Jump to content

Vdsl Modem Kullanınca Internet Hızı Artarmı?

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

Yeni modem satmak için sanırım strateji olarak düşünülmüş genel bir TTNET yalanı.

Genel diyorum Konyalı değilsen eğer çünkü burda bir kaç gün önce duydugum bir palavra !

adsl,adls+ ve vdsl sistemlerini kastetmiyor ttnetçi arkadaş ve elinde eski modemi olan müşterisine diyorki

"abi o eski modemle(16lık hat için) max 8-9mbps hız görürsün ama bu yeni çıkan modemlerle 10-12 olur sıkıntı çıkmaz"

ama müsteakmıyız evet.

insan bir sorar elindeki telefonda internet var araştırır hadi diyelim dedigin gibi

o zaman bu modemi niye bana sattınız zamanında 16mbps için bana ? demezmi insan ?

al kardeşim benim modemimin hızı bu sen kimi kekliyorsun ? demezmi insan ?

hadi onu geç azınla üstüne basa basa max 12mbps hızı görecek hattı bana 16lık diye neden kakalıyorsun ? demezmi insan

koltugunun altına verirler modemi bide 24 ay kalma mecburiyeti imzalatırlar geçer koyar gider... 

16 megabit 50 GB AKK  ayda 49 TL interneti 24 ay taahadüt ile veriyor bu ttnet

Acaba ne zaman teknoloji ülkesi olucaz.

• Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Yeni modem satmak için sanırım strateji olarak düşünülmüş genel bir TTNET yalanı.

Genel diyorum Konyalı değilsen eğer çünkü burda bir kaç gün önce duydugum bir palavra !

adsl,adls+ ve vdsl sistemlerini kastetmiyor ttnetçi arkadaş ve elinde eski modemi olan müşterisine diyorki

"abi o eski modemle(16lık hat için) max 8-9mbps hız görürsün ama bu yeni çıkan modemlerle 10-12 olur sıkıntı çıkmaz"

ama müsteakmıyız evet.

insan bir sorar elindeki telefonda internet var araştırır hadi diyelim dedigin gibi

o zaman bu modemi niye bana sattınız zamanında 16mbps için bana ? demezmi insan ?

al kardeşim benim modemimin hızı bu sen kimi kekliyorsun ? demezmi insan ?

hadi onu geç azınla üstüne basa basa max 12mbps hızı görecek hattı bana 16lık diye neden kakalıyorsun ? demezmi insan

koltugunun altına verirler modemi bide 24 ay kalma mecburiyeti imzalatırlar geçer koyar gider... 

baştan sordum hepsini artık yalan kurumlar için bile normal olmuş. benim altyapı taşımıyor zaten dedim. taşımıyor diye zaten 1.8mb hızımı sabitlediniz dedim. hız düşük olunca gaza geldim bir anda bu modem garantili yükseltirmi hızımı dedim evet dedi.

onu geç dahada iler igidip tarifen bu ay sona eriyor  tarifen çok zamlanacak bize geç diyen iss ler bile var.

geçen operatörün birine anavrat dümdüz gittim başka bir konu varmıydı diyor. daha ileriside değermi?

geldi :) başvuru belgesinde huawei hg655d 4 port vdsl modem yazıyor temsilci ile anlaştığımız gibi gelen ise http://urun.n11.com/adsl/yeni-hizlara-zyxel-vmg3312-b10b-adsl2vdsl2-4-port-300mbps-modem-P66973735?cid=604001&gclid=COzz47ayocgCFeESwwod3zMIAA bu.  hepsiburada da bir tek tipi değişik galiba aynı modem 189 tl. n11 de  120 tl :) açıkça yazmış n11 kapatılan ttnet bayilerinden kalan modem diye :)  biz aldık taksitle 169 tl ye. kim ne tutturursa :)  henüz denemedim.

ama kullananlar genelde memnun yazılana göre huawei hakkında pek bilgi yok zyxzel hakkında çok. neyse oldu bakalımbi kere :)

6 kb arttı :) hayırlı olsun. aga ben paranoyak olmayayım da ne yapayım 25 yıldır psikoloji ile ilgiliyim amatörce sözde uyanığız beni bile kolayca kandırıyorlar  artık. ihtiyarladık galiba ne yapalım canımız sağolsun.

bu arada internet ışığı devamlı yanıp sönüyor ritmik biçimde. düzenli yani. bağlantıda bi şey yok ama niye acaba?

