Jump to content

Windows 7 Bad Pool Header Mavi Ekran Sorunu

anilguleryuz
 Share

Recommended Posts

İlk defa başıma geldi bu olay pc'im bu hatayı verdi, yeniden başladı bu sefer pc'im ama kendini şaşırmış bir şekilde yeniden başladı sürekli donmalar, kilitlenmeler, ilk resetten sonra masaüstünde başlat çubuğunda bir kayma vardı ama sistem çalışıyordu, normal bir şekilde yeniden başlattım. O sorun düzeldi. Nedenini bende anlayamadım, daha 2 gün oldu sistem kurulalı neden böyle oldu bilmiyorum, ve aynı zamanda müzik dinlerken ara ara seslerde bazen takılmalarda meydana geliyor. Ramlerimde sıkıntı yok memtest'den tarattırdım birşey çıkmadı.

Sistemim: 

Gigabyte G31-ES2L Anakart

Intel C2D E4600 2.4 CPU

3 GB DDR 2 Ram

Asus R7 265 Ekran Kartı

Creative Audigy Sound Blaster 7.1

Corsair Force 120 GB SSD

Samsung 500 GB SATA 2 HDD

WD 1 TB SATA 3 HDD

Windows 7 Ultimate x64 

Edited by anilguleryuz

Yeni FORMAT işlemi yaptıysanız ki yapmışsınız. Disklere sağlıklı bir şekilde format atamadığınızdan veya ayırdığınız bir bölümdeki bozukluktan kaynaklanıyor olabilir. Diskleri denetleyip sorun olup olmadığını denetleyin. İşlemleri tamamladıktan sonra Pc'ye tekrar fotmat işlemi uygulayın. Virüs faktörünü de unutmamak lazım. Eğer disklerin ana dizin tablosu enfekte olmuşsa, malesef tüm diskleri antivirüs programlarıyla taratmanız veya tüm disklere format atmanız gerekecek.

Bana kesin çözüm öner, ihtimallerden bahsetme. Ayrıca bütün disklere format atmaktan bahsediyorsun. Oldu be bende öyle düşünüyordum. Bir dünya yedeğim var onları riske sokamam kusura bakma, ve format attım diyelim sorunum çözülecek mi? Düzelmeyecek, sonra ne olacak bütün yedeklerim heba edilmiş olacak. Mümkünse sen yardımcı olma bir zahmet.

Genelde hatanın nedeni sürücü kaynaklı olmasına karşın, bazı durumlarda BIOS ayarları nedeni ile de bu hata ortaya çıkabilmekte. Çözüm için,

1. BIOS üzerinden Advanced BIOS Features altındaki ayarların aşağıdaki gibi olduğundan emin olun,

Init Display First --> [PEG]

Onboard VGA [Enable If No Ext PEG]

2. Sisteminizde Intel Chipset Device Software (yada diğer adı ile Intel INF Update Utility) ve Sisteminiz ile uyumlu ekran kartı sürücüsünün yüklendiğinden emin olun.

Ek olarak ta, bu hata ile ilgili olarak çıkmış olan Windows Hotfix'i (KB2832829) yükleyebilirsiniz. https://support.microsoft.com/tr-tr/kb/2832829

Haydi kolay gele !

Genelde hatanın nedeni sürücü kaynaklı olmasına karşın, bazı durumlarda BIOS ayarları nedeni ile de bu hata ortaya çıkabilmekte. Çözüm için,

1. BIOS üzerinden Advanced BIOS Features altındaki ayarların aşağıdaki gibi olduğundan emin olun,

Init Display First --> [PEG]

Onboard VGA [Enable If No Ext PEG]

2. Sisteminizde Intel Chipset Device Software (yada diğer adı ile Intel INF Update Utility) ve Sisteminiz ile uyumlu ekran kartı sürücüsünün yüklendiğinden emin olun.

Ek olarak ta, bu hata ile ilgili olarak çıkmış olan Windows Hotfix'i (KB2832829) yükleyebilirsiniz. https://support.microsoft.com/tr-tr/kb/2832829

Haydi kolay gele !

