Jump to content

C# Programı Ile Ilgili Çözemediğim Soru

professional_bilgisayarci
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar merhabalar konuyu yanlış yere açtıysam affola ben http://www.deltalastik.net/icerik.asp?inf=24 adresindeki lastik jant hesaplama gibi bir modülü C# ta masa üstü uygulaması yapmak istiyorum ama takıldığım nokta lastik ölçülerini neye göre hesaplıyor ve karşılaştırmayı nasıl neye göre yapıyor onu anlayamadım bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim ilginize teşekkürler herkese kolay gelsin

Lastik üzerindeki bilgiler şu şekilde yazılmakta  EN / ORAN R ÇAP Buna göre formülümüz,   Lastik çapı = ((EN x (ORAN / 100)) x 2) + (ÇAP x 25,4)  olacaktır. Örnek ile sağlamasını yapacak olur isek;

195 / 65 R 15  lastik için

Lastik çapı = ((195 x (65 / 100) x 2) + (15 x 25,4)

Lastik çapı = 253,5 + 381

Lastik çapı = 634,5 mm

205 / 55 R 16 lastik için

Lastik çapı = ((205 x (55 / 100) x 2) + (16 x 25,4)

Lastik çapı = 225,5 + 406,4

Lastik çapı = 631,9 mm

Haydi kolay gele !

Arkadaşlar İlginiz için teşekkür ederim C# ta formülü uyguladığımda sonuç olarak 329 değerini alıyorum bunun la ilgili uyguladığım kod 

double a, b,c;//,d,f,g;
            a = (Convert.ToDouble(comboBox1.Text) * (Convert.ToDouble(comboBox2.Text) / 100) * 2) + (Convert.ToDouble(comboBox3.Text) * 2.54);
            b = (Convert.ToDouble(comboBox3.Text) * 2.54);
            c = a + b;
program çalışırken hata vermiyor ama hesabı yanlış yapıyor
Edited by professional_bilgisayarci

Arkadaşlar İlginiz için teşekkür ederim C# ta formülü uyguladığımda sonuç olarak 329 değerini alıyorum bunun la ilgili uyguladığım kod 

double a, b,c;//,d,f,g;
            a = (Convert.ToDouble(comboBox1.Text) * (Convert.ToDouble(comboBox2.Text) / 100) * 2) + (Convert.ToDouble(comboBox3.Text) * 2.54);
            b = (Convert.ToDouble(comboBox3.Text) * 2.54);
            c = a + b;
program çalışırken hata vermiyor ama hesabı yanlış yapıyor

@TeYyArEe Hocamın verdiği kodları c#'a geçirirken hatalı aktarmışsın arkadaşım hata şurda a ve b değerini eşitlediğin formülün son kısmında 25.4 ile çarpman gerekirken 2.54 ile çarpmışsın

Kolay Gelsin =)

Edited by winvistafiko

@TeYyArEe Hocamın verdiği kodları c#'a geçirirken hatalı aktarmışsın arkadaşım hata şurda a ve b değerini eşitlediğin formülün son kısmında 25.4 ile çarpman gerekirken 2.54 ile çarpmışsın

Kolay Gelsin =)

Evet arkadaşım fark ettim teşekkür ederim dalgınlığıma gelmiş peki bu değerler mm cinsinden ben bunları inç e nasıl çevirebilirim

Şaka gibi ya, Formül elinde zaten. Matematik'teki eşitlik kuralını uygulamış olsan zaten bulacaktın.

Lastik üzerindeki yazılış şekli P metrik olarak EN x ORAN R ÇAP   inç olarak ise senin anlayacağın şekilde  1. Değer x 2. Değer R 3. Değer

1. Değer = Lastik çapı (inç olarak) = (((EN x (ORAN / 100)) x 2) / 25,4) + ÇAP    ( Tam sayı )

2. Değer = EN / 25,4

3. Değer = ÇAP

Hatta kodları tam olarak vereyim ki bir daha karışıklık çıkmasın.

deger1 = ((((Convert.ToDouble(comboBox1.Text)) * ((Convert.ToDouble(comboBox2.Text) /100)) * 2 )) / 25.4 ) + (Convert.ToDouble(comboBox3.Text));

deger2 = ((Convert.ToDouble(comboBox1.Text)) / 25.4);
deger3 = (Convert.ToDouble(comboBox3.Text));