Jump to content

C# While Döngüsünde Iç Içe Döngüde Sorun

lamont
 Share

Recommended Posts

arkadaşlar for ile yaptım iç içe döngü yaptım aynı döngüyü while yapalım dedim lakin bir kaç sorum olacak i ve j degişkenleri j döngüsü içinde tanımlanmış ve önce j önce artırmış parantezin dışında ise i degişekeni artırmış ve j=0 vermiş bu kısımları açıklayabilirmisniz arkadaşlar tam kavrayamadım konuyu

birde arkadaşlar mesala if eşitlerken j5 kadar artırıyor 5 tane dizimizde string var ama 0,1,2,3,4 şeklinde j neden 5 den sonra sıfırlanıyor 0,1,2,3,4,5 şeklindemi artırıyor ?

private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
        {
            string[] dizi1 = { "a", "b", "c", "d", "e" };
            string[] dizi2 = { "a", "c", "k", "b", "d" };
            int i=0, j=0;

while (i < dizi1.Length)

{
                   while (j < dizi2.Length)

{
                     if (dizi1[i] == dizi2[j]) listBox1.Items.Add(dizi1[i].ToString());

j++;

}
                      i++;
                      j = 0;

}

}
    }
}
Edited by lamont

• Editor

her seferinde ikinci while bittiğinde sıfırdan başlaması lazım o yüzden j yi sıfırlıyor.

içerdeki j nin artması ise çark her döndüğünde içindeki elemanların tamamına erişmek için artırması lazım.

i ise birinci while döngüsünün yani çark her döndüğünde 1 artması lazım o yüzden artırmış.

Anlaşılmayacak bir şey yok ortada. Ama yinede açıklayayım.

Öncelik ile i ve j değişkenleri döngü içerisinde tanımlanmamış. Bu kısımda kodu anlamakta yanlışınız var. int i=0 ve j=0 ile döngü dışarısında tanımlanmış durumda.

Bu tarz iç içe döngülerde, ilk olarak içerideki J döngüsü arttırılır, nedeni ise if (dizi1[i] == dizi2[j]) listBox1.Items.Add(dizi1[i].ToString()); satırındaki karşılaştırma, dizi1 isimli dizinin 0. elemanı ile dizi2 isimli dizinin elemanları karşılaştırılacak  ve elemanlar aynı ise listbox'a eklenecek. Yani süreç su şekilde ilerleyecektir.

i döngüsü = 0 ve j döngüsü = 0  ve j döngüsü artış içerisinde

dizi1 eleman 0 eşitmi dizi2 eleman 0

dizi1 eleman 0 eşitmi dizi2 eleman 1

dizi1 eleman 0 eşitmi dizi2 eleman 2

dizi1 eleman 0 eşitmi dizi2 eleman 3

dizi1 eleman 0 eşitmi dizi2 eleman 4

J döngüsü sonu.

Daha sonra i döngüsüne geri dönerek değer 1 olarak atanacak ve dizi1 isimli dizinin 1 indisli elemanı dizi2 isimli dizinin elemanları ile karşılaştırılacak. Ancak şu anda J değeri 4. çünkü yukarıdaki döngüde sadece j değeri sürekli arttırıldı. Bu durumda i döngüsü içerisinde j döngüsü için değerin 0'lanması gerekli ki dizi2 için ilk eleman olan 0 indisine geri dönülsün, aksi halde dizinin 5. indisi olmadığı için eşitlik sona erecek ve işlem bitecektir.

J değeri her i artışında sıfırlanarak dizi2 için yeniden karşılaştırma işlemi ile döngü devam edecektir. Ta ki i=4 ve j=4 olana kadar bu böyle devam edecektir.

Sanırım anlaşılır şekilde olmuştur. 

Haydi kolay gele !

teyyare j de i de 5 kadar kadar artırıyor ben adım adım çalıştırdım j de i de 5 kadar artırıyor bende 0,1,2,3,4 bu şekilde diye biliyorum ama adım adım programı çalıştırdıgımda 5 kadar sayıyor o zaman 0,1,2,3,4,5 şeklinde oluyor anlayamadım ?