Jump to content

Günlük Çok Kota Gidiyor?

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

ttnet 12 gb kotalıyım. bu ay günlük kullanımda fazla kota gitmeye başladı nedense.

tek eken firfox kullanıyorum ve son kaldığım sekmelerden 8 tanesini açmaya ayarladım. yani prtable firefoxa tıkladığımda 8 sekme aynı anda açılıyor. bunlardan sadece facebook ve mynet kota kötürücü olabilirdiğer site sekmelerinde resim falan yok fazla.

dün o kadar az kullanmama ve facebookuda fazla gezmememe rağmen yine 400 mb gitmiş. viüs programı güncellemesi dışında diğer otomatik güncellemelere kapalı. sizce neden böyle oluyor? şu an 10611gb gitmiş kota allahtan tedbirli davrandım yoksa 12 gb ıda aşabilirdim.

Kotalı kullanırken firefox'ta Show Picture eklentisini kurup tüm resimleri kapatıyordum. Esas kotayı götürenin video dosyaları olduğunu düşünüyorum ama anlattıklarımı istersen bir dene faydalı olacağını düşünüyorum.

Önce eklentiyi kurup tüm resimleri kapatacaksın

Görünüm - Picture On (işaretli olmayacak)

b59c6.jpeg

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/show-picture/

Mesela girdiğin sitelerde resimler doğal olarak aşağıdaki gibi kapalı olacak sadece bir resmi de açabilirsin (üzerine sağ tıklayıp 1 Show Picture dersen sadece o resim açılabilirsin)

2cbca.jpeg

tüm sitedeki resimleri göstermek içinse 2 Show all pictures dersin.

Edited by akura

Kotalı kullanırken firefox'ta Show Picture eklentisini kurup tüm resimleri kapatıyordum. Esas kotayı götürenin video dosyaları olduğunu düşünüyorum ama anlattıklarımı istersen bir dene faydalı olacağını düşünüyorum.

Önce eklentiyi kurup tüm resimleri kapatacaksın

Görünüm - Picture On (işaretli olmayacak)

b59c6.jpeg

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/show-picture/

Mesela girdiğin sitelerde resimler doğal olarak aşağıdaki gibi kapalı olacak sadece bir resmi de açabilirsin (üzerine sağ tıklayıp 1 Show Picture dersen sadece o resim açılabilirsin)

2cbca.jpeg

tüm sitedeki resimleri göstermek içinse 2 Show all pictures dersin.

iyiymiş bu ya :) çok saol eminim epey işime yarayacak.:)

iyiymiş bu ya :) çok saol eminim epey işime yarayacak. :)

Evet güzeldir :) işine yaramasına sevindim bir de facebook, twitter veya dizi, film izleme sitelerinde otomatik açılan videolara dikkat edersen kota yeterli olacaktır ;)

Edited by akura

dün son gün olduğundan ve 1 gb ım daha olduğundan son 13 saatte resim engellemeyi kaldırdım bu gün baktım  saat 00 44 de 457 mb gitmiş tabi son 13 saati bu aya geçiriyor onu biliyorumda arkadaş bu ne ya  eskiiden 4 gb kota ile idare ediyorduk şimdi 12 gb yetmeyecek bu gidişle. benmi fazla kullanıyorum ki sanmıyoırum yoksa ttnet bi ayarlarmı çekiyor? sınırsıza geçsinler diye..?

dün son gün olduğundan ve 1 gb ım daha olduğundan son 13 saatte resim engellemeyi kaldırdım bu gün baktım  saat 00 44 de 457 mb gitmiş tabi son 13 saati bu aya geçiriyor onu biliyorumda arkadaş bu ne ya  eskiiden 4 gb kota ile idare ediyorduk şimdi 12 gb yetmeyecek bu gidişle. benmi fazla kullanıyorum ki sanmıyoırum yoksa ttnet bi ayarlarmı çekiyor? sınırsıza geçsinler diye..?

Kota bilgileri güncel olmuyor, geriden geliyor bu yüzden güven olmaz

@coolvars dediği gibi modemi kullanmadığında kapatmak da fayda verir.

Kota bilgileri güncel olmuyor, geriden geliyor bu yüzden güven olmaz

@coolvars dediği gibi modemi kullanmadığında kapatmak da fayda verir.

