Jump to content

8.1 Update1 Den Sonra Çıkan Güncellemelerin Boyutu

efe34
 Share

Recommended Posts

8.1 update 1 den sonra çıkan güncellemelerin boyutu ne kadar

yanılmıyorsam her ay 600-700 mb güncelleme çıkıyor

geçen gün msdn çıkışlı update 1-iso ile format attım. Güncellemelere baktım önce 600 küsur mb güncelleme yüklendi restart atınca 200 mb a yakın güncelleme yüklendi ve güncellemeler bittti

kalanı nerde

güncelleştirmeler yüklenmiş modifiye isoları boşuna mı indiriyoruz  sistemi şişiriyoruz diye bir soru takıldı kafama

Edited by efes34

Selam

Ben de sizin gibi yaptım ve tam olarak denetim sonrasında, bendeki şimdiye kadar verilmiş olan güncellemeler içinden aşağıdaki boyutları ve sayıya ihtiyaç duyulduğunu gözlemledim. Buna update 2 dahildir.

Bilginize ve kolay gelsin..

x64 - 1,32 GB (64 Adet)
x86 - 769 MB (63 Adet)

Not: Boyut ve adetlerde Net Framework 4.5.2 sürümleri dahildir. (Windows8.1-KB2934520 ve Dil paketi Windows8.1-KB2934516)
Edited by Bay_KG

Tamamen güncelleme mantığını yanlış anlamanızdan kaynaklanan bir soru bu. Microsoft tarafından yayınlanan güncellemeler ile ilgili bilgiler, bir katalog içerisinde toplanır. Sistem güncelleme yapacağı zaman öncelik ile bu kataloğu okuyarak yapılacak değişiklikleri ve indirilecek dosyaları seçer. Daha sonra yükleyerek, yapılan değişiklikleri, daha önceki güncelleme bilgilerini de içerecek şekilde bu kataloğa yeniden kaydeder. Microsoft tarafından yayınlanan sistem güncellemeleri 2 farklı tasarım üzerinde yayınlanır.

1. Yerleşik dosya/yapılandırma değişimi
  2. Yeni dosya/yapılandırma eklentisi

1. Yerleşik dosya/yapılandırma değişimi;

Kurulu sistem üzerinde bulunan dosya ve yapılandırma bilgileri üzerinde değişiklik yapar. Eğer dosya değişimi yapıyor ise, dosya versiyon numarası değişir. Eğer yapılandırma değişimi var ise, o zaman sistem sürüm numarası değişir.

2. Yeni dosya/yapılandırma değişimi;

Kurulu sistem üzerinde bulunmayan dosya ve yapılandırmaların eklenmesi ile gerçekleşir. Kurulu sistemdeki dosyalar ile yeni eklenen dosyaların bütünselliğinin sağlanması ve bu dosyaların kullanılması için ufak registry/kernel düzeltmeleri sisteme eklenerek işlem tamamlanır.

Ancak, Bu iki tasarım ile yapılan güncellemeler de önemli bir nokta vardır. Eğer bir dosya üzerinde birden çok değişiklik mevcut ise, en güncel olan KB dosyası sisteme entegre edilerek, aynı dosya üzerinde değişiklik yapılması engellenir. Yani kısaca aşağıdaki örnek ile açıklar isem daha anlaşılır olur sanırım.

X.DLL versiyon 1.0.0.0  Yüklü sistemdeki X.DLL dosyası

X.DLL versiyon 1.0.0.1 KB-0001 güncellemesi,

X.DLL versiyon 1.0.0.2 KB-0002 güncellemesi,

....

X.DLL versiyon 3.4.2.1 KB-0132 güncellemesi,

Bu gün yüklediğin güncelleme ile sadece KB-0132 güncellemesi yüklenecektir. Daha önceden bu dosya için yüklenmesi gereken KB-xxxx güncellemeleri X.DLL dosyası için artık geçerliliğini yitirmiş olması nedeni ile göz ardı edilecektir. Tabi bu dosya için önem arz eden kritik bir güncelleme daha önceden  yayınlanmamış ise. 

Bu durumda sorunuza cevap verecek olur isek, elinizde bulunan ISO kalıbını yüklediğinizde, üstünden toplam boyutu 4 GB olan 5 güncelleme geçmiş olsa bile, sistem update kataloğunu kullanarak kendisi için gerekli dosya ve yapılandırmaları içeren güncelleştirmeleri seçerek toplamda sadece 700 MB güncelleştirme indirip kurabilir. Bu gayet normal bir durumdur.

Haydi kolay gele !

ISO kalıbına değişik şekilde güncelleme eklenebilir. Bu modifiye yapan kişiye göre değişir. İster En son yaptıkları sisteme son güncellemeleri entegre ederek bu işi gerçekleştirirler, ister MSDN kopyası bir ISO'ya tüm güncellemeleri entegre edebilirler. Bu tamamen modifiye işini yapan kişiye kalmış bir durum. Sonuçta yapılan iş aynı. Tabi en son güncellenmiş sisteme entegre yapmanın değişik sorunlara yol açması gibi durum olabilmekte. Dediğim gibi bu tamamen modifiyeyi yapan kişiye kalmış bir durum.

Bu soru ile ilgili olarak işin uzmanları olan, köylü, MOTUN, ONBUKA, Extended, ibocan06 gibi üyeler daha detaylı şekilde cevap verebilirler. Sonuçta işi bilmek ile, işin detayını bilmek arasında fark var. Ben bir yere kadar yardımcı olabilirim bu konuda :D

Haydi kolay gele !

• Editor

Şu an x64 8.1 için 63 adet 910mb güncelleştirme

x86 için 62 adet 535 mb güncelleştirme vardır Windows updatedeki simdiye kadar çıkan güncelleştirme bunun en az 2 katıdır fakat her ay çıkan güncelleştirmelerde bir önceki aydaki bazı güncelleştirmeleri düşüren ve içeriği aynı olan güncelleştirmeler vardır bunun için şimdiye kadar çıkan güncelleştirmelerin tamamını eklemek sistemi ancak şişirir bu değişiklikler Microsoft update katalogda yer alır hangi güncelleme düşmüş yerine hangisi çıkmış oradan takip edilebilir

Şu an x64 8.1 için 63 adet 910mb güncelleştirme

x86 için 62 adet 535 mb güncelleştirme vardır Windows updatedeki simdiye kadar çıkan güncelleştirme bunun en az 2 katıdır fakat her ay çıkan güncelleştirmelerde bir önceki aydaki bazı güncelleştirmeleri düşüren ve içeriği aynı olan güncelleştirmeler vardır bunun için şimdiye kadar çıkan güncelleştirmelerin tamamını eklemek sistemi ancak şişirir bu değişiklikler Microsoft update katalogda yer alır hangi güncelleme düşmüş yerine hangisi çıkmış oradan takip edilebilir

Selam

Bu güncellemelere Net Framework 4.5.2 MSU dosyası dahil değil sanıyorum. 64-Bit için Windows8.1-KB2934520-x64.msu 413 MB + dil paketi Windows8.1-KB2934516-x64.msu 32,2 MB

32-Bit için ise, yine aynı KB'ler 209 MB ve 26,1 MB

Eğer sizdeki güncelleme adedi bunlar dışında ise, sizde bir güncelleme fazla anlamına geliyor @Köylü üstat. :)

Ben bunları dahil ederek sayı ve boyut vermiştim..

Kolay gelsin üstadım..