Jump to content

Internet Bağlantım Sürekli Gidip Geliyor?

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

türk telekom arıza ekibi hızın fazla geldiğini öne sürerek 8 mb olan hızımı 1.75mb düşürerek sorunu halletmiş görünüyordu. baya bir kopma olmadı internet bağlantımda. ama bir kaç gündür kafayı yicem sürekli gidip geliyor bağlantı. statik elektrik ten olabilirmi? çünkü odanın prizi topraklı değil. bulgularım şunlar:

1- aynı splitterdan bağlı sabit telefonla başka veya cep telefonumu çaldırdığımda bağlantı hemen geliyor.

2- enerjiyi komple kestiğimde de geliyor bağlantı. ama belli süre sonra yine kopuyor.

bunlara göre en kısa yoldan ne önerebilirsiniz? topraklı priz çekmeyi denedim. ta mutfakta  bir orda var topraklı priz ordan almaya çalıştım 12 mt lik topraklı kablo ile bilgisayar tarafı ısınmıyor ama mutfaktan topraklı prizden aldığım kablolar ısınıyor. nedenini bulamadım. bu yüzden topraklama çekmekten vazgeçtim diğer cihazlar ve kablolar yanmasın zarar görmesin diye.

şimdi türk telekom ekibi bu gün gelecekti aradılar gelmediler her nedense. gelselerde eğer dediğim gibi benim donanımdan kaynaklanıyorsa onlarda aynı şeyi söyleyecekler statik elektirk var topraklı priz kullan çek diyecekler. ki daha öncede bunu da önermişlerdi zaten.

windows 7 de bağlantı kopukken sorunları gider e tıkladığımda dns sunucusu çözümlenemiyor veya bilgisayarınızla sunucu arasındaki bağlantı kesik uyarısı veriyor.

tüm bunlara göre en kısa yoldan önerebileceğiniz çözüm nedir. lütfen yardımcı olun.

Edited by abdülhey

bilgisayar kablo ısıtmaz ki onda bir gariplik var evinizde topraklama mevcutsa bilgisayarın olduğu odadaki  piriz i açın buat ta toprak hattı varsa sarı renk kablo olur mesafeyi ölçüp 2.5mm

sarı yeşil nya kablo alın bağlayın ayrıca topraklama olmayan pirizde çalışan çok bilgisayar gördüm böyle sorun görmedim ama bilgisayarı topraklı pirizde çalıştırmak iyidir topraklamayı yaptıktan sonra telefon kablosundaki eklere bakın oksitlenme varmı bakır pası diye biliriz yeşilimsi genelde kesilme bundan çok olur o kısımları kesip yada temizleyip sardıktan sonra güzelce bantlayın sorun olmaz

Bende de kopma sorunu vardı ttneti aradım geldiler binadan kontrol ettiler hat değerleriniz normal dediler. Sorunun modem splitter ya da evdeki hatta olduğunu söylediler.Uzun uğraşlar sonunda eve gelen ana line hattındaki kabloda aşınma olduğu farkettim.Kabloyu kesip 5 kabloyu da tek tek yeniden bağladım. Şimdi sorun yok. Sana tavsiyem önce modem ve splitterini sonra da hem eve gelen hattı hem de splitterden çıkıp modeme giden kabloyu güzelce kontrol et.Bu arada hat değerlerini de kontrol et.SNR margin (gürültü payı) 12 veya üzeri  ve Line attenuation(hat zayıflaması) da en fazla 60 olması gerek. Bir çözüme ulaşamazsan ttneti ara arıza kaydı bırak eve gelip kendileri kontrol edip bulsunlar.

bilgisayar kablo ısıtmaz ki onda bir gariplik var evinizde topraklama mevcutsa bilgisayarın olduğu odadaki  piriz i açın buat ta toprak hattı varsa sarı renk kablo olur mesafeyi ölçüp 2.5mm

sarı yeşil nya kablo alın bağlayın ayrıca topraklama olmayan pirizde çalışan çok bilgisayar gördüm böyle sorun görmedim ama bilgisayarı topraklı pirizde çalıştırmak iyidir topraklamayı yaptıktan sonra telefon kablosundaki eklere bakın oksitlenme varmı bakır pası diye biliriz yeşilimsi genelde kesilme bundan çok olur o kısımları kesip yada temizleyip sardıktan sonra güzelce bantlayın sorun olmaz

bilgisayara topraklı prizden aldığım çoklu prizin mutfak yani topraklı priz tarafı aradaki kablo var o da baya uzun iki tarafı çoklu prizle birleştirince mutfak tarafındaki kablo hemen ısınmaya başlıyor. bilgisayar tarafındaki 12 mt lik topraklı kaloda ısınma falan yok. onun için korktum vazgeçtim.