Benim aldığım modemin aynısı. zyxell in sitesinde modemin yazılım güncellemesi mevcut. Ben daha yapmadım gerçi güncelleme

Benim aldığım modemin aynısı. zyxell in sitesinde modemin yazılım güncellemesi mevcut. Ben daha yapmadım gerçi güncelleme

şey dicem ben göremedim acaba güncellemeyi verebilirmisin? :)

ZyXEL VMG3312-B10B Olanın en son güncellemesi olan sürüm bu ;

V.100 (AAPP.5)D1

Edited by iRealisT

ben güncellesemde işime yaramaz değilmi? :) en fazla 235kb/sn yi gördü indirme. yüklemede 80 kb/sn.

24 ay bağlı kalmak sorun değilde keklendimmi kaldıramıyorum baya bir takıyorum. ulan bide çıkıp patronlar mağdur edebiyatı yapıyor. hiç birinin birinden pek farkı yok bence. gençken bir yerde garsonluk yapıyordum. benim patron çaktırmadan milleti kekliyordu hatta öyleki bazan resmen edepsizliğe varıyordu yaptığı, yüzsüzlüğe.. millette işte çoğu bizim gibi kek galiba yiyor. bir gün sordum dolaylı yoldan dedim millet niye üçkağıtçılık yapıyor ya dedim yapmasa olmuyormu patronlar falan dedim? yok olmaz dedi. niye dedim daha güzel olmazmı herşey, olmaz dedi, çünkü yapmazsan geri kalırsın dedi. hee dedim vay bee.. son bir kaç gün dükkanı bana teslim ederken ürünleri saymaya başladı. niye sayıyorsun ya dedim biz dedim çaldıkmı malını çalacaz mı dedim?! veya bir tane yesek gözünmü kalacak dedim o kadar fedakar çalışıyoruz..? ya dedi yanlış anladın. bırak ya dedim.. o anda bıraktım işi.

giderken nasihat ediyor. bak sen çok dürüst birisin sana kasayı teslim ederim ama sen piyasayı görmemişsin daha..  ulan benim çocukluğum istanbul sokaklarında geçmiş ne piyasayı bilmicekmişim. sizin piyasanızdan bıkmışım, tiksinmişim!

işte böyle lafla hep dürüst insanlara kasayı teslim ederler ama bizim gibileri hiç bir zaman sevmezler istemezler.. bu yüzden böylede gider işte memleket!

edit: ya ileti falan gönderince burda tnctr de bir sayfaya yönlendiriyormu sizde de? oyun veya aliexpres sitesine?

ASL+ Modem ile FİBER 20 MBPS hat kullanıyorum. Bayramda üç gün gitti internet aradım, bakalım dediler üç gün için her gün aradım sonra dediler sorun yok, ya modemde ya bina tesisatı ya kutunuzda proglem var. Tamam kardeşim dedim bıktım sizden kapatın hattımı baktım tırstılar son bir kez kontrol edelim mi sonra karar verin tamam dedim iki saat sonra net geldi. Sabah ta kapıya adam göndermişler gerek kalmadı dedim hat geldi. Sonra aradım dedim ki kıllık değilmi ücret iadesi istiyorum bizde sorun yok sorun sizde o yüzden iade yapamayız dediler. Hani modem yada kutudaydı sorun, sorun yokmuş işte düzelttiniz geldi net dedim ve  ne kavgalar ettim ne kavgalar nafile. Velhasılı istediğininizi yapın bunlara anlamıyorlar olan bize oluyor. Bir gıram hakkımı bile alıcam bunlardan ahirtte.

