Jump to content

Onedrive Yedekleme Sorunu / Bulut Sistem Önerisi

WolfmanTR_
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar bildiğiniz üzere birçok bulut yedekleme sistemi var hepsini tek tek indirip aradığım özelli var mı diye bakmak yerine bilen vardir diye açıyorum konuyu.

Örn: Belgelerimde bulunan Proje klasörümü seçicem onu senkronize edicek. (Klasör belgelerimde kalıcak oraya buraya taşımıcam).W8.1 kullanıyorum dosyaları/klasörleri onedrive içine sürüklediğimde sistemde yer kaplıyor (yer zaten az durumda) bu kriterlere uygun hangi bulut sistemi var ?

//Onedrive ın klasör ü taşımadan bulunduğu konumdan senkronize etme durumu var mı ?

Edited by WolfmanTR_

en kullanışlı olanı yandex, max 22 gb veriyor, hem telefonda hemde pcde kullanışlı 

referans linkimle ekstra 1 gb kazanabılrısın

referans yandex https://disk.yandex.com.tr/invite/?hash=ZWN02XTF

bende referans ile 22 gb ta ulastım, bıde yandex 200 gb hedıye ettı 220 gb oldu :

onun dısında copy bulut hizmetini öneririm suan onda 50 gb alanım var her referasn lınkıne 5 gb verıyor

burda konumu incele

http://www.tnctr.com/topic/265217-copy-bulut-hizmeti/burda da referasn lınkım var

bıde dıger bulut programlarım bunlar

pre_1419455012__screenshot_2014-12-24-22

yandex=20gb (referanslarla birlikte

mega=50 gb

onedrive= 30 gb

flickr= 1tb resim ve video ( resim yedekleme için harıka neredeyse sınırszı gıbı bir şey)

copy= 15 +her referansa +5gb

drive=15 gb

drobox= 5gb (ben bı sekılde 50 gb yapmıstım)

Edited by ozanaus

OneDrive ve diğer bulut yedekleme uygulamaları için Mevcut Klasörü taşımadan dosyaları senkronize etmenin kısa yolu var. Ufak bir komut satırı ile bu işi kolayca çözebilirsiniz.

MKLINK /D %UserProfile%\OneDrive\<Ondrive'da görünecek klasör ismi> <Mevcut klasörün yolu>

Örnek verecek olur isek,

MkLink /D %UserProfile%\OneDrive\Projelerim D:\Visual_Studio_Projeleri

D:\Visual_Studio_Projeleri  klasörünü OneDrive uygulamasında Projelerim adlı bir klasör içerisine yedekler

Not: Bu işlemi yapabilmeniz için CMD komut satırını yönetici olarak başlatmanız gerekir !

Haydi kolay gele !

OneDrive ve diğer bulut yedekleme uygulamaları için Mevcut Klasörü taşımadan dosyaları senkronize etmenin kısa yolu var. Ufak bir komut satırı ile bu işi kolayca çözebilirsiniz.

MKLINK /D %UserProfile%\OneDrive\<Ondrive'da görünecek klasör ismi> <Mevcut klasörün yolu>
Örnek verecek olur isek,
MkLink /D %UserProfile%\OneDrive\Projelerim D:\Visual_Studio_Projeleri
D:\Visual_Studio_Projeleri  klasörünü OneDrive uygulamasında Projelerim adlı bir klasör içerisine yedekler

Not: Bu işlemi yapabilmeniz için CMD komut satırını yönetici olarak başlatmanız gerekir !

Haydi kolay gele !
Aradığım şey buydu onedrive seçmemin sebebi her 2pc de de 8.1 var pc değiştirdiidiğimde sıkıntı olmaması için.birde sorum olacak ettiğim dosyaları benden başkası göremez değil mi ?

//bu komut ile yedeklediktensonra vs ile projede değişikliler yaptım diyelim bu değişiklikler farkedilip senk. Olucak mı yoksa her seferinde bu komutu yazmam mı gerekicek ? Edited by WolfmanTR_

OneDrive hesabı açık olur ise, yada kendi Microsoft hesabınız ile PC'yi açmış iseniz bu dosyaları o PC'ye oturan herkes görebilir. PC'den kalkar iken oturumu kapatmanız halinde bu dosyalara sadece sizin erişiminiz olacağı anlamına gelir. 

Ayrıca ayarlardan Tüm OneDrive dosyalarımı bu bilgisayarda yanlızca çevirim içi kullanılabilir yap seçeneğini ile dosyaların sadece online kullanıma izin verirsiniz, tabi bu ayarı sadece 2. kullandığınız PC için yapmalısınız :D

Haydi kolay gele !

OneDrive hesabı açık olur ise, yada kendi Microsoft hesabınız ile PC'yi açmış iseniz bu dosyaları o PC'ye oturan herkes görebilir. PC'den kalkar iken oturumu kapatmanız halinde bu dosyalara sadece sizin erişiminiz olacağı anlamına gelir. 