13 saat sonrada 749 olmuş o kadar dikkatli kullanmışken facebook u falan. bu günde kullanmadığım için aynı yerde kalmış nasıl olduysa hayret. :) o zaman millet face i haber sayfalarını falan hiç kullanmasın. bu ne ya daha önce böyle değildi. onu bunu bilmem de ayın 2 si biterken 749 mb gitmişse ben önlemimi almak zorundayım verdiğiniz eklenti ile ya resimleri hep kapalı kullancam yada hiç açmıcam fazla resimli siteleri. böyle şeymi olur ya kotalı olarak en fazla 12 gb zaten diye biliyorum ne yani millet şimdi biraz özgür internette gezinmek için sınırsız a geçip o parayımı ödemek zorunda..?

13 saat sonrada 749 olmuş o kadar dikkatli kullanmışken facebook u falan. bu günde kullanmadığım için aynı yerde kalmış nasıl olduysa hayret. :) o zaman millet face i haber sayfalarını falan hiç kullanmasın. bu ne ya daha önce böyle değildi. onu bunu bilmem de ayın 2 si biterken 749 mb gitmişse ben önlemimi almak zorundayım verdiğiniz eklenti ile ya resimleri hep kapalı kullancam yada hiç açmıcam fazla resimli siteleri. böyle şeymi olur ya kotalı olarak en fazla 12 gb zaten diye biliyorum ne yani millet şimdi biraz özgür internette gezinmek için sınırsız a geçip o parayımı ödemek zorunda..?

Valla kotalı kullandığımda bende mb hesabı yapıp son bir hafta kala yüklenir ay içersinde neredeyse hiç video açmaz, tarayıcıyı açtığımda direk Esc tuşuna basıp yüklemeyi durdururdum vs vs.12 Gb internete kaç lira ödüyorsun bilmiyorum ama bu ttnet kampanyası bitince ücretinin çok artacağını öğrendim uydunetin (29 tl) kampanyalı paketine geçtik ttnete göre aynı 10 mb olsa da çok hızlı değil ama ucuz diye tercih ettim. (Zaten genel olarak tüm internet sağlayıcıların buna kullandığım da dahil interneti pahalı kullanıyoruz) Sonuç olarak kampanyalı bir tarifede değilsen diğer servisleri düşüp araştırabilirsin.

Valla kotalı kullandığımda bende mb hesabı yapıp son bir hafta kala yüklenir ay içersinde neredeyse hiç video açmaz, tarayıcıyı açtığımda direk Esc tuşuna basıp yüklemeyi durdururdum vs vs.12 Gb internete kaç lira ödüyorsun bilmiyorum ama bu ttnet kampanyası bitince ücretinin çok artacağını öğrendim uydunetin (29 tl) kampanyalı paketine geçtik ttnete göre aynı 10 mb olsa da çok hızlı değil ama ucuz diye tercih ettim. (Zaten genel olarak tüm internet sağlayıcıların buna kullandığım da dahil interneti pahalı kullanıyoruz) Sonuç olarak kampanyalı bir tarifede değilsen diğer servisleri düşüp araştırabilirsin.

benim ttnet engelli 12 gb 8mbps 36 tl. sınırsız 48 tl ama ben boşuna 12 tl fark ödemek istemiyorum. seninki nasıl? bu arada birde bende bırak fiberi verici çok uzaktaymış ondan çok kopma oluyordu geldiler hızı 1.77 mbps düşürdüler.

bu arada kota götüren siteleri açmadım vede resim  kapatma eklentisinide kullandım 10 mb gitmiş. iyi iyi. hiç değilse nedeni öğrenmiş oluyoruz.

Edited by abdülhey

benim ttnet engelli 12 gb 8mbps 36 tl. sınırsız 48 tl ama ben boşuna 12 tl fark ödemek istemiyorum. seninki nasıl? bu arada birde bende bırak fiberi verici çok uzaktaymış ondan çok kopma oluyordu geldiler hızı 1.77 mbps düşürdüler.

bu arada kota götüren siteleri açmadım vede resim  kapatma eklentisinide kullandım 10 mb gitmiş. iyi iyi. hiç değilse nedeni öğrenmiş oluyoruz.

