Jump to content

Masaüstü Bilgisayar Tavsiyesi Lütfen?

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

Gigabyte Z87M-HD3 3000MHz(OC) DDR3 mATX Anakart 200 TL Gittigidiyorda
Core i5 4590 3.3 GHz 6MB 1150p HD 4600 556 TL Gittigidiyorda
2 adet KINGSTON LV 8GB 1600Mhz DDR3 CL11 Pc Ram KVR16LN11/8 1.35V toplam 250 TL worldteknoloji.com da
Kingston SSDNow V300 120GB SV300S37A/120G   159TL N11.com da

Toplam 1164 TL

Kasa-DVD Writer- Kart okuyucu-Klavye-Fare gibi elemanları teferruat olarak görüyorum. Sana 430 TL arttı. Teferruat için yeter sanırım.

Yeni PC toplarken 2 nesil eski işlemci yerine 4. nesil daha yeni işlemci kullanmak ben ce daha mantıklı. Benim işlemcim de 2. nesil anakartım arızalanınca yerine anakart ararken sadece h61 chipsetli anakartlara mahkum kalmak çok canımı sıkmıştı. Zorla b75 chipsetli bir anakart buldum. Bundan sonra arıza yaparsa sıfır değil belki ikinci el anakart bulmak zorunda kalacağım. Belki de işlemcimi ikinci el olarak satarak başka sistem toplamak zorunda kalacağım.

internette LGA1155 anakart diye arayın bakalım kaç tane anakart bulacaksınız. (Sıfır ve Türkiye'de satışta olan.)

Aynısını LGA 1150 olarak da deneyin.

Tercih sizin sonuçta.

Edited by ersur

@ersur ve @Bay_Kg ikinizde kendinize göre haklısınız. sonuçta bu seçim meselesi ve herkes özgürdür. dün akşam bahsettiğiniz konuları verdiğiniz anakart özelliklerine bakarken bende farketim sizin kadar bilgim olmasada. samimi ilginiz ve görüşleriniz için teşekkür ederim. bunlara göre düşünüp kararımı vereceğim artık.

@ersur ve @Bay_Kg ikinizde kendinize göre haklısınız. sonuçta bu seçim meselesi ve herkes özgürdür. dün akşam bahsettiğiniz konuları verdiğiniz anakart özelliklerine bakarken bende farketim sizin kadar bilgim olmasada. samimi ilginiz ve görüşleriniz için teşekkür ederim. bunlara göre düşünüp kararımı vereceğim artık.

Evet herkes görüşünü rahatlıkla söyleyebildiği için bu forumlarda paylaşımda bulunuyoruz. Bir çok şeyi de bu forumda öğrendiğimi de belirtmek isterim. Şahsî menfaatim olmadan görüşlerimi belirttim. Sonuçta karar sizin.

Gigabyte Z87M-HD3 3000MHz(OC) DDR3 mATX Anakart 200 TL Gittigidiyorda
Core i5 4590 3.3 GHz 6MB 1150p HD 4600 556 TL Gittigidiyorda
2 adet KINGSTON LV 8GB 1600Mhz DDR3 CL11 Pc Ram KVR16LN11/8 1.35V toplam 250 TL worldteknoloji.com da
Kingston SSDNow V300 120GB SV300S37A/120G   159TL N11.com da

Toplam 1164 TL

Kasa-DVD Writer- Kart okuyucu-Klavye-Fare gibi elemanları teferruat olarak görüyorum. Sana 430 TL arttı. Teferruat için yeter sanırım.

Yeni PC toplarken 2 nesil eski işlemci yerine 4. nesil daha yeni işlemci kullanmak ben ce daha mantıklı. Benim işlemcim de 2. nesil anakartım arızalanınca yerine anakart ararken sadece h61 chipsetli anakartlara mahkum kalmak çok canımı sıkmıştı. Zorla b75 chipsetli bir anakart buldum. Bundan sonra arıza yaparsa sıfır değil belki ikinci el anakart bulmak zorunda kalacağım. Belki de işlemcimi ikinci el olarak satarak başka sistem toplamak zorunda kalacağım.

internette LGA1155 anakart diye arayın bakalım kaç tane anakart bulacaksınız. (Sıfır ve Türkiye'de satışta olan.)

Aynısını LGA 1150 olarak da deneyin.

Tercih sizin sonuçta.

Selam

Güzel kardeşim 1155 soketli anakart için şu an 3 ünlü firmanın ürünleri var.

Asus

Gigabyte

MSI

İhtiyacınız varsa size bu firmaların ürünlerinden sıfır konumda ve 2 yıl garantili ürün sipariş verebilirim.