Teşekkür ederim anlatımınız için deneyeceğim şimdi.. fakat onboard ekran kartı kullanmıyorum. Bunun için sistem çalışmasında bir sorun yaratır mı? Bir de ssd kullanmaya başladığımdan beridir sistemimde donma problemleri yaşıyorum. Sorunumu şöyle kısaca anlatayım size, internette dolaşırken, oyun oynarken, film izlerken, müzik dinlerken genelde firefox ve chrome'da oluyor. Birden bütün herşey donuyor, ve kasamda sabit kırmızı led ışık yanıyor. (Hdd'nin kullandığını gösteren led lamba) daha sonra sistem bir süre sonra reset atıyor. Reset attıktan sonra bios ssd'yi görmüyor. Daha sonra bütün elektrik akımını kesince yani power tuşuna uzun süre basılı tutup kapatıp bir süre bekleyip tekrar açınca normal olarak açılıyor. Ama bu sefer bios boot ayarları değişmiş bir şekilde açılıyor. Gigabyte'ın sitesine girip bios update için cmos fix güncellemesi vardı. Onu yaptım ama banamısın demedi, yine sorunum devam ediyor. Sorun neyden kaynaklı olabilir? Bir fikriniz var mı? 600W PSU kullanıyorum bu sistemde güç yetmemezlik gibi bir sorun olabilir mi? Kablolarımı yeni değiştirdim. Anakartı aldığım günden beridir. Kendi sata kablosunu hiç kullanmamıştım, sata kablomu da paketinden yeni çıkartıp o şekilde bağlantıyı gerçekleştirdim. Sizce sorunum ne olabilir? Bu arada aynı zamanda seslerde de ufak tefek ses kesintisi sorunları yaşıyorum. Bu sorunlarıma çare bulabilirseniz size çok minnettar olacağım :)

Teşekkür ederim anlatımınız için deneyeceğim şimdi.. fakat onboard ekran kartı kullanmıyorum. Bunun için sistem çalışmasında bir sorun yaratır mı? Bir de ssd kullanmaya başladığımdan beridir sistemimde donma problemleri yaşıyorum. Sorunumu şöyle kısaca anlatayım size, internette dolaşırken, oyun oynarken, film izlerken, müzik dinlerken genelde firefox ve chrome'da oluyor. Birden bütün herşey donuyor, ve kasamda sabit kırmızı led ışık yanıyor. (Hdd'nin kullandığını gösteren led lamba) daha sonra sistem bir süre sonra reset atıyor. Reset attıktan sonra bios ssd'yi görmüyor. Daha sonra bütün elektrik akımını kesince yani power tuşuna uzun süre basılı tutup kapatıp bir süre bekleyip tekrar açınca normal olarak açılıyor. Ama bu sefer bios boot ayarları değişmiş bir şekilde açılıyor. Gigabyte'ın sitesine girip bios update için cmos fix güncellemesi vardı. Onu yaptım ama banamısın demedi, yine sorunum devam ediyor. Sorun neyden kaynaklı olabilir? Bir fikriniz var mı? 600W PSU kullanıyorum bu sistemde güç yetmemezlik gibi bir sorun olabilir mi? Kablolarımı yeni değiştirdim. Anakartı aldığım günden beridir. Kendi sata kablosunu hiç kullanmamıştım, sata kablomu da paketinden yeni çıkartıp o şekilde bağlantıyı gerçekleştirdim. Sizce sorunum ne olabilir? Bu arada aynı zamanda seslerde de ufak tefek ses kesintisi sorunları yaşıyorum. Bu sorunlarıma çare bulabilirseniz size çok minnettar olacağım :)

Onboard ekran kartı BIOS üzerinden direkt olarak Disabled olarak ayarlanmıyor malesef. Onboard VGA [Enable If No Ext PEG] ayarı Eğer sistemde PEG (PCI Express Graphic) yok ise devreye girecek şekilde bir ayar konulmuş sadece. Ayar bu şekilde ise, 0x00000019 Bad Pool Header BSoD hatası için Windows HotFix'i yüklemen yeterli olacaktır.

