yardım edebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

70 bilgisayarlı XP kurulu bir kafeyi WİNDOWS 7 ye nasıl çevirebiliriz. bu konuda bilgim yok. Kurulumu falan biliyorum. Sadece kafeler için bilgim yok. Bu konuda yardım edebilecek arkadaşlar lütfen  bildiklerini paylaşabilirmi. Bide hepsini mi windows 7 ye çevirmem gerek yarısı XP yarısı windows olursa oluyormu.

Tavsiye ve hızlı çevirebilmem için bilgilerinizi paylaşmanızı bekliyorum.

Edited by rojhack

bütün bilgisayar dananımları aynımı aynı ise tek bir pc ye temiz bir win 7 ve tüm program oyun kurulumu yapılıp  acronis ile güzel bir imaj alınır bu imaj diger pclere usb üzerinden veya ağ üzerinden yüklene bilinir veya win7 kurulan pcnin hdd klonlaması yapılabilinir bu yöntem tüm pclerin donanımı aynı olduğu varsayılmıştır yoksa kurulan image çalışmayacaktır. buarada image alırken deepfreeze kurmayın deepfreeze tüm pclere elle kurulum yapılmalı yoksa sorun çıkarabilir.

bütün bilgisayar dananımları aynımı aynı ise tek bir pc ye temiz bir win 7 ve tüm program oyun kurulumu yapılıp  acronis ile güzel bir imaj alınır bu imaj diger pclere usb üzerinden veya ağ üzerinden yüklene bilinir veya win7 kurulan pcnin hdd klonlaması yapılabilinir bu yöntem tüm pclerin donanımı aynı olduğu varsayılmıştır yoksa kurulan image çalışmayacaktır. buarada image alırken deepfreeze kurmayın deepfreeze tüm pclere elle kurulum yapılmalı yoksa sorun çıkarabilir.

PC donanımları aynı hocam. Yaklaşım 70 pc hepsinde XP kurulu.  hardisk klonlama ile ilgili bilgi verebilirmisiniz.

buradaki amaç elimizde win7 yüklü olan hdd nin diger bir hddye kopyanalması şöle ki;

win7 ve ilgili program-oyun yüklenen pcnin kasasına ek bir hdd takılır(win7 yüklenmek istenen pcnin hddsi) ve acronis programı açılır ve win7 yüklü hdd olduğu gibi diger hdd ye kopyalanır bu işlem diger kopyalama işlemlerine göre oldukça kısa sürer internette hdd kopyalama olarak araştrırsanız bolca örnek mevcut

Okuldaki 20 kadar makinaya aynı şekilde format atmıştım

Öncelikle 1 makina alınır sıfırdan formatlanır

Dikkat 7 deki 100mb'lık bölümü silmeyi unutma (anlatımı forumda var)

Tüm programları kur tüm oyunları kur

Şİmdi geldi deepfreze kur ve açık bırak

acronis ile ister hdd'nin imajı al ister; hdd'lerin hepsini söküp ilk formatladğından klonlama yapabilrisin

Çıkakabilecek sorunlar pc adları ve ip numaraları çakşma yapar hepsine elle versen sıkıntı çıkmaz

masa1             192.168.1.100

masa10             192.168.1.110 gibi

ardından crackli programlar antivirüs ofis ve sistem crack ister(hdd'nin id'sine göre farklılık gösterir)

eğer tornivada elime deymesin diyorsan formatladığın makinanın imajı, usb 1 hdd'ye alıp rahat 1 şekilde klonlayabilirsin

aşağı yukarı imaj atma 10dk ile 30dk arası sürer oyunlar olduğu içindir ve de ufak ayarlar

Bence akşamdan başlasan sabaha kadar tüm makınaları formatlayabilirisin

Eğer donanımların aynı ise şunu yapacaksın

1) sadece 1 makinaya temiz bir windows 7 kuracaksın (driver program vs)

2) kurduğun makinayı sysprep yapacaksın (sid 0'lamak için yoksa clone aldığında tüm makinaların sid'leri aynı olur sıkıntı)

3) sysprep alırken PC kapat seceneğini secmelisin

4) pc kapanmadan acronis true image cdsini pc yerleştirki acılırken kolaylık olsun

5) pc aç ama direkt acronis cd'sinden başlat windows kesinlikle başlamasın yoksa otomatik sid almaya başlayacaktır.

6) temiz bir clone al ve diğer makinelerini o clone ile kur ;)

7) her kurduğun makina kendi sid'sini alacağından problem olmayacaktır.

Böylelikle 70 makineyi 1 gecede kurabilirsin :D

bende kafemi kapattım. 1 hdd yi güzelce kuruyordum. 250 gb misal olarak  oyunlu programlı. Onu 320 500 gb lık hdd lere bile klonladım. Acronis True image süper bir program. 2. hdd niz var ise 1 kez format atıp çöktükçe 15 dakikada eski haline getirebilirsiniz. Tabiki ANAKART- ın aynı olması yetiyor. Ekran kartı değişik olanları driverını kaldırıp tekrar kurup ve normal şekilde çalıştırıyordum. zaman tasarrufu çok önemli. iyiki kapatmışım. 3ü 1 yerde lisans 100 tl ye kadar düşmüştü.2 el alınabilir. Araştırın. birde deepfreeze avukatları 2 internet kafeyi yakalamış ve ya ceza yiyeceksin yada makinalarınıza 3000 4000 tl lik deepfreeze alacaksın diyerek Deepfreeze satmışlar. En ucuz cezası 4500 tl den başlıyor. şimdi kaç para oldu bilmiyorum ama yapılacak iş değil. Allah kolaylık versin. özellikle internet kafecilere.