Ayrıca ayarlardan Tüm OneDrive dosyalarımı bu bilgisayarda yanlızca çevirim içi kullanılabilir yap seçeneğini ile dosyaların sadece online kullanıma izin verirsiniz, tabi bu ayarı sadece 2. kullandığınız PC için yapmalısınız :D

Haydi kolay gele !

Yok ondan bahsetmiyorum bazı dosya barındırıcılar Google da arama yapınca dosyayı gösterip indirme yapıyor ondan bahsediyorum vede senkronizasyon soruma cevap verebilir misin?

OneDrive ile şunları yapabilirsiniz,

Online depolama,

Bu depolama şeklinde, dosyalar sadece OneDrive üzerinde depolanır. Bilgisayarınızda bu dosya kullanılacağı zaman indirilir, işi bitince tekrar OneDrive üzerine kayıt edilir.

Online Senkronizasyon,

Bilgisayarınızdaki %UserProfile%\OneDrive klasörü altında bulunan dosyalar, yedekleme amaçlı olarak OneDrive'a aktarılır. Dosyada değişiklik olduğu zaman OneDrive üzerinde de güncellenir.

Offline depolama,

Dosyalar %UserProfile%\OneDrive klasöründe bulunur. Senkronizasyon açık değildir. İsteğe bağlı olarak dosyalar OneDrive üzerinde güncellenir.

OneDrive veya Google Drive'da dosya veya klasörlerinizi paylaşıma açmadığınız müddetçe, hiç bir dosyaya başka bilgisayar yada aygıttan kullanıcı adınız ve şifrenizi girmeden direk olarak erişemezsiniz. Barındırıcı kelimesi internet literatüründe Turbobit, uploaded gibi siteler anlamına gelir, ki bu siteler zaten halka açık ve arama ile dosya bulunmasına imkan verirler. Ancak, Bulut depolama olarak bahsettiğimiz OneDrive ve Google Drive vs vs gibi platformlar, tamamen kurum veya kişiye özel olarak işlevsel yapıda hazırlanmışlardır. Bu yüzden de kullanıcının gerekli ayarlamaları yapmamaları durumunda içeriğe sadece kendileri ulaşabilir anlamına gelir.

Haydi kolay gele !

OneDrive ile şunları yapabilirsiniz,

Online depolama,
Bu depolama şeklinde, dosyalar sadece OneDrive üzerinde depolanır. Bilgisayarınızda bu dosya kullanılacağı zaman indirilir, işi bitince tekrar OneDrive üzerine kayıt edilir.

Online Senkronizasyon,
Bilgisayarınızdaki %UserProfile%\OneDrive klasörü altında bulunan dosyalar, yedekleme amaçlı olarak OneDrive'a aktarılır. Dosyada değişiklik olduğu zaman OneDrive üzerinde de güncellenir.

Offline depolama,
Dosyalar %UserProfile%\OneDrive klasöründe bulunur. Senkronizasyon açık değildir. İsteğe bağlı olarak dosyalar OneDrive üzerinde güncellenir.

OneDrive veya Google Drive'da dosya veya klasörlerinizi paylaşıma açmadığınız müddetçe, hiç bir dosyaya başka bilgisayar yada aygıttan kullanıcı adınız ve şifrenizi girmeden direk olarak erişemezsiniz. Barındırıcı kelimesi internet literatüründe Turbobit, uploaded gibi siteler anlamına gelir, ki bu siteler zaten halka açık ve arama ile dosya bulunmasına imkan verirler. Ancak, Bulut depolama olarak bahsettiğimiz OneDrive ve Google Drive vs vs gibi platformlar, tamamen kurum veya kişiye özel olarak işlevsel yapıda hazırlanmışlardır. Bu yüzden de kullanıcının gerekli ayarlamaları yapmamaları durumunda içeriğe sadece kendileri ulaşabilir anlamına gelir.

Haydi kolay gele !

Teşekkürler
 son bir sorum olacak. a

• MkLink /D %UserProfile%\OneDrive\Projelerim D:\Visual_Studio_Projeleri

ile dosyalarımı yedekledim. daha sonra değişiklik yapıp tekrar bu komutu girdim. Tüm dosyalar tekrar mı upload olacak yoksa Farklı olan dosyalar bulut  da güncellenecek mi ?

Teşekkürler
 son bir sorum olacak. a

• MkLink /D %UserProfile%\OneDrive\Projelerim D:\Visual_Studio_Projeleri

ile dosyalarımı yedekledim. daha sonra değişiklik yapıp tekrar bu komutu girdim. Tüm dosyalar tekrar mı upload olacak yoksa Farklı olan dosyalar bulut  da güncellenecek mi ?

MkLink ile bir defaya mahsus olarak klasörlerinizi ekleyeceksiniz. OneDrive uygulaması sadece değiştirilmiş dosyaları bulut sisteme aktarır, yani bulut sistemeki dosya değiştirilme tarihi / dosya boyutu karşılaştırması ile dosyaları upload eder. Google Drive vs gibi uygulamalarda bu farklılıklar gösterebilir.