Selamlarımla..

• 2 hafta sonra ...

Arkadaşım işin aslı şu bu Ülkede İnternet'den şöyle yada böyle verim alabilir miyim diye zorlama. Sana bana İnternet'i satarken zaten 8 mbit'e kadar diyor. Ayrıca zaten hatlar bakır ve iletkenliği en kötü derece olan ucuz müteahhit malzemeleri. Bu ülkede Adil Kullanım Kotası diretmesi oldukça ve altyapı bu kadar berbat oldukça İnternet'i verimli kullanman imkansız. Ama genede iyi bir hizmet istiyorsan. Zenginlere özel kampanyaları var. Metro Ethernet yada Radyo Link, dediğim zenginlere özel tarifeler.

Arkadaşım işin aslı şu bu Ülkede İnternet'den şöyle yada böyle verim alabilir miyim diye zorlama. Sana bana İnternet'i satarken zaten 8 mbit'e kadar diyor. Ayrıca zaten hatlar bakır ve iletkenliği en kötü derece olan ucuz müteahhit malzemeleri. Bu ülkede Adil Kullanım Kotası diretmesi oldukça ve altyapı bu kadar berbat oldukça İnternet'i verimli kullanman imkansız. Ama genede iyi bir hizmet istiyorsan. Zenginlere özel kampanyaları var. Metro Ethernet yada Radyo Link, dediğim zenginlere özel tarifeler.

Kardeş kendini ezmeye yer aramışsın :) ADSL hatların standartları vardır kablon altın bile olsa belli bir hızı gecemezsin. Metroethernet başvurusu senin gelirine bakmaz ve adsl ile aynı fiyattır sadece bulunduğun yerde altyapı olması gerekir. 

Kardeş kendini ezmeye yer aramışsın :) ADSL hatların standartları vardır kablon altın bile olsa belli bir hızı gecemezsin. Metroethernet başvurusu senin gelirine bakmaz ve adsl ile aynı fiyattır sadece bulunduğun yerde altyapı olması gerekir. 

Adsl ile aynı fiyat gerçekten...  :trollface:

http://www.ttnet.com.tr/kurumsal/buyukolcekliisletmeler/baglantisecenekleri/Sayfalar/Metro-Ethernet-Ucretlendirme.aspx

• 3 hafta sonra ...

ya bu kazığı yediğimiz yetmedi birde devamlı kopma sorunu ortaya çıktı. bazan devamlı gidip geliyor bağlantı. güncelleştirme reset bazı google dan bulduğum ayarlar yine aynı.

@yasak_ask kardeş sende aynı modemi kullandığını söyledin sizde de varmı bu sorun nasıl aşıcaz bunu?

http://urun.n11.com/adsl/yeni-hizlara-zyxel-vmg3312-b10b-adsl2vdsl2-4-port-300mbps-modem-P66973735?cid=604001&gclid=CILX37iZ9MgCFQs8GwodfpcMVQ

modem bu.

aradım ttnet i herşeyi söyledim. karı öyle bir konuşuyorki sanki vaadettikleri modemi gönderecekler bunu geri alıp. sonra ben evde yoktum çoluk çocuk göndermişler teknik servis diye. kopma sorunu baya kayboldu bu seferde hız iyice düştü1.5 mb falan.

ulan devletin elemanları bunu yaparsa gerisini düşünmeye gerek varmı?! sana soruyor hangi marka modemi istiyorsunuz diye mesela ben huawei 655 d yi istedim. sonra zyxel geliyor. neymiş taahhüte ellerinde hangi modem varsa onu gönderecekleri yazıyormuş . o zaman ne halt etmeye soruyorsun. hadi onu geç hız garanti artacak dedi birde. bu düpedüz dolandırma değilde ne? bu şerefsizlikler bitmedikçe bu ülke düzelmez abi. devlet bunu yaparsa kırkkanaat geçinen vatandaş ne yapmasın?! yazık!! ne kadar şerefsizliği benimseyen varsa ister devlette olsun ister millette allah belasını versin ve bu pislikleri başımızdan defetsinde insan gibi insan olduğumuzu bilelim şu memlekette bir kere!