Benim yeni geçtiğim tarifenin ayrıntıları aşağıda burada, dediğim gibi ucuz olduğundan, kota sıkıntısı olmadığından ve çok hızlı indirecek pek bir işim olmuyor dosya büyük olsa bile zaten sınırsız olunca torrente vs. eklenince iniyor. Sadece günlük kullanımlar vs. içinse tercih edilebilir.Yeni geçtim sayılır 1 ay olmadı öyle kopma vs.
olmadı sadece bir kez gitti o da genel bir problemdenmiş. anladığım kadarıyla uydunette lag (gecikme) denilen durum oluyor. Yani basitçe anlatmak gerekirse google açılması bazen 15-20 sn sürüyor. Sonuçta pahalı ve iyi olmayan hizmetler içerisinde bir nebze iyi olanını bulmaya çalışıyoruz.

Hıı ayrıca bu uydunette sağlıklı hizmet alabilmek için ana şebekeye yakınlık olmak lazım. Kopma, hatın gitmesi, kesinti, yavaşlık yaşamalarının temel sebebi bu uzaklık yakınlık durumu ve hatların kalitesi, bir de ana şebekenin bulunduğu yerde elektrik vs. kesilince doğal olarak internetin dağıtalamaması sebebiyle internet yok görünüyor. 36 tl bence kotalı olarak bakılınca da fazla sınırsızda da 48 fazla yani 36 tl sınırsız olsa iyi derdim.

http://www.kablonet.com.tr/kampanya-uyduteledunya

Nerelerde olduğunu öğrenmek istiyorsan evine kadar (kat, kapı no) sorgulama yapabiliyorsun. (Sayfanın en altında)

http://www.turksatkablo.com.tr/

aklında olsun şöyle bir durum bile var. Modemi aç wireless ile bağlanan tüm cihazlar (bilg. telefon vs.) kapalı olsun. 1-2 dk. bağlı kalsın. Yine kotadan biraz gider yani az veya çok bir şekilde hep gidecek.

Benim yeni geçtiğim tarifenin ayrıntıları aşağıda burada, dediğim gibi ucuz olduğundan, kota sıkıntısı olmadığından ve çok hızlı indirecek pek bir işim olmuyor dosya büyük olsa bile zaten sınırsız olunca torrente vs. eklenince iniyor. Sadece günlük kullanımlar vs. içinse tercih edilebilir.Yeni geçtim sayılır 1 ay olmadı öyle kopma vs.
olmadı sadece bir kez gitti o da genel bir problemdenmiş. anladığım kadarıyla uydunette lag (gecikme) denilen durum oluyor. Yani basitçe anlatmak gerekirse google açılması bazen 15-20 sn sürüyor. Sonuçta pahalı ve iyi olmayan hizmetler içerisinde bir nebze iyi olanını bulmaya çalışıyoruz.

Hıı ayrıca bu uydunette sağlıklı hizmet alabilmek için ana şebekeye yakınlık olmak lazım. Kopma, hatın gitmesi, kesinti, yavaşlık yaşamalarının temel sebebi bu uzaklık yakınlık durumu ve hatların kalitesi, bir de ana şebekenin bulunduğu yerde elektrik vs. kesilince doğal olarak internetin dağıtalamaması sebebiyle internet yok görünüyor. 36 tl bence kotalı olarak bakılınca da fazla sınırsızda da 48 fazla yani 36 tl sınırsız olsa iyi derdim.

http://www.kablonet.com.tr/kampanya-uyduteledunya

Nerelerde olduğunu öğrenmek istiyorsan evine kadar (kat, kapı no) sorgulama yapabiliyorsun. (Sayfanın en altında)

http://www.turksatkablo.com.tr/

aklında olsun şöyle bir durum bile var. Modemi aç wireless ile bağlanan tüm cihazlar (bilg. telefon vs.) kapalı olsun. 1-2 dk. bağlı kalsın. Yine kotadan biraz gider yani az veya çok bir şekilde hep gidecek.

emek ve bilgilerin için teşekkürler kardeşim. ama şu anda karar değiştirebilecek durumda değilim. belki sonra değerlendiririm.

yalnız eklenti ile falan kontro laltına aldımda anlamadığım eskiden bu kadar gitmiyordu yine aynı sekmeler açıktı şimdi niye böyle bu kadar çok gidiyor. ttnet ayarmı çekiyor ne yapıyor kotasıza geçsinler diye? haber sayfalarına veya facebooka girmekten korkar oldum artık.

