Jump to content

Mbr To Gpt Ve Gpt To Mbr Verileriniz Kaybolmasın

conveys16
 Share

Recommended Posts

MBR DİSK UEFİ FORMATA NASIL HAZIR HALE GETİRİLİR YANİ GPT YE NASIL ÇEVRİLİR HİÇBİR VERİ KAYBI OLMADAN ?

Arkadaşlar bilindiği üzere halen Gpt diske çevirme işlemini bilmeyen ve bunu yapmakta sıkıntı çeken arkadaşlar var.

Bu yazıda sizlere Mbr olan diskimizi YEREL DİSK D deki VERİLERİMİZİ KAYBETMEDEN NASIL KOMPLE GPT YE ÇEVİRİP UEFİ FORMAT ATMAYA HAZIR HALE GETİRİRİZ BUNU AÇIKLAYACAĞIM .

ÖNCELİKLE FORMAT EKRANINDA KOMUT SATIRINDAN GPT YE ÇEVİRİRKEN DİSKİ , İŞLETİM SİSTEMİ KURULU OLDUĞU BÖLÜM DIŞINDAKİ DİĞER BÖLÜMLERDE SİLİNMEK ZORUNDA YANİ VERİLERİMİZİ MUTLAKA BİR YERE YEDEKLEMEMİZ GEREKİYOR GPT YE ÇEVİRMEK İÇİN .

SÖYLEYECEĞİM 3rd PARTY PROGRAM İLE DİSKİMİZİ WİNDOWSU KULLANIRKEN DİSKİMİZİ GPT YE HİÇBİR VERİ KAYBI YAŞANMADAN NASIL ÇEVİRİRİZ BUNU GÖRÜCEKSİNİZ .
BURAYA KADAR ANLAŞTIK DİYE UMUYORUM .

GELELİM BU ARACA ARKADAŞLAR .  AOMEI Partition Assistant Pro Edition 5.5  ismindeki bu yazılımla İlk Uefi formatta tüm bölümleri silip Gpt ye çevirmekle uğraşmıyoruz . PROGRAMI AÇTIĞIMIZDA ,

İşlem yapmak istediğiniz diski seçip MBR diski GPT yapmak için sağ tıklayınca açılan menüden "Convert to GPT disk";
GPT diski MBR yapmak için ise sağ tıklayınca açılan menüden "Convert to MBR disk"
seçeneğini seçip araç çubuğundaki "Apply" butonuna tıklayıp açılan pencereleri onaylayıp ve diskteki veri miktarına göre işlem ilerlemesini ve tamamlanmasını bekleyin.
İşlem tamamlandığında amacımıza ulaşmış olacağız.

AŞAĞIDA RESİMLİ OLARAK BU İŞLEMİ GÖREBİLİRSİNİZ .

[url=http://postimage.org/]image.jpg[/url]

[url=http://postimage.org/]image.jpg[/url]

NOT: STANDART EDITION SÜRÜMÜNDE  CONVERT SEÇENEĞİNE TIKLADIĞINIZDA ÇEVİRMİYOR KONUDA DEDİĞİM PRO EDITION KULLANMALISINIZ

Edited by conveys16

arkadaş bu gpat çevirme olacak mı resimle gösterirmisin laptopa yapmam lazım

hocam aynı resimdeki gibi programı kurup  HARD DİSKE SAĞ TIKLAYIP GPT DİSKE ÇEVİR DİYECEKSİN  YUKARIDA YAZDIĞIM GİBİ PC YENİDEN BAŞLAYACAK ÇEVRİLMİŞ OLACAK.

SENDE Convert to GPT disk  der.

Hiç merak etme  BURADA insanları yanlış yönlendirme gibi bir lüksüm olamaz veri kaybın olmayacak

Edited by conveys16

[warning]Konudaki gereksiz iletiler temizlenmiştir. Konu ile ilgili yardma ihtiyacınız veyahut konu ile ilgili görüşlerinizi düzgün bir dil ile anlatmaya özen gösterin.

Ayrıca CAPSLOCK tuşunun kullanımını lütfen artık öğrenin. Büyük harfler ile yazılan iletilerin genel internet kuralları arasında BAĞIRMAK anlamına geldiğini asla unutmayınız ![/warning]

Haydi kolay gele !

mbr yazınca kafa karışmıştı o yüzden sordum çünkü recover dvd ile format atacağım size danışayım

anladım hocam sizde Gpt ye convert şeklinde gözükecek .  Recover dvd ile nasıl olur  bir bilgim yok.  Ancak Gpt halindeki imaj ise DVD niz , ozaman Gpt ye çevirip deneyin ama kesin ne olur bilmem

Edited by conveys16

• 2 ay sonra...

Merhaba,

Windows 8.1 kurmak için harddiskimi bu proglamla GPT ye cevirmek istedim. Bios da uefi desteği de mevcut. Yalnız "convert" i seçince yeterli boşluk yok tarzında bir uyarı aldım. Biraz araştırınca sabit diski birleştirmek mantıklı geldi. 400 gb kadar olan D bölümünü C bölümüyle birleştiri (merge) seçtim bu proglamla.

Sorum: birleştirirken sorun buldu ve fix seçeneğini seçtim. Yaklaşık 2 saattir devam ediyor birleştirme ve %19 civarında şuan, bu normal midir ? Birde veri kaybı olur mu işlem sonunda? (veri kaybı olmaz yazıyor gpt yt çevirmek için ama)

Teşekkürler şimdiden.

Üsteki sorunda 10 saatte bitti diskleri birleştirme veri kaybı olmadı iyiki. Ama "AOMEI" yine de yeterli boşluk yok uyarısı veriyor ve gpt ye çeviri yapmıyor,diğer arkadaşım bahsettiği programda sistem c de kurulu olduğu için gpt ye çeviri yapmadı. Cd den çalışan bi win7 ile denedim GPT ye çevirmeyi yinede olmuyor.

Nasıl yapacağım sorun için önerisi olan daha önce yaşayıp çözebilen arkadaşlar vardır?

ozdgq7.jpg

sanırım programı sisteme kuruyorsunuz bu programın boot cd sini deneyen var mı veri kaybı oluyor mu

@tckr hdd de önemli verin yoksa acronis disk directory boot cd ile gpt ye çevirebilirsin ama veri kaybı olur sistemi de yeniden kurmalısın

Edited by oguzhan43

• 8 ay sonra...

Gpt çeviri sırasında UEFI ye ait birimler oluşturalabilir bu yüzden diskteki boş alanın önemi olabilir  bu konuda kesin bir şey söyleyemesemde yukarıda bir arkadaş yetersiz alan uyarısı almış Gpt çeviri sırasında sorunun kaynağı bu olmalı çeviri yapmadan önce diskteki boş alanı dikkate alın . Konuya çok uzun zamandır bakmamıştım yazma gereği hissettim .