Jump to content

Normal Harddiski Network Harddiske Donusturme

mehmetali00
 Share

Recommended Posts

Sevgili dostlar merhabalar.

Oncelikle bunu bir proje olarak dusunebilirsiniz. Gerceklestirilebilir mi gerceklestirilemez mi siz degerli forum uyesi arkadaslarimin yardimiyla ortaya cikaracagiz. Belki cok basit veya cok karmasik inanin bilmiyorum. Yillar once bu tarz islerle cok ugrasirdim. Son yillara is sebebiyle bilgisayari daha cok pdf, word, surf amaclari disinda kullanamadigimdan konuya biraz uzak kadim. Herneyse boyle bir girizgahtan zonra konuya gecelim.

Elimde cok kullanmadigim bir harici harddisk bulunmakta. Vaktiyle, 2007-2008 yillari diye hatirliyorum, Western Digital 3409A modelini almistim. Soz konusu harddisk 1tb olmakla beraber arkasinda iki tane firewire, bir esata, bir usb ve bir guc kaynagi girisi bulunmakta. Cihaz bu linktende incelebilir : http://support.wdc.com/product/download.asp?groupid=111

Gelgelelim meseleye. Ben bu makinaya bahsettigim zaman dilimi icerisinde 250-300tl vermistim. Simdi ise evde networke baglayarak hem evdeki bilgisayarlardan hem tv den hem diger bilimum makinadan ulasabimek icin network harddrivelara gozumu dikmis bulunmaktayim. Bu linkten de gozumu dikmis oldugum makinaya ulasabilirsiniz: http://www.amazon.com/Cloud-WDBCTL0020HWT-2TB-Personal-Storage/dp/B00EVVGAFI/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1432421772&sr=8-1&keywords=network+harddrive

Simdi asil sorum benim elimdeki makinayi bir miktar modifiye ederek veya baska bir yontemle network harddrive a donusturme imkanimin olup olmadigidir. Simdi elimde kapasite olarak bana fazlasiyla yeten 1tb lik harddiskim varken yeniden bi harddiske para vermek istemiyorum. Yrdimci olan, olacak olabilecek arkadaslara simdiden sonsuz sukranlarimi iletmeyi borc bilrim.

Not: Forumda arama yaptirdim benzer bir basliga rastlamadim umarim gozumden kacan birsey olmamistir.

Edited by mehmetali00

En basit yöntem usb çıkışlı modem kullanmak.Modemin usb çıkışına bağladığın zaman ağdaki bilgisayarların tamamı ulaşabilir.

Aynen katılıyorum. Şayet USB giriş portu bulunan bir modeminiz varsa bunu rahatlıkla yapabilirsiniz. Tabi her USB girişi olan modem bunu desteklemiyor. Modele göre araştırma yapmak lazım. Yada bilgisayara bağlayın paylaşım açın kara düzen kullanın.

Diğer bir önerimde modifiye işlerini bir kenara bırakın bu iş için üretilmiş bir cihaz alın. İster ethernet portu bulunan basit bir HDD kutusu alın 80, 90 TL civarı istersenizde bu istediklerinizin fazlasını yapacak bir cihaz yani NAS alın.

Örneğin elinizdeki diski NAS takarsınız. Ardından filmleri müzikleri içine atar ağınıza dahil ederseniz ve TV üzerinden NAS bağlanıp filmleri izlersiniz. Sonra NAS'ın telefon uygulamasını indirir telefondaki yedeklerinizi NAS'a yedek alırsınız. Kişisel bilgisayarınızdaki dosyaları NAS'ta barındabilir.Hatta NAS'ı ağ sürücüsü olarak bağlayarak bir SCSI disk oluştarabilirsiniz. Tabi bunları yalnızca evde değil dışarıdanda halledebilirsiniz. İyisimi biraz para kıyıp NAS alın. Ekonomik kaliteli bir cihaz arıyorsanız QNAP önerebilirim. Eğer gerçekten kişisel bir sunucu istiyor iseniz NAS sizin için biçilmiş kaftan. NAS hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki linki ziyaret edin.

http://shiftdelete.net/nas-nedir-44390

En basit yöntem usb çıkışlı modem kullanmak.Modemin usb çıkışına bağladığın zaman ağdaki bilgisayarların tamamı ulaşabilir.

