Jump to content

Harddisk Raw Oldu

denizduac5
 Share

Recommended Posts

Harddiski laptopa takmıştım baktım bağlandı sesi geliyor, sonra anında bağlantı kesildi sesi geliyor. Birkaç kez oldu yetiştim kabloyu düzelttim ama şimdi de disk okunamıyor yapısı bozuk diye hata veriyor, açılmıyor. Disk yöneticisinden baktığımda raw olduğunu gördüm. Harddiskin tamamen kurtarılması gerekiyor, zira veriler kurtarılırsa onları atacağım ikinci bir harici harddiskim yok. Diskte kapasitesinin az görülme problemi de yok. Nasıl düzeltebilirim ?

• Editor

Harddiski laptopa takmıştım baktım bağlandı sesi geliyor, sonra anında bağlantı kesildi sesi geliyor. Birkaç kez oldu yetiştim kabloyu düzelttim ama şimdi de disk okunamıyor yapısı bozuk diye hata veriyor, açılmıyor. Disk yöneticisinden baktığımda raw olduğunu gördüm. Harddiskin tamamen kurtarılması gerekiyor, zira veriler kurtarılırsa onları atacağım ikinci bir harici harddiskim yok. Diskte kapasitesinin az görülme problemi de yok. Nasıl düzeltebilirim ?

bozuk diski, disk yönetiminden ntfs olarak biçimlendir.

sonrasında R-Studio ile diski tara, verilerinin % 99'unu sapasağlam kurtar...

RAW diskimi yukarıda yazdığım şekilde kurtarmıştım zamanında...

Edited by mephistooo2

Verilerin %1'inin bile silinmemesi gerekiyor çok büyük bir arşivdi biçimlendirmeden yapmam lazım. Active Partition Recovery deneyeceğim indiriliyor şuan. Harddisk Seagate Expansion 2TB. Daha alalı 3 yıl olmadı ama neden böyle yaptı anlamadım

önce check disk yapmayı dene geri gelme şansı var hiren boot mini xp içindekini tavsiye ederim

gelmezse bu işler için easeus data recovery tavsiye ederim bad yoksa ve üzerine veri yazılmamışsa tamamını geri getirir tabi verin kadar başka bir diskte boş alan lazım

Harici hdd ise kutusunun içinden çıkartın ve masaüstü pcye sata kabloları ile ikinci hdd olarak bağlayın. Belki sadece sata-usb çeviricisinde problem vardır.

Bence ilk denemeniz gereken bu. Kolay gelsin.

Sonra da (indirmeye başladığınız programı ben de tavsiye ederim. Oldukça iyi bir kurtarıcı.) programla kurtarmaya çalışın.

Ama öncelikle hddnin problemli mi yoksa sadece kutunun sta-usb çeviricisinin mi arızalı olduğunu belirleyin.

Edited by ersur

• Editor

Verilerin %1'inin bile silinmemesi gerekiyor çok büyük bir arşivdi biçimlendirmeden yapmam lazım. Active Partition Recovery deneyeceğim indiriliyor şuan. Harddisk Seagate Expansion 2TB. Daha alalı 3 yıl olmadı ama neden böyle yaptı anlamadım

verileri r-studio ile kurtarmak istiyorsan mecburen biçimlendirmelisin... ayrıca diskin biçimlendirilmesi, verilerin kurtarılmasına engel değildir...

RAW formatını biçimlendirmeden ntfs ye veya başka bir disk sistemine dönüştürülmesi bildiğim kadarıyla mümkün değil...

Elimde iki tane Harici kutu var. Biri Segate, diğeri Western Digital. Harddiskler raw olarak görünüp okunamıyordu. Kutulardan harddiskleri çıkarıp PC ye bağladıktan sonra çalışıyorlar. Sadece kutuların usb-sata dönüştürücüleri arızalanmış. HDD nin birini Laptopa taktım. Diğeri ise Masaüstü pcnin içinde depo olarak çalışmaya devam ediyor.

Kutuyu söküp HDD yi masaüstü pcye bağlayıp HDD'nizi kontrol etmeden hiç bir işlem yapmayın.

Bilgisayarım masaüstü değil kutudan çıkarıp nasıl bağlayacağım ?

