Jump to content

Klasör Virüsü

MaDTuRk
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar arkadaşın pc sine hdd mi taktım sonradan gördüm virüs varmış ve 500 gblık verim var içinde önemli önceden klasörlerin simgeleri vardı şimdi yok bulaştı virüs nasıl silecegim bu meleti. açınca direk klasörü ayrı açıyor sayfayı direk açacagına 

https://i.hizliresim.com/3PRZ5O.png

Edited by MaDTuRk

Mrb arkadaşım bu sorunla sık sık karşılaşıyoruz önerim ilk önce hdd verileri almak olacak yapman gereken

1. adım 

[url=http://hizliresim.com/zYEk9Y]zYEk9Y.png[/url] 

bu resimdeki sağ taraftaki arama yerine sadece  tek bitane nokta koyman gerek nokta koyduğunda dosyaların gözükecektir buradaki dosyalarını bilgisayarına taşı hdd biçimlendir.

2. adımda ise sağlam bi antivirüs programı ile bu dosyaları tara sağlam bi antivirüs edin.

kardeşim windows 7 de o özellik varmıydı hatırlamıyorum ama şunu bir dene istersen hani klasörleri gizleyip gizliliğini kaldırdığımız bir yer vardı ya oraya gir gizli klasörleri göster de daha sonra o menünün alt kısımlarında korunan işletim sitemi dosyalarını gizledeki tiki kaldır dosyaların gözükmesi gerek.Daha sonra da anti ile taratırsın.

Sonuç hakkında bilgi verirsen sevinirim.

bilgisayar bilgini bilmediğim için gizli aktif nasıl ulaşacaksın yolunuda yazayım

başlat denetim masası görünüm ve kişselleştirme sonrada klasör seçenekleri

Edited by anrsg

Cmd'yi yönetici olarak aç ve E: sürücüsüne gir sonra şu komutu yaz attrib -h -s -r /d /s *.* yazıp enterla sonra E: sürücüsünde iken tüm dosyaları arayıp gelişmiş aramadan 100 Kb üzeri dosyaları ara sonuçlardaki tüm 116KB boyutlu tüm dosya ve klasörler %90 ihtimalle virüs bunlara sakın çift tıklama hepsini sil sağlam bir virüs programı da kurup tüm sistemini taratırsan tam sağlıklı olacaktır.

Verdiğin resim üzerinden yazıyorum. önce klasör seçeneklerinden "bilinen dosya türleri için uzantıları gizle" çentiğini kaldır. senin klasörlerin yanında muhtemelen .exe var. sonra yukarda "tugay hdd" yazan yerde  hdd nin yanına "/" koy yanına içindeki klasörlerin ismini yaz ve entere bas. dikkat et exe uzantılı olanı açma. açınca içindeki dosyaları bilgisayarına kopyala tek tek exe olan klasörlere yapman gerek. hepsini aldıktan sonra biçimlendirirsin. 

• 2 hafta sonra ...

Bu tip virüsler için Combofix üstüne tanımam. Fakat virüsleri silmeden önce verilerini kurtarmalısın ki o verilerin olduğu klasörleri virüs görünmez hale getiriyor. Tavsiyem Active Boot disk gibi bir yazılımda bilgisayarını boot edip dosya yöneticisinden hdd içindeki verileri başka bir diske taşıman ardından Combofix ile hdd takılı iken sistemini taratman olacaktır.