Bu soylediginizi konu uzerine internette arastirma yaparken gormustum, kosarak modeme bakmaya gittim ve malesef modem usb li degil :(

Bunun için en kestirme yol USB destekli routerınıza DD-WRT firmware'ini atmak olacaktır. (Varsayılan olarak sizin cihazınızın desteklemiyeceğini düşünerek ) Tabi böyle routerları ağınızdaki pc ler olarak düşünebilirsiniz. Torrent indirmekten tutunda Media Center'a kadar her işlevi yaptırabilirsiniz. Neticede Linux tabanlı. Desteklenen modellerle ilgili veritabanı sayfası aşağıdadır. 

http://www.dd-wrt.com/site/support/router-database

Yok bana çok karmaşık geldi diyorsan bir NAS ünitesinin içine elindeki HDD'yi takacaksın :)

Düzenleme : NAS sürücüleriyle beraber, Samba arayüzünü kullanan ethernet arabirimli Dock stationlarda buldum. Lakin senin istediğine "cuk" oturan şey NAS sürücüsüdür. Diğer alternatiflerin hepsi (router hariç) sağ kulağı sol taraftan tutmaya çalışmaktır. Özel firmware'li routerlar ise( bir bilgisayar olarak göründüğünden ) NAS sürücülerine taş çıkarabilir.

Bunun için en kestirme yol USB destekli routerınıza DD-WRT firmware'ini atmak olacaktır. (Varsayılan olarak sizin cihazınızın desteklemiyeceğini düşünerek ) Tabi böyle routerları ağınızdaki pc ler olarak düşünebilirsiniz. Torrent indirmekten tutunda Media Center'a kadar her işlevi yaptırabilirsiniz. Neticede Linux tabanlı. Desteklenen modellerle ilgili veritabanı sayfası aşağıdadır. 

http://www.dd-wrt.com/site/support/router-database

Yok bana çok karmaşık geldi diyorsan bir NAS ünitesinin içine elindeki HDD'yi takacaksın :)

Düzenleme : NAS sürücüleriyle beraber, Samba arayüzünü kullanan ethernet arabirimli Dock stationlarda buldum. Lakin senin istediğine "cuk" oturan şey NAS sürücüsüdür. Diğer alternatiflerin hepsi (router hariç) sağ kulağı sol taraftan tutmaya çalışmaktır. Özel firmware'li routerlar ise( bir bilgisayar olarak göründüğünden ) NAS sürücülerine taş çıkarabilir.

Herşeyi harkulade yazmışssınız fakat son cümle teknolojiye hakaret bence. WD,Seagete,Qnap,Asustor gibi firmaların NAS'larının sunduğu imkanları hiçbir şekilde geçecek birşey yok. 

Filmmi indireceksiniz. Gelişmiş arayüzüne bağlanın torrenti başlatın kendi kedine indirsin. İndiğinde televizyondan bağlanıp filmi izlemeye başlayın.

Müzik arşiviniz tek tuşla televizyonuzda....

Telefon ve bilgisayarınızdaki dosyalar her zaman düzenli yedeklenmesimi lazım NAS halleder.

FTP,Web Sunucusu, bunlarıda yapıyor.

Birde utanmadan evinize bağlayacağınız bir IP Güvenlik kamerasının görüntüsünü kaydediyor.

İçerisinde Linux OS olduğu için yapacaklarınız için bir sınır bulunmuyor. Tek bir sınır var oda malum Bütçe !!! Para !!!

Hiçbir firma içindeki yazılıma doğrudan müdahale hakkı vermiyor. İçindeki Linux olsa bile root ( shell ) bazında erişiminiz yok sisteme. Haliyle kendilerini düşünüyorlar. Haklı sebepleride vardır kendilerince ve fakat dediklerinizi hatta fazlasını yapmak mümkün ama onların istediği kadar. Diğer taraftan DD-WRT gibi açık kaynak firmwareler ile router'ı linux bir pc olarak düşünebilirsiniz. Yapabileceklerinizin sınırı sizin onu programlayabilme yetinize kalmış. ( root ve shell erişimine açık ) Evet kolay değil bunu programlamak ama bir tarafta kurumsal bir sınır varken diğer taraf tamamen sizin elinizde. Bu sebeptendir ki NAS sürücüsüne taş çıkarabilir. Yoksa NAS sürücüleri ile bişeyler yapmak, kullanımları ve yapılandırılmaları itibariyle dediğim yoldan çok çok daha kolay. Herşey hazır elinizin altında. 

Düzenleme : Bütün bunlarla beraber uğraşmak isteyen için Raspberry Pi ile de NAS yapmak mümkün :) Birazcık araştırma ve ingilizce bilgisiyle rahatlıkla yapılabilir kanaatindeyim.