• 1 ay sonra...

@akura eklenti için allah bin kere razı olsun yoksa işim zordu. özellikle hiç bir şey yapmamaya  dikkat ettim son 12 saatte ayın 1 ine girince baktım yine 600 mb gitmiş. var bi bit yeniği ya neyse. işin garibi ilk başlarda böyle oluyor ayın sonuna doğru ve ortasından sonra düşünmeden giriyorum her yere bu kadar gitmiyor. ilginç bir şey.?

• 2 hafta sonra ...

modem kablosuz wpa2 psk korunuyor wps kullanılabilir diyor telefonda. ayrıca cep telefonumda wi fi kapalı tüm otomatik güncelleştirmeler de kapalı telefonda. yani bunları kastediyorsan bunlarda sorun olduğunu sanmıyorum. tesbit ettiğim bir şey varsa kesin olarak ayın ilk günleri internette her zaman yaptığım gezintiyi yapsam herhalde ayın 10 unda falan dolacak gibi 12 gb lık kotam. ama her ne hikmetse arkadaşın verdiği eklenti ile resim leri kapatıyorum gezinirken ayın ortasından sonra aynı miktar gezintide günlük en fazla 100 mb civarı gidiyor. bu işte bir anormallik olduğunu düşündürtüyor kota gidişinde bana. kota ilk 4 gb dı sonra 6 yaptım sonra iyice rahatlayayım diye 12 gb aldım. 6 gb iken bile bir çok video falan seyrediyordum şimdi hiç seyretmiyorum pür dikkat geziniyorum ttnet sanki sınırsıza geçmeden kotayı aşmaktan kurtulamazsın diyor.

hızımda teknik servis tarafından 1.80 mb e sabitlendi normalde 8mb. kopma çok oluyordu bağlantıyı aldığın yer uzakta k alıyor onun için taşımıyor bu hıza sabitlemezsek hep böyle kopar  dediler. ayrıca fiber alt yapıda yok bulunduğum noktada yani sınırsıza çıkarsam bile yine kullanım verimliliği olarak en alt seviyede kullanıcam interneti. bazan komple kapattırsammı diyorum sırf bilgi edinmek ve bir kaç siteyi kullanmak için kapattırmıyorum. yoksa oyunmuş videoymuş face miş pekde ilgim yok.yani benim gibi ora yaş taki biri böyle sorun yaşıyorsa allah gençlere sabır versin. gerçi ayrı konu ama internet bağımlılığı olan arkadaşlar varsa bundan kurtulmalılar bir an önce normal kullanım dışında yani. çünkü herşey "sanallaşmaya " başlıyor yani gerçekdışı imgesel dünya.

bulut derken drobox yandex onedrive gibi otomotik yedekleme yapan programları kasteettım, istersen modemden mac fitreleme yap sadece telını ve pcsını tanımla başka cihaz bağlı omadıgından emın ol

bıde sana onerım artık kotalımı kaldı oyle netten ne kadar keyıf alıyorsunkı, sınırsız yap 50 tl komsunla paylas rahat edersın, bıde bu 12 gbta ne kadar oduyorsun

bulut derken drobox yandex onedrive gibi otomotik yedekleme yapan programları kasteettım, istersen modemden mac fitreleme yap sadece telını ve pcsını tanımla başka cihaz bağlı omadıgından emın ol

bıde sana onerım artık kotalımı kaldı oyle netten ne kadar keyıf alıyorsunkı, sınırsız yap 50 tl komsunla paylas rahat edersın, bıde bu 12 gbta ne kadar oduyorsun

:) galiba yaşın genç. bu yazdıklarıma böyle bir yanıt verebildiğine göre. 12 gb 36 tl.

Bende geçtiğim yeni internetin ne kadar zamanda kaç gb gittiğini yavaş yavaş öğrendim kabaca ayın ortasına doğru 12-14 gibi tabi kullanan çok olunca 25gb dolmuş oluyor. Senin son yazdıklarını okuyunca anladığım kota 12 gb'a geçince daha mı az gitmeye başladı? Eğer öyleyse bir üst pakete geçirmek için bir taktik olabilir.