MKLINK /D %UserProfile%\OneDrive\Project %UserProfile%\Documents\Visual Studio 2012

yukarıdaki kodu giriyorum aşağıdaki hatayı döndürüyor.(Yönetici olarak çalıştırdım)

GTGwuAB.png

O hatayı almanız gayet normal CMD komut sistemi boşluk karakterini ayraç olarak kabul ederek farklı bir komut yada işlev olarak tanımlar. Bunu engellemek için klasör adresinde boşluk karakteri var ise bunu " " içerisinde yazmanız gerekir. Kısaca kodunuz,

MKLINK /D %UserProfile%\OneDrive\Project "%UserProfile%\Documents\Visual Studio 2012"

olmalı ki düzgün şekilde işlevi tamamlayabilsin.

Haydi kolay gele !

MkLink ile bir defaya mahsus olarak klasörlerinizi ekleyeceksiniz. OneDrive uygulaması sadece değiştirilmiş dosyaları bulut sisteme aktarır, yani bulut sistemeki dosya değiştirilme tarihi / dosya boyutu karşılaştırması ile dosyaları upload eder. Google Drive vs gibi uygulamalarda bu farklılıklar gösterebilir.

O hatayı almanız gayet normal CMD komut sistemi boşluk karakterini ayraç olarak kabul ederek farklı bir komut yada işlev olarak tanımlar. Bunu engellemek için klasör adresinde boşluk karakteri var ise bunu " " içerisinde yazmanız gerekir. Kısaca kodunuz,

MKLINK /D %UserProfile%\OneDrive\Project "%UserProfile%\Documents\Visual Studio 2012"

olmalı ki düzgün şekilde işlevi tamamlayabilsin.

Haydi kolay gele !

teşekkürler senkronize mantığını anladım ancak " ları ekliyorım sistem belirtilen yolu bulamadı diyor 

sorun klasörden olabilir diye 3 klasör daha denedim bulunamadı diyor ? onedrive a bir ayar yapmamız mı gerekiyor yoksa ?

MaGqxXC.png

// 2. bilgisayarımda da bu kodu denedim "Sistem belirtilen yol bulamadı diyor". One Drive ayarları ile ilgili olabilir mi ? siz ayarlarında değişiklik yapmışmıydınız ?

Edited by WolfmanTR_

@ozanaus FlickrBot nasıl kullanabiliyoruz. Login olamadım bir türlü. Giriş yapıyorum sonradan gene giriş yapılmamış görünüyor.

şifre büyük küçük harf ve rakamlardan oluşmak zorunda, bu kriterlere dikkat ederek şifre oluştur, telefonuna da uygulayaı kurarsın, telefondakı ve cekılen resımler otomotikman yedekler

%UserProfile%\OneDrive klasöründe Project isimli bir klasör var mı ? 

Haydi kolay gele !

hayır mevcut değil, birsürü farklı isim(abc,deneme,asdasd vs.) denedim yine dosya yolu bulunamadı diyor.

işin garibi sorun bu bilgisayarımdadır diye diğer bilgisayarda denedim aynı hatayı veriyor (Diğer bilgisayarımda farklı e posta var ikisinin birbiri ile bir alakası yok.)

hocam galiba sorunu buldum. Çalıştır'a %UserProfile%\onedrive yazdığımda böyle bir konum yok diyor vede userse girip baktığımda öyle bir klasör yok.Sol menüden onedrive özellikler dediğde konumu : users\onedrive .

pZJBfZh.png

Edited by WolfmanTR_

şifre büyük küçük harf ve rakamlardan oluşmak zorunda, bu kriterlere dikkat ederek şifre oluştur, telefonuna da uygulayaı kurarsın, telefondakı ve cekılen resımler otomotikman yedekler

Arkadaşım giriş yapma sorununu hallettim. Ama otomatik yedekleme yapmıyor şimdide. Ayarlardan baktığımda sorun yok. Hafıza Kartı ndaki klasörü seçtim. Fotoğraflar orada kalıyor bende. Ama hala başlamış değil yedekleme [emoji19]

Arkadaşım giriş yapma sorununu hallettim. Ama otomatik yedekleme yapmıyor şimdide. Ayarlardan baktığımda sorun yok. Hafıza Kartı ndaki klasörü seçtim. Fotoğraflar orada kalıyor bende. Ama hala başlamış değil yedekleme [emoji19]

auto sync'yi aktif etmen lazım, program teldekı butun resımlerı otomotık yedekler, yedekleme işlemini sadece wifi uzrınden ayarla

Arkadaşlar TeYyarEe'nin yardımlarıyla sorun kaynağını bulduk. Onedrive ın eski adı olan SkyDrive a güncelleme geldikten sonra Kök klasör skydrive olarak kalmış yani kodu : 

MKLINK /D %UserProfile%\SkyDrive\Project "%UserProfile%\Documents\Visual Studio 2012"

yapınca klasör ü ekliyor ancak bu seferde eşitleme yapmıyor.Eşitle dediğimde bana döndürdüğü hata :

q5LLm17.png

//OneDrive Sorun Gidericisini(onedrivets) defalarca çalıştırıp Onedrive ı sıfırladım yine olmadı.

Edited by WolfmanTR_