Düzenleme 2 : Banana pi'daki SATA ve Gigabit Ethernetle NAS serverı aratmaz gibi geliyor. Hele fiyatları da karşılaştırırsak :rolleyes:

Hiçbir firma içindeki yazılıma doğrudan müdahale hakkı vermiyor. İçindeki Linux olsa bile root ( shell ) bazında erişiminiz yok sisteme. Haliyle kendilerini düşünüyorlar. Haklı sebepleride vardır kendilerince ve fakat dediklerinizi hatta fazlasını yapmak mümkün ama onların istediği kadar. Diğer taraftan DD-WRT gibi açık kaynak firmwareler ile router'ı linux bir pc olarak düşünebilirsiniz. Yapabileceklerinizin sınırı sizin onu programlayabilme yetinize kalmış. ( root ve shell erişimine açık ) Evet kolay değil bunu programlamak ama bir tarafta kurumsal bir sınır varken diğer taraf tamamen sizin elinizde. Bu sebeptendir ki NAS sürücüsüne taş çıkarabilir. Yoksa NAS sürücüleri ile bişeyler yapmak, kullanımları ve yapılandırılmaları itibariyle dediğim yoldan çok çok daha kolay. Herşey hazır elinizin altında. 

Düzenleme : Bütün bunlarla beraber uğraşmak isteyen için Raspberry Pi ile de NAS yapmak mümkün :) Birazcık araştırma ve ingilizce bilgisiyle rahatlıkla yapılabilir kanaatindeyim.

Düzenleme 2 : Banana pi'daki SATA ve Gigabit Ethernetle NAS serverı aratmaz gibi geliyor. Hele fiyatları da karşılaştırırsak :rolleyes:

DD-WRT olayına bilgim olmadığı için pek fazla yorum yapamayacağım yalnız Raspberry Pi konusunda şapka çıkarıyorum. Az önce baktımda hali hazırda yapmış vatandaşlarda mevcut.  Raspberry Pi ile yapabilebilecekler hayak gücü ile sınırlı. O değilde sabah evde Acces Point olarak kullandığım Air 6271KN üzerinde DD-WRT denemek geliyor. Neyse bakalım neler varmış. Beni soran olursa www.dd-wrt.com'dayım  :rolleyes:

Edited by 571

USB Rj45 convereter lara baktim ama cogunu amaci RJ45 portu bozulan ya da rj45 portu olmayan bilgisayarlar icin kablolu internet imkani saglamak oldugundan benim amacima ne kadar hizmet eder ya da ne kadar efektif olur bilemedim. Ote yandan Raspberry Pi olayi gercekten beni heyecanlandirdi. Youtube dan izlerken gercekten cok sasirdim. Bu islerden ne kadar geri kaldigimi da gorup bi okadar da uzuldum. Neyse Raspberry Pi hakkinda arastirma yaparken Banana Pi ile karsilastim. Banan Pi Raspberry Pi ile ayni sistemle calisiyor. Benim icin Banana Pi i bir adim ileriye tasiyan Sata portunun olmasi oldu ciunku harddisk baglayacagim. Sata ile harddiski baglayip RJ45 girisine de lan i takip os olayini linux le hallettikten sonra yeme de yaninda yat olayina donecek gibi gorunuyor teoride. Hatta Banana Pi a baglantilari yaptiktan sonra  elimdeki harddiskin icine bile yerlestirebilirim gibi de gelmiyor degil hani.

Ha bu arada eklemek isterim ki Banana Pi bechmarklarda genelde Raspberry Pi dan daha iyi sonuc veriyormus. Fiyat farki da var tabi. Raspberry Pi 35$, Banana Pi 55$.

Asagida Raspberry Pi ile Banana Pi resimlerini de paylasiyorum ki fark daha net gorunebilsin. Uzerinde bogurtlenimsi cilek resmi olan ilk foto Raspberry Pi ikincisi Banana Pi

351321-raspberry-pi.jpg?thumb=y

banana-pi_02.jpg

Aslnda USB Rj45'i modemin ethernet portu fazladan var ise direk hdd'yi bağlayabilirsin gibi görünüyor ama sorun çıkarmı bilmem. Modemin usb yok demiştin.