Seçtiğiniz anakart ve işlemciyi çalıştıracak ve tefarruat olarak belirtiğiniz 430 TL'ye sadece PSU alabilirsiniz. Gerisini de söylemek istemiyorum.

Ayrıca; Kingston SSDNow V300 durumunu bilmediğinizi tahmin ediyorum. Firma bu SSD'lerden çektiğini hiç bir ürününden çekmemiştir. Bu durumu telafi etmek için SSDNow UV300 ürünleri ile unutturmaya çalışıyor geçmişi.. Okuma ihtiyacı duyarsanız link BURADA

Tavsiye ederken karşınızdaki insanı ve cihazın deteylarını bilerek yaparsanız, vatandaşa en büyük iyiliği yamış olursunuz.

Ben demiyorum veya zorlamıyorum ki arkadaş illaki benim kasamı alsın diye ama sizin toplamaya çalıştığınız PC fiyatının maliyeti(Start tuşuna basıp çalıştırmak için) 2000 TL civarını bulacaktır.

Neyse boş ver ya, fazla yazıpta kafanızı karıştırmış olmayayım. Herkesin parası kendi cebinde, malı da kendi hanesindedir.

Kolay gelsin..

Edited by Bay_KG

Selam

Güzel kardeşim 1155 soketli anakart için şu an 3 ünlü firmanın ürünleri var.

Asus

Gigabyte

MSI

İhtiyacınız varsa size bu firmaların ürünlerinden sıfır konumda ve 2 yıl garantili ürün sipariş verebilirim.

Seçtiğiniz anakart ve işlemciyi çalıştıracak ve tefarruat olarak belirtiğiniz 430 TL'ye sadece PSU alabilirsiniz. Gerisini de söylemek istemiyorum.

Ayrıca; Kingston SSDNow V300 durumunu bilmediğinizi tahmin ediyorum. Firma bu SSD'lerden çektiğini hiç bir ürününden çekmemiştir. Bu durumu telafi etmek için SSDNow UV300 ürünleri ile unutturmaya çalışıyor geçmişi.. Okuma ihtiyacı duyarsanız link BURADA

Tavsiye ederken karşınızdaki insanı ve cihazın deteylarını bilerek yaparsanız, vatandaşa en büyük iyiliği yamış olursunuz.

Ben demiyorum veya zorlamıyorum ki arkadaş illaki benim kasamı alsın diye ama sizin toplamaya çalıştığınız PC fiyatının maliyeti(Start tuşuna basıp çalıştırmak için) 2000 TL civarını bulacaktır.

Neyse boş ver ya, fazla yazıpta kafanızı karıştırmış olmayayım. Herkesin parası kendi cebinde, malı da kendi hanesindedir.

Kolay gelsin..

:) danıştığım insanlara hakemlik yapmak gibi davranmak komik olacak ama samimiyetiniz gerçekten hoşuma gidiyor. saolun varolun. siz önerilerde bulundukça bende araştırıyorum ve bu yazdıklarınızı doğrulayan bir çok bilgilerle karşılaşıyorum. herkes bir şey bilebilir kendine göre haklıda olabilir. ama kendinden fazla bileni dikkate almazsa iyiye ve doğruya ulaşamaz.

asus h81 anakartla asus b85 plus anakartı karşılaştırıyorum bazı kullanım kolaylıkları dışında pek bir fark göremedim. diyelimki b85 asus anakartlı hazır asus pc aldım öyle ise niye fazla para ödeyeceğim? hatta b85 chipsetli hazır asus bilgisayara bile pek rastlamadım. bulursamda eminim epey fiyat farkı olacaktır. çünkü gördüğüm kadarı ile en pahalı hazır pc ler asuslar. ama iyiki benide cezbetmiş :) gerçi hiç kullanmış değilim masaüstü olarak ama.. mesela sessizlik istiyorum çalışma olarak b85 plus ta hazır ayarlarla çalışma sesini sıfır desibele kadar düşürebilirsiniz demiş.

asus b85 chip setli anakart, 8gb ramli, nivida gt 625 harici ekran kartı,  8 usb li 1tb hdd  core  i5 4570 3.2 ghz işlemci yanında 19.5 inç asus manötörde hediye. 1900 tl

alınır değilmi?

intel b 75 anakartlı olanda var. çakal bunlar ya bir yer iyi ise diğer yerden kısmışlar hep konfigürasyonlarda. :) ama sayenizde araya araya bulacam aradığımı :)

http://www.pcnet.com.tr/forum/donanim/324197-gt625-2gb-fiyat-post1991880.html#post1991880

Nvidia GT-625 i burdan bir inceler misiniz? 64 bit ekran kartı almak ne kadar mantıklı. Asus b85 chipsetli anakart ve işlemcinin onboard ekran kartı zaten o ekran kartını ezer geçer.

