Jump to content

Flash Disk Görünmüyor

sargus93
 Share

Recommended Posts

Geçenlerde Bilgisayarıma mac os kuruyordum bu siteden indirdiğim bir sürüm ile geçenlerde dediğime bakmayın baya oldu üzerinden ben o flash disk os x üzerinde görünsün diye görünümünü silmiştim windows üzerinde osu üzerine kurmuştum öyle kurulum yapmak için şimdi o flash disk i takınca bilgisyarıma windows platformunda göremiyorum biçimlendiremiyorum düzeltemiyorum bu konu hakkında bilgisi olan varsa yardıme dermi lütfen nereye konu açıcagımı bilemedim buraya yazdım bende yanlış yere açtıysam kusura bakmayın...

Geçenlerde Bilgisayarıma mac os kuruyordum bu siteden indirdiğim bir sürüm ile geçenlerde dediğime bakmayın baya oldu üzerinden ben o flash disk os x üzerinde görünsün diye görünümünü silmiştim windows üzerinde osu üzerine kurmuştum öyle kurulum yapmak için şimdi o flash disk i takınca bilgisyarıma windows platformunda göremiyorum biçimlendiremiyorum düzeltemiyorum bu konu hakkında bilgisi olan varsa yardıme dermi lütfen nereye konu açıcagımı bilemedim buraya yazdım bende yanlış yere açtıysam kusura bakmayın...

Linux işletim sistemli bir bilgisayar a takıp deneyin Linux işletim sistemi Flash Belleğinizi görebilir belki bozulmamışsa eğer sonra Linux üzerinden biçimlendirme yapabilirsiniz 

Edited by Mert0123

Windows üzerinde yönetici hakları ile cmd konsolu açın alttaki komutları tek tek uygulayın.

(Select disk 1 yazan disk numarası sizin diskinizin nosu olacak bende 1 sizde 2-3 olabilir.)

Diskpart
List disk
Select disk 1
Create partition primary
Create partition
Active
Format fs=ntfs
Assign
exit

Anladığım kadarıyla belleği, windows'un desteklemediği bir dosya formatına dönüştürmüşsün. Aşağıda verdiğim linkten firmanın bedava sürüm disk bölümleme programını indir ve belleği tak. Eğer ki program ile belleği görebiliyorsan dosya formatını değiştirmene olanak verecektir. Tahminimce ext4 formatına dönüştürmüşsün. Windows'un desteklediği dosya formatlarından (ntfs,fat32,fat) birine dönüştürürsen sorununu çözeceğine eminim. Takılırsan yine yazarsın yardımcı olmaya çalışırız.

http://www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html

forjest hocamızın söylediği yöntemde başarıyla işe yarayacaktır. Ancak kodları şu şekilde ve sırayla yazarsan daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.

[spoiler]diskpart
list disk
sel disk X   (Burada X senin belleğinin disk numarasıdır. (1,2,3,4) gibi. Belleğini boyutundan tespit edebilirsin.)
clean
create partition primary
select partition 1
format fs=ntfs quick   (quick, işlemin çabuk olması içindir. Belleğin 8,16 gb gibi ufak ise silip kullanmanı öneririm.)
assign
exit
exit[/spoiler]

Bu işlemin belleğindeki bütün dosyaları sileceğini hatırlatmak isterim.