bizim evin bir alt sokağının köşesine 100 mt uzaklığa genişbant kabini koymuşlar. üzerinde tip-7 tt genibant kabini yazıyor ama kabinin sadece kendisi var. bağlantı yok daha. cumaya giderken tt ekipleri başında idi çıktıktan sonra kimse yoktu. gittim baktım üstünde böyle yazıyor. benim hattı buna bağlarlar herhalde değilmi o kadar psikopatlık yaptık :) bağlarlarsa hız nasıl olur fiber falan gelirmi kaç mb hız alırım maximum?

bu arada anamın telefonu 1 haftadır hala kesik benim 1.8 mb sabitlenen hızda gide gele kafayı yedirdi bana. ttnetin kakaladığı vdsl modemi kullanınca zaten hiç bağlantı yok asusun gözünü seveyim ancak onunla iyi kötü bağlanabiliyorum.

• 2 hafta sonra ...

Çözüldü: aslında herşeyi bildikler belli ya neyse.. uzun süre çağrı merkezinden arayıp durdular sorun çözüldümü çözüldümü? gelen yok giden yok bilmiyormusunuz nasıl çözülecek dedim. en sonunda teknik servis göndericez dediler. onu bile yapmadılar( veya yapamadılar:) ) yine çağrı merkezi aradı dedi hızınız ancak bu kadar olabiliyormuş dedi yine. ee dedim biz farklı bi şeymi söyledik sizin kandırıkcı bayan satıcınıza? ama o hızınız garanti artacak bu modemi alırsanız dedi dedim. modemi geri alın dedim.

şikayet kaydı oluşturdu ve 3 saat sonra yine arandım. sanırım ttnet in dağıtıcısı şikayetiniz incelendi şu adrese modemi gönderin  taahhüt iptal olacak ve ödediğiniz parada geri iade edilecek dedi. neyse kurtulduk bari inşallah.keklenmenin eşiğinden döndüğüm için çok mutluyum :) bu ülkede biz ancak bu kadar sevinebbiliyoz ne yapalım. :)

• 1 ay sonra...

ve nihayet..  yıl sonra 7mb e yükseldi hız an itibarıyla. bana gelen altyapının  taşımadığı gerekçesi ile tarifem 8mb 12 gb kotalı olmasına rağmen 1.8 mb e sabitlenmişti. taşımıyor sık kopmalar oluyor diye. ve evden 1.8 mb e sabitlenmişti.

dün geceden beri bağlantı kopuktu. az önce aradım ttneti kayıt oluşturuldu. demin eve gelirken benim hatttın bağlı olduğu "yeni" geniş bant kabininde çalışıyordu ekipler. (tip 7 geniş bant erişim kabini) bu yeni konulan kabinle hız hep böyle yüksek olsa kopma olmayacakmı ki? yani sorun giderildi, kopma sorunu ve 1.8 mb e sabitken bir kaç yıldır şimdi 7.x mb oldu hızım.

fiber gelmez uzun sürede sanırım 16mb 16 gb lık ultranet tarfesi var ona geçsem 16 mb e kadar olurmu ki hızım?

Edited by abdülhey

fiber interneti normal hattan kullanabilirmiyim? demin arıza ekibi geldi. bu yeni geniş bant erişim kabinleri ile fiber kullanabilirsin dedi. fiber kabloya gerek yokmu dedim yok dedi?

bu doğrumu?