toprak kablosunu buattan yine mutfaktan almam gerek o da çok nahoş bir durum olur. kapıdanmı geçircem tavandanmı yerdenmi ? :)  pek mümkün görünmüyor yani.

yalnız topraksız prizde çalışan bilgisayarlarda böyle bir sorun olmadığını söylediğiniz iyi oldu saolun.

splitter modem hepsi yeni oksitlenme olması dahi söz konusu olamaz. ama tek bir yerden şüpheleniyorum direkten eve gelen çatının ucunda birleşen yer. yıllardır orası hiç el sürülmedi orada olabilir oksitlenme olsa olsa. yarın orayı kesip yeniden bağlıcam.

birde arıza ekibi dediki 8mb e sabitlenmiş hızın hat baya uzak yerden geldiğinden hız fazla geliyor hızı düşürünce sorun ortadan kalkar dediler. bu inandırıcımı sizce veya doğru olabilirmi? 8mb olan hızımı niye 1.75 mb  kullanayım ben kardeşim değilmi?  verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Bende de kopma sorunu vardı ttneti aradım geldiler binadan kontrol ettiler hat değerleriniz normal dediler. Sorunun modem splitter ya da evdeki hatta olduğunu söylediler.Uzun uğraşlar sonunda eve gelen ana line hattındaki kabloda aşınma olduğu farkettim.Kabloyu kesip 5 kabloyu da tek tek yeniden bağladım. Şimdi sorun yok. Sana tavsiyem önce modem ve splitterini sonra da hem eve gelen hattı hem de splitterden çıkıp modeme giden kabloyu güzelce kontrol et.Bu arada hat değerlerini de kontrol et.SNR margin (gürültü payı) 12 veya üzeri  ve Line attenuation(hat zayıflaması) da en fazla 60 olması gerek. Bir çözüme ulaşamazsan ttneti ara arıza kaydı bırak eve gelip kendileri kontrol edip bulsunlar.

evet yukarda arkadaşa dediğim gibi oksitlenmiş olabilecek o yeri yarın kesicem ve soyup yeniden bağlıcam. valla arkadaş teknik olarak pek anlamıyorum söylediklerinide yukarıda yazdım. hız yüksek geliyor dediler ondan kopuyormuş güya. bu gürültü payı, hat zayıflaması nasıl oluyor?

bildirdim işte bu gün aradılar gelcez diye gelmediler. yarında pazar tatildiye gelirlermi bilmiyorum. yav adamlar  artsit olmayacak efendi olacak. geçen en son gelen genç artist bir şey vardı. birde dediki bana senin bilgisayarda çok gereksiz şey çalışıyor. msconfigten tüm hizmetleri kapatmış ileri zekalı. bilgisayarı bir açtım tema dahil ona tıklıyorum çalışmıyor buna tıklıyorum çalışmıyor. allahtan  biraz anlıyorum msconfigten normale aldım da düzeldi.

neyse sabah ola hayrola. ilginiz ve bilgileriniz için teşekkürler.

Edited by abdülhey

evet o oksitlenebilecek tek bağlantı olan çatının ucundaki direkten eve giriş yapan bağlantıyı kesip kabloları soyup yeniden bağladım.

şu anda sayfalar falan gayet hızlı açılıyor ve kopma v.s yok. inşallah sorun burdanmıştırda bir daha sürekli gidip gelmez bağlantı.

peki arkadaşlar türk telekom arıza ekibinin interneti evine getiren kablo 8 mb i taşımıyor ve epey uzaktan geliyor bağlantın 8 mb e sabitlenmiş hızını 1.75mb düşürürsek kopma olmaz demesi doğrumudur?

evet o oksitlenebilecek tek bağlantı olan çatının ucundaki direkten eve giriş yapan bağlantıyı kesip kabloları soyup yeniden bağladım.

