Jump to content

C# Classları Kullanma Hata

lamont
 Share

Recommended Posts

arkadaşlar static Class uygulamasında şöyle bir hata alıyorum

Error 1 An object reference is required for the non-static field, method, or property 'WindowsFormsApplication48.Form1.textBox1' c:\users\asus\documents\visual studio 2012\Projects\WindowsFormsApplication48\WindowsFormsApplication48\Form1.cs 31 40 WindowsFormsApplication48

Error 2 An object reference is required for the non-static field, method, or property 'WindowsFormsApplication48.Form1.textBox2' c:\users\asus\documents\visual studio 2012\Projects\WindowsFormsApplication48\WindowsFormsApplication48\Form1.cs 32 41 WindowsFormsApplication48

namespace WindowsFormsApplication48
{
    public partial class Form1 : Form
    {
        public Form1()
        {
            InitializeComponent();
        }

private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
           {

}

static void topla()
            {
                int sayi,sayi2,toplam;

sayi = Convert.ToInt32(textBox1.Text);
                sayi2 = Convert.ToInt32(textBox2.Text);
                toplam=sayi+sayi2;
            }

}
    }

Böyle bir sonuca varamazsın, daha önce de buna benzer bir hatanı paylaşmıştın forumda ve yine paylaşıyorsun. Anlamaktan ziyade ezberlemeye çalışıyorsun gibi geliyor bana.Bence sen olta tutmayı bilmeden tekneyle denize açılmışsın.O deniz seni ne yazık ki boğar. Görüyorum ki gerçekten öğrenmek istiyorsun ama bunun yolu acele getirmek, ezberlemek değil.Ve şunu da bilmen lazım ki programlamada gerçekten ingilizce çok önemli.Şimdi visual sana ne diyor mealini çevirelim:

An object reference is required for the non-static field, method, or property

Bir obje referansı için statik olmayan alan, metod veya özellik gerektirir. Yani ne diyor sen bi objeyi kullanmak istiyorsan bu "static" olmayan bi anlamda kullanılmalı. Şimdi bunun anlamı şöyle ki statik alanlar ile sınıf içinde tanımladığımız objeleri kullanamazsın ya da en anlayacağın dille textBox1 ile textBox2 senin sınıf objelerin olduğu için statik alanda kullanamazsın. Şimdi bu sana saçma geliyor olabilir istediğim şeyi istediğim yerde kullanırım falan fakat statik alanların programlama da kullanıldığı alanlar var ve bu durum buna ters, memoryden ötürü olan sorunlar var vs geniş konu. Sen static metodun ne için kullanıldığını bilmeden static metod yazsan sana hiç bir şey kazandırmaz ne yazık ki.

Edited by MostWanted

• Editor
           {

MessageBox.Show(topla(Convert.ToInt32(textBox1.Text),Convert.ToInt32(textBox2.Text)));
            }

static void topla(int sayi,int sayi2)
            {
                return = sayi+sayi2;
            }

denermisin.

Böyle bir sonuca varamazsın, daha önce de buna benzer bir hatanı paylaşmıştın forumda ve yine paylaşıyorsun. Anlamaktan ziyade ezberlemeye çalışıyorsun gibi geliyor bana.Bence sen olta tutmayı bilmeden tekneyle denize açılmışsın.O deniz seni ne yazık ki boğar. Görüyorum ki gerçekten öğrenmek istiyorsun ama bunun yolu acele getirmek, ezberlemek değil.Ve şunu da bilmen lazım ki programlama da gerçekten ingilizce çok önemli.Şimdi visual sana ne diyor mealini çevirelim:

An object reference is required for the non-static field, method, or property

Bir obje referansı için statik olmayan alan, metod veya özellik gerektirir. Yani ne diyor sen bi objeyi kullanmak istiyorsan bu "static" olmayan bi anlamda kullanılmalı. Şimdi bunun anlamı şöyle ki statik alanlar ile sınıf içinde tanımladığımız objeleri kullanamazsın ya da en anlayacağın dille textBox1 ile textBox2 senin sınıf objelerin olduğu için statik alanda kullanamazsın. Şimdi bu sana saçma geliyor olabilir istediğim şeyi istediğim yerde kullanırım falan fakat statik alanların programlama da kullanıldığı alanlar var ve bu durum buna ters, memoryden ötürü olan sorunlar var vs geniş konu. Sen static metodun ne için kullanıldığını bilmeden static metod yazsan sana hiç bir şey kazandırmaz ne yazık ki.

