Jump to content

Laptop Kapanmama Sorunu?

juvanpix
 Share

Recommended Posts

pcde temiz kurulum win 10 yüklü. driverler güncel

pcyi kapat dediğimde ekran kapanıyor ama sistem hala çalışıyor hiçbir tepkimede vermiyor.

güç seçeneklerinde ''hızlı başlat aç(önerilen)'' diye bir yer var o seçili ondan kaynaklanır mı acaba?

not:windows 10 da  ''hızlı başlat aç(önerilen)'' açık mı olmalı kapalı önerilen yazıyor ama??

''hızlı başlat aç(önerilen)''- kapalı yaparsan sorunun çözülmüş olacaktır , bazi bilgisayarlarda çalışmayan bir özelliktir

saygılar

eyvallah. neden çalışmıyor anlamadım.

sistem asus s551lb i7li sistem.

şimdi pcnin açılış kapanış süreleri de uzadı.keşke çözümü olsa

arkadaşlar windows 10 hdd ye kurdum yalnız disk yönetiminde 22.37 gblik disk 1 bölümü var.
sanırım bu ssd oluyor. acaba windowsu burayamı kuracaktım.
format sırasında 22.4 gb olarak gözüküyordu.

sonuç olarak ssd yi nasıl kullanacam.

Daha önce format atarken hddyi ikiye böldün mü? Eğer ikiye böldüysen disk 0 da windows kuruludur. Disk 1 de hdd nin bölünmüş halidir.

bilgisayarında bir HDD var ve bu hdd içerisinde ayrıca SSD bölümü mevcut ise, bu disklere melez disk deniyor. SSD bölümüne gelince, onu siz manuel kullanamıyorsunuz maalesef. Yani ben işletim sistemini buraya kurayım gibi bir olay yok. Siz işletim sistemini kuruyorsunuz, sonra işletim sistemi sizin hdd de bulunan ssd bölümünü algılıyor ve sizin sık kullandığınız dosyaları ssd üzerinden çalıştırıyor ve hızlı işlem yapmanızı sağlıyor.

Melez disklerle ilgili benim bilgim bu şekilde. Hatalı veya eksik yönü varsa bilen arkadaşlar müdahale edeceklerdir zaten.

Bazı markalar bilgisayarlar hızlı açılsın ve sık kullanılan işlemler hızlı olsun diye bu şekilde bir yöntem kullanıyor. Bilgisayarınızın markasına göre bu ssd olan bölümü kullanmak için yazılımlar mevcut. Sıfırdan kurulum yapıyorsanız, Hddnize normal kurulum yapıyorsunuz. Markanızın sitesinden uygun yazılımı yükleyip ssd bölümü gösteriyorsunuz. Sisteminizde tek disk varmış gibi çalışıyor. Ama sık kullandığınız ve boot dosyaları ssd üzerine yükleniyor. Ve bilgisayarınız daha hızlı açılıyor. Genel mantık bu şekilde.

Bilgisayarınızın markasını yazarsanız daha çok yardımcı olabiliriz.

Bazı markalar bilgisayarlar hızlı açılsın ve sık kullanılan işlemler hızlı olsun diye bu şekilde bir yöntem kullanıyor. Bilgisayarınızın markasına göre bu ssd olan bölümü kullanmak için yazılımlar mevcut. Sıfırdan kurulum yapıyorsanız, Hddnize normal kurulum yapıyorsunuz. Markanızın sitesinden uygun yazılımı yükleyip ssd bölümü gösteriyorsunuz. Sisteminizde tek disk varmış gibi çalışıyor. Ama sık kullandığınız ve boot dosyaları ssd üzerine yükleniyor. Ve bilgisayarınız daha hızlı açılıyor. Genel mantık bu şekilde.

Bilgisayarınızın markasını yazarsanız daha çok yardımcı olabiliriz.

asus s551lb-cj019h vivobook

UEFİ kurulum olursa açılış kapanış çok hızlı ancak normal kurulmda gecikme olur

uefi kurulum yaptım zaten. ama şuan hızlı bşlat açıkken pc hızlı kpanıp açılıyor. bazen dediğim sorun oluyo.ekran kapanıyor sistem ışıklar hala çalışır durumda kalıyor.

ya da kapağı kapattığımda direkt uykuya almıyor kendini.

hızlı başlat kapalı olunca bu sefer windows 10 biraz daha geç açılıyor.

sistem:asus s551lb vivobook

Asus un sitesinden kendi notebook unu bul. Destek kısımında sürücüler&araçlar var. O menude en altta Diğerleri seçeneğinde Intel Rapid Storage Technology driver bunu indir. Kurduktan sonra 

http://superuser.com/questions/568674/why-is-my-hybrid-disk-not-active

burda görsel olarak ssd nasıl ayarlanır gösteriyor. Biraz ingilizcen varsa daha rahat çözersin ama resimlerlede güzel anlatmış cevaplayan arkadaş.

Asus un sitesinden kendi notebook unu bul. Destek kısımında sürücüler&araçlar var. O menude en altta Diğerleri seçeneğinde Intel Rapid Storage Technology driver bunu indir. Kurduktan sonra 

http://superuser.com/questions/568674/why-is-my-hybrid-disk-not-active

burda görsel olarak ssd nasıl ayarlanır gösteriyor. Biraz ingilizcen varsa daha rahat çözersin ama resimlerlede güzel anlatmış cevaplayan arkadaş.

sonuç olarak ssd ye windows kurulmaz dimi. benimki sssd u100 24 gb

pc ye windows 10 yüklü temiz kurulum olarak.

driver hepsi yüklü.

sorun pcyi  4 5 saatlik uzun süre kullanımda normal olrak kapat dediğimde ekran kapanıyor ancak ışıklar ve sistem çalışıyor.

power tuşu ile kapatmak zorunda kalıyorum.

hızlı başlatta kapalı olduğu halde.

pc ye windows 10 yüklü temiz kurulum olarak.

driver hepsi yüklü.

sorun pcyi  4 5 saatlik uzun süre kullanımda normal olrak kapat dediğimde ekran kapanıyor ancak ışıklar ve sistem çalışıyor.

power tuşu ile kapatmak zorunda kalıyorum.

hızlı başlatta kapalı olduğu halde.

bilgi sahibi olan arkadaşlar var mı?

windows 8 ve 10 da işletim sisteminin kurulu olduğu harddisk bölümü aktif(Active) olmalı. Aksi taktirde yeniden başlat dediğinde yeniden başlatıyor fakat kapat dediğinde kapanmıyor.

dediğiniz nasıl nerden olacak acaba?

C8XNrUo.png

dener misin?

koyduğunuz resim açılmıyor dostum