şu anda sayfalar falan gayet hızlı açılıyor ve kopma v.s yok. inşallah sorun burdanmıştırda bir daha sürekli gidip gelmez bağlantı.

peki arkadaşlar türk telekom arıza ekibinin interneti evine getiren kablo 8 mb i taşımıyor ve epey uzaktan geliyor bağlantın 8 mb e sabitlenmiş hızını 1.75mb düşürürsek kopma olmaz demesi doğrumudur?

Birkaç yıl önce ttnet değilde farklı bir sağlayıcı üzerinden kullanırken benim hatta 6 mb ve üzerinde sürekli kopma yapıyordu. Bende hep 4 mb olarak kullandım. Ama sonra yine aynı evde ttnet'e geçtikten sonra 8 mb kullanıyorum. Hız çok tatmin edici olmasada 8 geliyor ve sıkıntı yok.

allah kahretmesin 20 dk geçmedi aradan yine koptu .! dediğim gibi iki şekilde geri geliyor aynı hatta splitterla bağlı telefonla başka bir telefonu çaldırdığımda ve komple enerjiyi kesip yeniden verdiğimde başkada bir bulgu yok dahada kendim uğraşmam olmazsa böyle kullanmayada razıyım iyice tepem attı.

Edited by abdülhey

derken türk telekom arıza ekibi geldi son satırları yazarken :) diğer ekibin 10 tl ye yaptığı boncuk bağlantı yanlışmış problem buymuş o da kesti normal bağlantı yaptı bunun içinde 10 tl yazdılar :)  daha doğrusu içeriden yapılan her müdehale için 10 tl yazılıyormuş galiba. hadi bakalım artık kopma olmaz inşallahhhh:) hızı sordum hızın 4mb dediler.1.75 diye bir şey yok dediler şimdi baktım hız 1.75 e sabit hız testi yaptığımda :) ulan memlekette bir şeyde doğru gitsin be.. ne kadar rahat rahat kesiyor millet!

Edited by abdülhey

derken türk telekom arıza ekibi geldi son satırları yazarken :) diğer ekibin 10 tl ye yaptığı boncuk bağlantı yanlışmış problem buymuş o da kesti normal bağlantı yaptı bunun içinde 10 tl yazdılar :)  daha doğrusu içeriden yapılan her müdehale için 10 tl yazılıyormuş galiba. hadi bakalım artık kopma olmaz inşallahhhh:) hızı sordum hızın 4mb dediler.1.75 diye bir şey yok dediler şimdi baktım hız 1.75 e sabit hız testi yaptığımda :) ulan memlekette bir şeyde doğru gitsin be.. ne kadar rahat rahat kesiyor millet!

boncuk bağlantı olduğu için siz o yüzden ek yerlerinde oksitlenme olmaz diyordunuz topraklı pirize gelince mutfaktaki buattan alabilirsiniz kablo tesisat borusunda geçecek dışarıdan filan olmaz bütün buatların birbiri ile bağlantısı vardır bazıların bağlantı kurmak için sigorta kutusunda geçer

boncuk bağlantı olduğu için siz o yüzden ek yerlerinde oksitlenme olmaz diyordunuz topraklı pirize gelince mutfaktaki buattan alabilirsiniz kablo tesisat borusunda geçecek dışarıdan filan olmaz bütün buatların birbiri ile bağlantısı vardır bazıların bağlantı kurmak için sigorta kutusunda geçer

boncuk bağlantıyı daha bir ay önce gelen ekip yaptı be kardeşim. bu iyidir kablosunuda değiştirdik 10 tl faturaya yansıyacak dediler. ve yansıttılarda. 1 ayda oksitlenme olacak değil ya boncuk içinde. bu gelende komedi gibi demekki içeride boncuk bağlantı gitmiyormuş kopma bundan,  bunuda öğrenmiş olduk deyip kesip attı normal bağladı ve hakkatende geldi bağlantı hemen.

boru içinden ta mutfaktan benim odaya ben nasıl getireyim toprak hattını be kardeşim. mutfak bir uçta benim oda diğer uçta. aradaki buatalarda yeri bile belli değil arada bul. bizim ev mahalleye yapılan ilk ev. 20 yıllık ev. tecrübesizliktenmi diyim tesisatçıda tanıdık üstelik onun gevşekliğindenmi diyim sadece mutfağa topraklı priz koymuş. ben hepsi topraklı sanıyordum taki bu internet kopma meselesi bir kaç aydır ortaya çıkana kadar. kaldıki kopmanın onla ilgisi olmayacağını yukarıda söylemiş arkadaş tecrübesiyle. neyse şimdilik kopma yok.