SSD kullanımında öncelikli bileşenlerden birisi AHCI'dir. Bunu daha önceki konularımdan birinde anlatmıştım ( http://www.tnctr.com/topic/275005-ssd-ve-windows-ylithkisi/). Sizin sisteminiz biraz eski olduğu için AHCI mevcut değil. Bu yüzden bazı sorunlar yaşamanız normal. Ancak önerim, SSD Diskinizi SATA 0 portuna bağlayıp, BIOS'tan Integrated Peripherals altındaki On-Chip SATA Mode ayarını Enhanced olarak ayarlamanız olacak. Birde CMD komut istemini yönetici olarak çalıştırıp, aşağıdaki komutu yazıp sonucun ne olduğuna bakın. 0 ise, TRIM aktiftir, eğer 1 ise TRIM pasiftir ki buda SSD'niz için bir sorun teşkil eder.

fsutil behavior query disabledeletenotify

Yukarıdaki ayarları kontrol edip, sonucu yazar iseniz iyi olur.

Haydi kolay gele !

Onboard ekran kartı BIOS üzerinden direkt olarak Disabled olarak ayarlanmıyor malesef. Onboard VGA [Enable If No Ext PEG] ayarı Eğer sistemde PEG (PCI Express Graphic) yok ise devreye girecek şekilde bir ayar konulmuş sadece. Ayar bu şekilde ise, 0x00000019 Bad Pool Header BSoD hatası için Windows HotFix'i yüklemen yeterli olacaktır.

SSD kullanımında öncelikli bileşenlerden birisi AHCI'dir. Bunu daha önceki konularımdan birinde anlatmıştım ( http://www.tnctr.com/topic/275005-ssd-ve-windows-ylithkisi/). Sizin sisteminiz biraz eski olduğu için AHCI mevcut değil. Bu yüzden bazı sorunlar yaşamanız normal. Ancak önerim, SSD Diskinizi SATA 0 portuna bağlayıp, BIOS'tan Integrated Peripherals altındaki On-Chip SATA Mode ayarını Enhanced olarak ayarlamanız olacak. Birde CMD komut istemini yönetici olarak çalıştırıp, aşağıdaki komutu yazıp sonucun ne olduğuna bakın. 0 ise, TRIM aktiftir, eğer 1 ise TRIM pasiftir ki buda SSD'niz için bir sorun teşkil eder.

fsutil behavior query disabledeletenotify

Yukarıdaki ayarları kontrol edip, sonucu yazar iseniz iyi olur.

Haydi kolay gele !

Dediğiniz herşeyi harfi, harfine yaptım ssd sürücüm sata 1 de idi. Kablonun yerini değiştirip, sata 0 portuna taktım. Daha sonra on-chip sata mode seçeneğinden enhanced olarak değiştirip biosu kaydettim. Şimdi pos ekranında hem ide, hemde sata sürücülerini kontrol etmeye başladı. IDE portum boş, hiçbir sürücü takılı değil bu arada, anakartım üzerinde sadece sata portları kullanımda toplam 3 adet hdd bulunmakta, bunlardan biri ssd, diğerleri dahili hdd yedek için kullandıklarım 1 TB ve 500 GB olmak üzere 2 adet hdd sürücüm bulunmakta. Komut istemini yönetici olarak çalıştırdım, vermiş olduğunuz komutu kopyala yapıştır yöntemiyle komut istemine yazdım. DisableDeleteNotify = 0 yazdı, sanırım şuan herşey normal gibi gözüküyor. Bir de şöyle birşey söylemek istiyorum. Daha önce Init Display First seçeneğini PEG yaptığımdan beridir, sistem normal çalışmaya başladı diyebilirim. Mavi ekran hatası, sistem donmaları gibi sorunları ortadan kalkmış gibi görünüyordu. O işlemi yaptıktan sonra ve chipset driverını yükledikten sonra pcyi 3 gün açık bıraktım, sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam ediyordu :)

Edit: Sorun tekrarlandı, yine donmalar meydana geldi. Bu sefer elle reset attım, bios pos ekranında hiçbir sürücümü görmedi. Bilgisayarın elektriğini tamamen kesip, kabloları kontrol ettim, kablolarımda sorun olacağını düşünmüyorum. Çünkü hiçbir sürücüm görünmedi. Bilgisayarı açtım bu sefer bios sürücülerimi gördü, ve bende tekrar biosa girip sata modunu auto konumuna getirdim. Şimdi öyle kullanıyorum, bakalım durum neyi gösterecek.

Edited by anilguleryuz