kardeşim ben daha ilk daha classlara geçtim egitim setinde console ekrnaında bunu yapmış ben form1 apllication da yapmaya çalışıyorum zaten aynı kod asp net bile çalışır ama sen sanki 40 yıllık programcıymışım gibi konuştun peki benim kafamdaki soru işaretini oluşturdun ben ögrendiklerimi ezberliyommu yoksa ögreniyormuyum çözemedim Pairs ezberliyormuyum ?

denedim olmadı Pairs

return den sonraki eşittir i sil yanlış eklemişim. mesaj kutusu içindeki toplanın parantezi bitincede ToString() ekle

static void deyip sayı döndüremezsin, static int yap, gerisini siz sanırım kendi aranızda hallediyorsunuz, ben karışmiyim bundan sonra.

olmadı mostwanted kardeş consol da oluyor ama form da olmuyor malesef

Kintaro neyi izliyorsun anlaymadım ?

• Editor
           {

MessageBox.Show(topla(Convert.ToInt32(textBox1.Text),Convert.ToInt32(textBox2.Text)).ToString());
            }

static int topla(int sayi,int sayi2)
            {
                return sayi+sayi2;
            }

Şu kodun çalışmaması için bi neden varmı ben göremedim.

form içinde kullancaksan static tanımlamanın amacı nedir ve void neden tanımlıyorsun

int toplam (int sayi,int tsayi)
{
return sayi+tsayi;
}

kullanırken
MessageBox.Show (Convert.ToString (toplam (Convert.ToInt32 (degisken-textbox-),Convert.ToInt32(degisken-textbox-)) ));
Class'la da bi ilgisi yok gibi

HD Kalitesinde bende izliyorum bu konuyu :troll:

not : Sana önerim ezbere gitmemen Bu şekilde çok zaman kaybediyorsun . Mantıgını anla gerisi gelir Sen Setten bir şey görüyorsun aynısını uyguluyorsun ama devamı gelmiyor örnek olarak yani ne kadar varsa talan et hepsini hepsinin mantığını kavramaya çalış ondan sonra bak nasıl geliyor hepsi parça parça böyle seneler sürer emin ol hatta kaç gündür takip ediyorum seni böyle olmaz bence. Bende bugüne kadar herşeyi ezber yerine mantığını kavradım :) Ögrenmeye çalışman güzel ama çok zaman kaybettin buraya konu açabilirsin sınırsız olarak ama sen böyle parça parça öğrenirsen unutursun mantığını öğren gerisi gelir :)

Bak sana bir öneri vereyim benim hocalarım bana şunu derdi '' Ezbere gitme mantığını anlamaya çalış '' bunu üni hocam diyordu :) ezbere sadece anlıkdır ama mantığını kavrarsan hiç unutmazsın prof olursun.

Edited by iJohnny

ezber derken neyi kastediyorsunuz nasıl anlaycagım ezber yapıp yapmadıgımı bir yol gösterin bu konuda sıkıntıya girmeye başladım

o zaman sizler C# arkadaşalr bana döngüler dizlerle ilgili soru hazırlayabilirmi ben bunları çözmeye çalışayım yapmazsam ezber olur yaparsam ögrenmiş olurum nedersiniz arkadaşlar

Attıgım pm yi okumanı tavsiye ederim eyer bu işte temelin yoksa yaptığın çalışmadan bir anlam çıkartamazsın eyer sağlam bir bina dikmek istiyorsan temelini iyi atman gerekiyor önceden eğitimini alman gerekiyor sonradan ortaya çıkıp c++ yı öğrenmek istiyorum dersen böyle hatalarla karşılaşırsın :) matematikde bunun örnekleri çok yaz yaz bitiremem :D

c# kaçmaz rahat ol :) olduğu yerde duruyor sen önce onu öğren aceleye getirme dünyanın sonu değil.

Edited by iJohnny

Yazılım üzerine iş arıyacagım diyorsun ama sana adam çok başka bir şey sorarsa seninde alt yapın yok nasıl cevap vericeksin ? Öncelikle bunun eğitim seti var özel ders veren yerleri var buraya git hobi olsun diye bu kadar konu direk öğrenilmez :)

Mecbur zamana bırakıcaksın :) her an herşey olmuyor öyle bir şey olsaydı neler yapardım ben :troll: ciddiyim bak

Sadece internetten ücretsiz videolar değil ücretlilerde var ayrıca onlar daha çok kapsamlı ayrıca videodan ziyade kitabı bile var sen düşün..

Edited by iJohnny