Fiber kablolar apartmanin icine kadar getirilir apartmana fiber kutu montaj ederler. O kutu ile ev arasi baglanti normal telefon hatti ile sağlanir

Fiber kablolar apartmanin icine kadar getirilir apartmana fiber kutu montaj ederler. O kutu ile ev arasi baglanti normal telefon hatti ile sağlanir

hızır saol da daha öncede söylemiştim yeni kurulan tip 7 kabin evime 100 m uzaklıkta. yakın olduğu için yinede fiber kabloya ihtiyaç varmı? tt ekip elemanı na dedim eve kadar fiber kablonun gelmesi gerekmezmi? hayır yeni kabin santral görevi görecek dedi. yani bana kabinin yakın olması işi değiştirmezmi? illaki yakında olsa fiber kabloya mı ihtiyaç var eve kadar?

eleman tabakhaneye mok yetiştirecek gibi devlet sırrı verir gibi bi şey sormasam söylemeyecekte. :)  gerçi her yerde öyle ya biraz fazla şey bildinmi pek hoşlarına gitmiyor uzmancıkların :)

birde apartman olmasa olmuyomu müstakil ev olsa :) bizim ev müstakil de..

Edited by abdülhey

hızır saol da daha öncede söylemiştim yeni kurulan tip 7 kabin evime 100 m uzaklıkta. yakın olduğu için yinede fiber kabloya ihtiyaç varmı? tt ekip elemanı na dedim eve kadar fiber kablonun gelmesi gerekmezmi? hayır yeni kabin santral görevi görecek dedi. yani bana kabinin yakın olması işi değiştirmezmi? illaki yakında olsa fiber kabloya mı ihtiyaç var eve kadar?

eleman tabakhaneye mok yetiştirecek gibi devlet sırrı verir gibi bi şey sormasam söylemeyecekte. :)  gerçi her yerde öyle ya biraz fazla şey bildinmi pek hoşlarına gitmiyor uzmancıkların :)

birde apartman olmasa olmuyomu müstakil ev olsa :) bizim ev müstakil de..

Fiber kablo olması şart değil tabi de olsa iyi olurdu hani :)   Müstakil ev olduğundan kapının önüne kadar getirmiyorlar demek ki. Olsun o zaman şuan ki mevcut durumunda sana önereceğim en mantıklı şey o 100mt ötedeki santralden sana sağlıklı, kaliteli , araya ek yapılmamış tek parça bir kablo bağlantısı. Bunu yapmaya şartların ne kadar uygun bilmiyorum açıkçası. Kablonun kalitesi iletkenlik açısından çok önemli. Fiber kablonun avantajı da bu zaten normal bakır malzemesinden çok daha kaliteli olması.

Ayrıca ben 1-2 defa arıza kaydı bıraktığımda beni hep aynı abi aradı. O abi mesela gayet net açıklayıcı yönlendiriyordu anlatıyordu böyle yapılırsa böyle olur gibisinden.Kendi cep numarasından aramıştı, sorun olursa beni ara mutlaka diye. Arızaya bakan insanın "insan olması" da önemli bu hususta.

Edited by yasak_ask

Fiber kablo olması şart değil tabi de olsa iyi olurdu hani :)   Müstakil ev olduğundan kapının önüne kadar getirmiyorlar demek ki. Olsun o zaman şuan ki mevcut durumunda sana önereceğim en mantıklı şey o 100mt ötedeki santralden sana sağlıklı, kaliteli , araya ek yapılmamış tek parça bir kablo bağlantısı. Bunu yapmaya şartların ne kadar uygun bilmiyorum açıkçası. Kablonun kalitesi iletkenlik açısından çok önemli. Fiber kablonun avantajı da bu zaten normal bakır malzemesinden çok daha kaliteli olması.