şimdi de daha önceki ekibin 8mb olan hızımı kopma bundan oluyor diye 1.75 mb düşürmesi kafama takılıyor. düşürmeden önce tam 8mb olmasada 500-600 kb/ sn ile indirme yapabiliyordum. şimdi 220 kb /sn yeye düşürdüler. gerçekten kopma bundamıydıki? eğer değilse niye düşük hızda kullanayımki. ellerinde bir cihaz vardı onla baktılar senin burası bu hızı kaldırmaz kopmalar olur sürekli dediler. ve 1.75 mb e sabitlediler. hatta pazarlık yapar gibi bari 4-5 mb falan yapsanız yine olmazmı dedim ısrarla olmaz dediler. :)  gerçekten doğrumudur bu ?

bizim ev de 18 yıllık ama 2 aylık net bağlattım 16mbit modem ADSL olduğundan 1.3 megabayt ı zor gördü.

8 mbit iken de 950kbayt ile indiriyordum.

ilk bağlattığımda 4-5 sene kadar önce 8 megabiti 2 saat kullandım baktım hızım düştü aradım müşteri hizmetlerini hızım düştü dedim, arıza kaydı bıraktı. 1 saat sonra aradılar, eleman hızınız 4 megabit 8 megabit yaparsak kaldırmaz dedi, ben de yapın dedim. bilgisayarda uğraşıyormuş 2-3 fare tıklama sesi geldi, internet gitti sonra tekrar geldi, tamam artık 8 megabit hızınız var dedi, 2 sene kesintisiz 950 kilobayt civarı indirdim.

kaldırma gibi dandik bir bahane bulmuşlar bence hızı düşürüyorlar, 50 yıl önce de bakır kablo vardı hala bakır kablo var, 4-5 sene önce 4 megabit kaldırır diyordu teknik servis şimdi 16 megabit ile bağlanıyorum köyde kaldığım halde ki köye döşenen bakır kablolar 30-40 yıllık ki şimdiye kadar hiç kopma yaşamadım.

bizim ev de 18 yıllık ama 2 aylık net bağlattım 16mbit modem ADSL olduğundan 1.3 megabayt ı zor gördü.

8 mbit iken de 950kbayt ile indiriyordum.

ilk bağlattığımda 4-5 sene kadar önce 8 megabiti 2 saat kullandım baktım hızım düştü aradım müşteri hizmetlerini hızım düştü dedim, arıza kaydı bıraktı. 1 saat sonra aradılar, eleman hızınız 4 megabit 8 megabit yaparsak kaldırmaz dedi, ben de yapın dedim. bilgisayarda uğraşıyormuş 2-3 fare tıklama sesi geldi, internet gitti sonra tekrar geldi, tamam artık 8 megabit hızınız var dedi, 2 sene kesintisiz 950 kilobayt civarı indirdim.

kaldırma gibi dandik bir bahane bulmuşlar bence hızı düşürüyorlar, 50 yıl önce de bakır kablo vardı hala bakır kablo var, 4-5 sene önce 4 megabit kaldırır diyordu teknik servis şimdi 16 megabit ile bağlanıyorum köyde kaldığım halde ki köye döşenen bakır kablolar 30-40 yıllık ki şimdiye kadar hiç kopma yaşamadım.

çok teşekkür ederim kardeşim işte aradığım yanıt tam olarak buydu. yalnız benim düşürme işini tt arıza ekibi eve gelip yaptı çağrı merkezinden (4440 375) yapılamıyor diye biliyorum. yoksa bende yapacam senin gibi bir hinlik her şeye rağmen çağrı merkezinden yükselttirecem mümkün olsa. arıza ekibine ise artık bir şey diyemem çünkü dersem bu yükseltme konusunda kesin sen manyaksın derler :)

