Jump to content

Virtualbox İle Usb Bağlantı Sorunu

firdevscenneti
 Share

Recommended Posts

Okuldaki bilgisayarlardan ve Etkileşimli Tahtalardan gelen virüslerden dolayı sürekli format derdine çözüm için, Ana Makine içine sanal iki tane (biri Windows 7 diğeri Pardus 2013 topluluk sürümü 64 bit) makine oluşturdum. (sanal makinelerim kopyalanabilir tarzda olduğu için format derdine kısa sürelerde çözüm bulmuş oluyorum) Ancak, bu kadar bilgisayar bilgim var.. her defasında onlarca programı yüklemek crackler, patchler derken zaman alıyor. Hızlı bir yöntem bilmiyorum..

sorun şu; bilgisayar takılan bir flash disk veya usb hdd nin ana makine tarafından görülmesini istemiyorum, ama Sanal makinelerde görülebilir olmasını istiyorum. Bu mümkün mü nasıl yapılabilir..

Okuldaki bilgisayarlardan ve Etkileşimli Tahtalardan gelen virüslerden dolayı sürekli format derdine çözüm için, Ana Makine içine sanal iki tane (biri Windows 7 diğeri Pardus 2013 topluluk sürümü 64 bit) makine oluşturdum. (sanal makinelerim kopyalanabilir tarzda olduğu için format derdine kısa sürelerde çözüm bulmuş oluyorum) Ancak, bu kadar bilgisayar bilgim var.. her defasında onlarca programı yüklemek crackler, patchler derken zaman alıyor. Hızlı bir yöntem bilmiyorum..

sorun şu; bilgisayar takılan bir flash disk veya usb hdd nin ana makine tarafından görülmesini istemiyorum, ama Sanal makinelerde görülebilir olmasını istiyorum. Bu mümkün mü nasıl yapılabilir..

Ana makinedeki usb driverini aygit yoneticinden silebilirsin ve sanal makinede Usb yi her bir isletim sistemi icin otomatik olarak görünür yapabilirsin . Sanal makinedeki ornegin Windows 7 icin , yukarida menuden usb yi secerek tanitabilirsin sanal makineye .
Soylediklerim Vmware Workstation programi icin gecerli sen hangi sanal makine programini kullaniyorsun bilmiyorum .

Düzeltme: siz herhwngi bir usb icin gorunmez olur mu diye sormussunuz ben tek usb icin driver kaldirmayi soyledim
Şunu yapabilirsin bildiğim Usb ve hdd görünmez yapabilmek icin . Usb yi taktigin surucu harfi mesela F: ise onu gizleme şekli var regeditten bu sekilde yaparak bilgisayarina taksanda gozukmez Usb veya Hdd .
Gorunmemesi icin benim Önerdiğim sürücü harfini kayit defterinden gizleme işlemidir . :) Edited by conveys16

Teşekkür ederim ilgin için.. Verdiğin bilgi için de sağ ol.
Oracle WM Virtualbox kullanıyorum. Türkçe desteği ve kullanım kolaylığı nedeniyle.. dediğiniz gibi aygıt yöneticisinden bir tane usb girişini devre dışı bırakarak deneyeceğim..

Aygit yoneticisinden dediğim işlem tek seferlik olacaktir sanırım yani sen usb yi her taktığında o yine otomatik driverihi yukleyecektir ve her seferinde kaldirman gerekir sanirim . Onun icin Sürücü harflerini gizleme islemini yapmalisin bence kayit defterinden ve bu sekilde o usb girişine hangi bellegi yada hdd yi taksanda gozukmeyecektir . .
Ne demek tabiki bildgimiz bir şey varsa paylaşacağız :)

Aygit yoneticisinden dediğim işlem tek seferlik olacaktir sanırım yani sen usb yi her taktığında o yine otomatik driverihi yukleyecektir ve her seferinde kaldirman gerekir sanirim . Onun icin Sürücü harflerini gizleme islemini yapmalisin bence kayit defterinden ve bu sekilde o usb girişine hangi bellegi yada hdd yi taksanda gozukmeyecektir . .
Ne demek tabiki bildgimiz bir şey varsa paylaşacağız :)

Aygıt yöneticisinden USB portları kapatır isen, Sanal makine'de USB Portları algılayamaz. Nedeni tüm sanal PC programlarının İntel-VT ve AMD-V platformlarını kullanması ve bu yüzden sadece o PC üzerindeki etkin aygıtları kullanabiliyor olmasıdır.

Bir depolama aygıtı için sürücü harfini silsen bile, bir sonraki bağlantısında otomatik olarak yeniden yüklenir ve görüntülenir. Donanım sürücü katmanı (HAL) her yeni donanım için devmgmt.msc yardımı ile, işletim sisteminin türü ve aygıtın yapısına göre C:\Windows\System32\NewDev.exe yada C:\Windows\SysWOW64\NewDev.exe  (NewDev.exe = New Device = Yeni Donanım ekleme GUI) dosyalarını çalıştırır ve aygıtın yüklenmesini sağlar. Ki bu yükleme esnasında SCSI veya Taşınabilir aygıtlar için registry ve Sürücü harfi içerikleride dahildir. Kısaca sürücü harfini silmeniz, hiçbir işe yaramayacaktır. 

Haydi kolay gele !