Ayrıca ben 1-2 defa arıza kaydı bıraktığımda beni hep aynı abi aradı. O abi mesela gayet net açıklayıcı yönlendiriyordu anlatıyordu böyle yapılırsa böyle olur gibisinden.Kendi cep numarasından aramıştı, sorun olursa beni ara mutlaka diye. Arızaya bakan insanın "insan olması" da önemli bu hususta.

tam olarak L şeklinde evimle kabin arası. bana özel öyle şeymi olur hızır yav :) senin yaş kaç bilmiyorumda pek abi kalmadı artık benim için :) eskiden banada veriyorlardı özel no içlerinde iken. arayı açınca işler değişiyor : şimdi kendi işimi kendim hallediyorum. başkalarına evvallah etmektense zaten yapmaları gereken şey için, iyi bir hak savunucusu olursan daha iyi oluyor. onlar var ya adamın tipine göre bile hareket ediyor. ık mık deyip derdini anlatamazsan işin zor zaten. mesela geçen vdsl modemi bu şekilde geri verdim. :) yoksa iştirak firma ile arada maymun yaparlar adamı. sıkıyı görünce özür dileriz abi bütün suç bizdeymiş buraya kadar yorduk seni deyip elini uzatıyor eleman :) iyi bir halt mı ettinizde elini uzatıyorsun. millete anlamaz diye malı yalan dolanla kakala sonrada suç bizdeymiş de aman ne büyük bir çözüm üretimi. :)  işin garibi fibere geçersek yine vdsl modem alıcaz değilmi? :) neyse kafamıza göre alırız bari. birde reklam var eski modeminizi getirin vdsl modemi götürün diye. ama o fibere geçenler içindir değilmi? babalarının hayrına vermezler ya. yoksa eski bir zyxel modem var 2006 model onu verirdim alırdım yeni vdsl modemi. işte bunlar böyle önce senin vermen lazım ki onlar sana verirler belki :)

edit: inceledim de 24 ay taahütmüş şart. rayiç bedel 240 tlymiş te ama ücretsizmiş  hehehe :)

Edited by abdülhey

tam olarak L şeklinde evimle kabin arası. bana özel öyle şeymi olur hızır yav :) senin yaş kaç bilmiyorumda pek abi kalmadı artık benim için :) eskiden banada veriyorlardı özel no içlerinde iken. arayı açınca işler değişiyor : şimdi kendi işimi kendim hallediyorum. başkalarına evvallah etmektense zaten yapmaları gereken şey için, iyi bir hak savunucusu olursan daha iyi oluyor. onlar var ya adamın tipine göre bile hareket ediyor. ık mık deyip derdini anlatamazsan işin zor zaten. mesela geçen vdsl modemi bu şekilde geri verdim. :) yoksa iştirak firma ile arada maymun yaparlar adamı. sıkıyı görünce özür dileriz abi bütün suç bizdeymiş buraya kadar yorduk seni deyip elini uzatıyor eleman :) iyi bir halt mı ettinizde elini uzatıyorsun. millete anlamaz diye malı yalan dolanla kakala sonrada suç bizdeymiş de aman ne büyük bir çözüm üretimi. :)  işin garibi fibere geçersek yine vdsl modem alıcaz değilmi? :) neyse kafamıza göre alırız bari. birde reklam var eski modeminizi getirin vdsl modemi götürün diye. ama o fibere geçenler içindir değilmi? babalarının hayrına vermezler ya. yoksa eski bir zyxel modem var 2006 model onu verirdim alırdım yeni vdsl modemi. işte bunlar böyle önce senin vermen lazım ki onlar sana verirler belki :)

edit: inceledim de 24 ay taahütmüş şart. rayiç bedel 240 tlymiş te ama ücretsizmiş  hehehe :)

Kişiye özel yapmazlar onlar zatende belki olduğun yer şartların bunu yapmaya bir ihtimal uygundur diye dedim, uygun olsa bile senin yapman gerekir bu kablo çekme işini. 

Eski hat yani bakır kablolar fiber internet için büyük dezavantaj.  Ayrıca hızın kaç olur bilmiyorum ama modem almak gerekir. Şöyle örnekleyeyim benim hızım 23Mb idi, ADSL2 modem ilk 1-2 ay sorun yaşatmasa da ileri ki dönemde kopmalar hatta hiç bağlanamamalar oluştu. Mecburen vdsl modem aldım bende. 16Mbit e kadar hızın olacaksa adsl2 modem yeterli olabilir.