Bir de DiskInternals programı ile harddiskin içine bakabiliyorum bu disk sadece ilginç bir şekilde raw olmuş. Anlayamadım

Active Recovery de Quick Scan ile dosyaları tamamen gösteriyor bence sorun ciddi değil

Edited by denizduac5

Diski biçimlendirdiğinizde bazı verilerinizin kaybolmasından endişe ettiğim için verdim o bilgiyi. Bir çaresini bulup HDD kontrolünü yaparsanız. Belki de hiç bir işlem yapmaya gerek kalmadan HDD içindeki tüm veriyi kayıpsız kurtarabilirsiniz.

USBden çalışan win7 forumda var. HDD yi Laptopun hddsine takıp kontrol yapılabilir.

DVD okuyucusunun yerine takılarak ta kontrol yapılabilir.

Önemli olan veriyi kayıpsız kurtarmak. Öyle değil mi?

2 TB yılların emeği olsa gerek. Biraz daha emek harcayıp kurtarma şansımız varsa niye emek harcamaktan kaçınalım ki?

Buradaki Win8.1 PE de işinize yarayabilir.

http://www.tnctr.com/topic/288652-windows-81-pe-uefi-x64/

Edited by ersur

İnşallah dosyalarınızı eksiksiz kurtarırsınız. Bir zamanlar bozulan hdd yüzünden öyle bir kayıp yaşadığım için sizi çok iyi anlayabiliyorum.

Sırf o kayıplar yüzünden nette bir sürü sanaldisk sahibi oldum. Bir kısmını oralara da yedekliyorum. Yandex, gmail, OneDrive falan.

Yalnız Linux kurayım derken hala usb üzerinden uğraşıyorsunuz gibi geldi bana. Benim söylemek istediğim USB den çalışan sistem ile harici hdd nin kutudan çıkarılıp laptopa hdd olarak bağlanması. Yoksa sistemdeki hdd ye başka işletim sistemi kurup yine usb den kontrol etmek değil.

Edited by ersur

Laptopa bağlayamam. Zaten sata > usb bağlantısında sorun olsaydı programlarla içini göremezdim hdd'in. Bir de elementary OS kuruyordum yeniden başlat dedim Windows açıldı, msconfig'de de kaydı girilmemiş. Bir PE sistem ile bakayım en iyisi

Herkesin söylediği hdd içindekileri kurtarma. Bu da size 2tb kapasiteli bir HDD ihtiyacı doğuruyor. Siz ilk mesajınızda başka harici diskiniz olmadığını söylüyorsunuz.

Benim ise size söylemeye çalıştığım bir ihtimal de olsa hddnin içindekilerin başka bir hddye kurtarmaya çalışmadan aynı hdd içinde kullanılabilir olmasını sağlamak.

Eğer laptopa taktığınız halde usbden çalışan Windows PE ile hdd yi yine raw formatında görürseniz. O zaman artık size 2 tb kapasiteli bir HDD gerekecek.,

Fakat HDD olarak bağladığınızda normal bir şekilde görür de HDD nin bazı dosyalarının bozulduğu bilgisine ulaşırsanız o zaman yapacağınız çok basit. Windows PE üzerinde Hddnize sağ tıklayıp özelliklerine girecek ve Araçlardan diski denetletip dosya kaydındaki hataları düzeltmesini sağlayacaksınız. Dosya kayıtt hatalarını düzelttikten sonra USB kutuya tekrar taktığınızda HDD çalışabilir.

O hhd yi Windows 7 çalıştıran bir masaüstü pcye bağlayabilseniz Windows 7 açılırken disklerinizin denetlenmesi gerekiyor diyerek MS-DOS kipinde diskin MBR kaydını denetleyecek ve düzeltmeye çalışacak. Siyah ekranda (MS-DOSta) Bimem ne kadar birimde bilmem ne kadar bozuk dosya kaydı bulundu diyerek düzeltecek. Bulduğu bozuk dosyaları ise Found klasörü şeklinde kaydedecek. Diskin başlangıç kayıtlarını düzelteceği için disk kullanılabilir hale gelecek.

Edited by ersur

HDD yi başka bir usb kutu deneyebilirsin. (ide - sata mı ona göre elinde olan başka harici usb kutu yada yenisi)

Bende direk pc ye bağladığımda da görmemişti. Başka bir diske

MiniTool Power Data Recovery

Active@ File Recovery for Windows

programları ile kurtarmıştım. Format çekme seçeneğini sona bırak.