çok teşekkür ederim kardeşim işte aradığım yanıt tam olarak buydu. yalnız benim düşürme işini tt arıza ekibi eve gelip yaptı çağrı merkezinden (4440 375) yapılamıyor diye biliyorum. yoksa bende yapacam senin gibi bir hinlik her şeye rağmen çağrı merkezinden yükselttirecem mümkün olsa. arıza ekibine ise artık bir şey diyemem çünkü dersem bu yükseltme konusunda kesin sen manyaksın derler :)

arıza ekibi birşey yapmaz zaten, onlar teknik işlere bakıyor. müşteri hizmetlerine hızının düştüğünü söyle telefonda, telefon ederler eve gelmezler. daha mı yükseltmediler TTNET\TÜRKTELEKOM merkeze git, oradaki müşteri temsilcisiyle görüş, hakkımı istiyorum de, sözleşmeyi oku gerçekten hakları varmıymış bak. hatta inadına kapattır eğer yükseltmezlerse sonra tekrar açtır, nasıl olsa artık 16mbit var aynı fiyata. bakalım bunda hızı kaç verecekler.

arkadaşa ultranet limitsiz yalın internet bağlattık, eve hiç telefon kablosu döşememişler, geldiler kabloyu döşediler, modemi aldık taktık, DSL ışığı yanmıyor, müşteri hizmetlerini aradık birkaç defa internet var diyor, arıza kaydı bıraktılar, 3 gün bekledi, gelen giden yok. sonra art arda arıza kaydı bıraktı, şikayet edeceğini söyledi, elemanlar 1 saat içinde geldi. Meğer eve gelen ana hattı takan teknik eleman kabloyu iyi bağlamayamamış, yeni gelenler teker teker her şeyi kontrol ettikten sonra internet hemen geldi. sonuç: 3 gün yok yere internetsiz kaldı.

sözün özü: bazen sinirlenip kendini arıza yapmanda fayda var :D

Edited by muharremerd

arıza ekibi birşey yapmaz zaten, onlar teknik işlere bakıyor. müşteri hizmetlerine hızının düştüğünü söyle telefonda, telefon ederler eve gelmezler. daha mı yükseltmediler TTNET\TÜRKTELEKOM merkeze git, oradaki müşteri temsilcisiyle görüş, hakkımı istiyorum de, sözleşmeyi oku gerçekten hakları varmıymış bak. hatta inadına kapattır eğer yükseltmezlerse sonra tekrar açtır, nasıl olsa artık 16mbit var aynı fiyata. bakalım bunda hızı kaç verecekler.

arkadaşa ultranet limitsiz yalın internet bağlattık, eve hiç telefon kablosu döşememişler, geldiler kabloyu döşediler, modemi aldık taktık, DSL ışığı yanmıyor, müşteri hizmetlerini aradık birkaç defa internet var diyor, arıza kaydı bıraktılar, 3 gün bekledi, gelen giden yok. sonra art arda arıza kaydı bıraktı, şikayet edeceğini söyledi, elemanlar 1 saat içinde geldi. Meğer eve gelen ana hattı takan teknik eleman kabloyu iyi bağlamayamamış, yeni gelenler teker teker her şeyi kontrol ettikten sonra internet hemen geldi. sonuç: 3 gün yok yere internetsiz kaldı.

sözün özü: bazen sinirlenip kendini arıza yapmanda fayda var :D

hızı ilk gelen arıza ekibi düşürdü. işin en saçma yanı ise ilk ekibin boncuk bağlantı iyidir deyip bana haybeden 10 tl ödetmesi bu gün gelenlerinde kopmanın ana nedeni olarak boncuk bağlantıyı kopmaya sebep göstererek bunu kesip  normal bağlaması ve işlem yaptık diye 10 tl daha yazmaları. ama gerçekten şimdilik düzeldi. bu kesinlikle saçmalık ve haksızlık sağılacak ineğiz ya! dediğim gibi uğraşmıcam şimdilik. ama yeniden bir kopma sorunu falan olursa o zaman işte dediklerini yapabilirim sabrında bir sınırı var. şu durumda indirme hızı 220 kb/sn kopma olmasın video falan sorunsuz oynatsın yeter.  sistem falan indirirken önemli bir tek hız. geçen thepasifc in 4gb lık windows 7 sistemini fiber internet olan bir cafeden indirdim. 4 gb 21 dk da indirdim. indirme için para falanda almıyorlar. gerekirse giderim yine cafeden indiririm büyük boyut olursa.

Edited by abdülhey