Aklıma şöyle bir şey geldi ama tam olarak doğrumudur işine yarar mı bilemedim. Bir siteyi gezdiğinde o site ile ilgili dosyaları geçici klasöre atar. Yani örnek olarak IE için Temporary Internet Files. İkinci kez gezdiğinde (sitenin hızlı açması adına) sitede çok değişiklik yoksa, daha önceki yüklemeyle gelen temel ve değişmeyen dosyaları geçici klasörden alarak kullanır. diğerlerini yani güncel olanları sitenin veritabanından çeker. Örneğin ilk girişinde site 5 mb'lik veri çekiyorsa ikinci girişte belki 1-3 mb dosya alıyordur. Bu yüzden Ccleaner gibi programlar ile temizlik yapmak kota götürmesi açısından sana pek fayda vermeyecektir.

Bir de şöyle bir durum var. Arkadaşlarımdan bazıları telefon üzerinden 1-2 gb internet paketlerini bitirimediklerini söylemişlerdi. Telefonlarda her resim, video vs. her içerik küçültülerek telefona uygun bir şekilde açılıyor. Bunun gibi işine yarayacak belki bir tarayıcı, eklenti veya prog. vs. olabilir.

*Yeni öğrendim Opera'nın turbo modu senin için ek bir çözüm olabilir.

Edited by akura

Bende geçtiğim yeni internetin ne kadar zamanda kaç gb gittiğini yavaş yavaş öğrendim kabaca ayın ortasına doğru 12-14 gibi tabi kullanan çok olunca 25gb dolmuş oluyor. Senin son yazdıklarını okuyunca anladığım kota 12 gb'a geçince daha mı az gitmeye başladı? Eğer öyleyse bir üst pakete geçirmek için bir taktik olabilir.

Aklıma şöyle bir şey geldi ama tam olarak doğrumudur işine yarar mı bilemedim. Bir siteyi gezdiğinde o site ile ilgili dosyaları geçici klasöre atar. Yani örnek olarak IE için Temporary Internet Files. İkinci kez gezdiğinde (sitenin hızlı açması adına) sitede çok değişiklik yoksa, daha önceki yüklemeyle gelen temel ve değişmeyen dosyaları geçici klasörden alarak kullanır. diğerlerini yani güncel olanları sitenin veritabanından çeker. Örneğin ilk girişinde site 5 mb'lik veri çekiyorsa ikinci girişte belki 1-3 mb dosya alıyordur. Bu yüzden Ccleaner gibi programlar ile temizlik yapmak kota götürmesi açısından sana pek fayda vermeyecektir.

Bir de şöyle bir durum var. Arkadaşlarımdan bazıları telefon üzerinden 1-2 gb internet paketlerini bitirimediklerini söylemişlerdi. Telefonlarda her resim, video vs. her içerik küçültülerek telefona uygun bir şekilde açılıyor. Bunun gibi işine yarayacak belki bir tarayıcı, eklenti veya prog. vs. olabilir.

*Yeni öğrendim Opera'nın turbo modu senin için ek bir çözüm olabilir.

saol herşey için akura işe yarar bilgiler değerlendiricem. yalnız senin de dediğin gibi bir üst tarifeye geçirme gibi bit yeniği var gibi. bilgiler faydalıda böyle bir şey gerçekten varsa ki bence var. böyle dolandırıcılıklara acaip uyuz oluyorum ne gerek var yani ne diyim allah ve bizim irademizle inşallah bir gün bunlardan kurtuluruz.

kabahat seni adam yerine koyup cevap verende, ihtimalleri söyleyip yardımcı olmaya çalısyoruz adamın verdiği cevaba bak

ozanaus niye sinirlendin bu kadar? ben interneti komple kapattırsammı diye yazıyorum sen diyorsunki kotalımı kaldı kotasıza geç kurtul. herkesin durumu aynı olmayabilir. hem gençsen bile bunun nesi kötü hem biz  adam değilmiyiz yani :) sakin ol sen sen emektar bir arkadaşsın emeklerine eminim çoğu arkadaş minnettardır.