Edited by STAN

Raspberry Pi 120 tl gibi birseydi icine free nas kurup hem kendi bilgisayarinda media oynaticilarinda hemde server tarzi bir islem yapabilirisin diye biliyordum 

ama elindeki mazemelerle yapmaya calisacaksan sanal pc den free nas ile islem yapildigini da bir zamanlar duymustum

Aletlerin networking yeteneklerini keşfetmeden almayın derim. Örneğin raspberry pi yanlış hatırlamıyorsam tüm arayüzlerlerine teoride yaklaşık saniyede 100Mbitlik lık bir bandwith sağlayabiliyordu. (USB vs.. ) Gerçektede bu 5 6 MB'ı geçmiyordu. Bununla beraber Banana Pi 1 Gbit teorik verebiliyor. Gerçektede yaklaşık yanlış hatırlamıyorsam 15 20 MB seviyelerinde dolanıyordu. Tabii bu rakamlar benim hatıladığım kadarıyla iyice bir analiz edip öyle bakmak lazım bu meselelere. Ayrıca Banana Pi için destekde öyle çok fazla değil.

Ha bu arada eklemek isterim ki Banana Pi bechmarklarda genelde Raspberry Pi dan daha iyi sonuc veriyormus. Fiyat farki da var tabi. Raspberry Pi 35$, Banana Pi 55$.

Asagida Raspberry Pi ile Banana Pi resimlerini de paylasiyorum ki fark daha net gorunebilsin. Uzerinde bogurtlenimsi cilek resmi olan ilk foto Raspberry Pi ikincisi Banana Pi

Ben Raspberry Pi 2 kullanıyorum. 500 GB harici hard disk bağlı. Cihazı wi-fi adaptör ile ağa bağladım (ethernet girişi de var) HDMI ile de TV'ye bağladım.

İçinde Linux Raspbian sürümü kurulu. Tabi vnc ve putty ile uzaktan bağlanabiliyorum. Download makinası ve web sunucusu olarak kullanıyorum. Hard Disk'e Samba ile tam paylaşım verdim. İndirdiklerimi istersem TV'den istersem ağdan girip uzaktan izliyorum/kullanıyorum. Adaptörü dahil 150-160 TL'ye mal olur size. İşletim sistemi bildiğiniz Linux, root yetkisi ile her türlü müdahale edebilirsiniz. İsterseniz media center yapmak için linux sürümleri var, o şekilde de kullanabilirsiniz. Hem de 4 USB çıkışı sayesinde birden fazla harici takabilirsiniz (2.5" hdd ler için güçlü bir adaptör gerekli. Ben samsung s4 adaptörü kullanıyorum.)

Not: İşletim sistemi ve programlar için 4 GB Micro SD Kart yetiyor. Windows 10 kurmak için 8 GB gerekli ama.

y9RPMB5.png

TBrkY4P.png

jzZb3uv.png

Ben Raspberry Pi 2 kullanıyorum. 500 GB harici hard disk bağlı. Cihazı wi-fi adaptör ile ağa bağladım (ethernet girişi de var) HDMI ile de TV'ye bağladım.

Acikcasi NAS olayi kurmanin en mantikli ve hesapli yolu raspberry pi veya banana pi. Bu konuda bi sonuca varmis bulunuyorum. Arkadaslara tesekkurler. 

Kullanan birini bulmak da gercekten cok guzel. Benim asil problemim ya da cekincem hiz. LAN de 2 ipad 2-3 bilgisayar 2 iphone, 1 bluray player ve TV surekli aktif. Bunu da baglayinca hiz problemi yasar miyim ya da Raspberry pi veya Banana pi da bagladigimda filmleri izlerken yukleme hizi, loading problemi falan yasar miyim diye de dusunuyorum. Yurtdisinda yasiyorum, internetin biraz pahali olmasi sebebiyle 3mb internet var. Ne dersiniz problem olur mu?

Tesekkurler

Edited by mehmetali00

arkadaşlar ev için gerçekten mükemmel olacak  bir sisteme benziyor banana pi olan versiyonu.

ancak ben 2 hdd takmak birisini gizli tutmak istiyorum TV de falan gözükmesin  

1- kamera kayıtlarını gizli  hdd ye aldırmak istiyorum  İP kamelar(4 5 tane ) nasıl bağlayacağım (bir swichte toplayıp bağlarım belki)

2- evde download sitelerinden ban yememek için vs sorunlardan dolayı Sabit ip kullanmıyorum bu cihaza dvr lardaki gibi DDNS gibi sabit ip yapıp cepten bağlanabilirmiyiz ?

3-ethernetten kameraları bağlarsam bu cihazı internete nasıl çıkarırım.