Edited by ersur

http://www.pcnet.com.tr/forum/donanim/324197-gt625-2gb-fiyat-post1991880.html#post1991880

Nvidia GT-625 i burdan bir inceler misiniz? 64 bit ekran kartı almak ne kadar mantıklı. Asus b85 chipsetli anakart ve işlemcinin onboard ekran kartı zaten o ekran kartını ezer geçer.

ersur kardeş bilgin için teşekkürler. baya araştırma yaptım sayenizde baya bilgi sahibi de oldum. şimdi asus bm1af modeli var b85 yonga kümesine sahip. yalnız zor bulunan bir model. birde anakart iyi diğer elemanları tersine yapıyorlar veya tam tersi. satış politikası işte. n11. com da var fakat nedense pek güven vermiyor. çünkü konfigürasyon listesi üstte başka yazıyor altta başka. n11.com galiba aracı bir site ürünleri ise başka yerlerden temin ediyor. bu bakımdan güvenilirmi bilmiyorum.

yalnız asus m52ad modeli var h81 yonga kümesine sahip. ve bir çok yerde rahatlıkla güvenle temin edilebilir gibi.  ama fiyat benim istediğim şekildeki pc de en az 1900 tl. amd radeon  7 240 ekran kartı  8gb ram, intel 4. nesil 4460 işlemci teme özellikleri var.

şimdi adamlar belliki düşünerek fiyat koymuş parçaya göre. b85 bilgisayarlar daha güvenli sitelerde 2400 tl den başlıyor. birde 4 ram slotu olan b85 e 4gb ram koymuş kıllık yapar gibi. şimdi anakart iyi olacak diye sonradan birde artı rammi alcaz? o da saçma. en iyi en uygun konfigürasyonda karar kılıp onu almak diye düşünüyorum ben. tamam gönlüm b85 den yana ama dediğim gibi zor bulunan bulunduğu güvenilir sitelerde de bütçeyi epey aşan bir model. asus iyi ama pahalı. birde kullanan varmı bu asus modellerini çalışma sesi falan sessizmi?

nedense toplama bana cazip gelmiyor. çünkü önem verdiğim sessiz çalışmayı sağlmayabilir gibi geliyor. ayrıca parçaları sıfır alırsan ve orta seviye hazır pc lerden farklı olmayacak gibi..? fiyat olarak yani.. düşünceleriniz almak isterim. sayenizde farkı anlamış oldum. casperı mesela niye önermediğinizianladım. tamam benim dandik casper bile 10 yıldır tık demedi. ama onun kadar sesli çalışan bilgisayarda görmedim :) bu yüzden ses konusunda hassasım. casper ları süsleyip püslüyorlar ama asus gibi kalite yok özellik yok-muş. :)

bazanda oyun falan oynamam pek ne yapacaksın orta seviyeyi falan diyorum kendi kendime. al 1350 tl lik bir m31ad h81 asus gitsin diyorum. laptoplara hiç girmiyorum çünkü hem hassas ve pahalılar hemde benim pc taşıyacak bir durumum yok.

pc yi iyi almışsın daha çok internet kullancaksan bağlantıda işin içine giriyor. bağlantı olarak kötü bir yerdeyim. vdsl modem kakaladılar ya hızın artacak diye bana bende psikopata bağladım. ttnetten sorununuz haloldumu diye her aradıklarında hayır hal olmadı hızım garanti ettiğiniz gibi artmadı anlaştığımız modemide göndermediniz zaten diyorum. yarına randevu aldılar yine gelecekler.

Bende birkaç fikrimi yazayım size.

Öncelikle ben toplama pc almanızdan yanayım. Nedeni ise parçaları kendiniz belirleyip paranızın hakkını verebilecek bir bilgisayar alabilecek olmanızdır. 

Sessizlik kısmına gelince işlemcinin stok fanını kullanırsanız belirli bir süreden sonra ses sorunu yaşayacağınız doğrudur. Fakat ekstra alacağınız bir işlemci soğutucusuyla ve seçeceğiniz kasaya bağlı olarak takacağınız fanlarla birlikte ekstra sessizlik sağlayabilirsiniz.

Markalı bilgisayarlarda genel sıkıntı bazı parçalarda kısmaya gitmeleri. Örneğin yukarıda verilmiş olan örnekleri baz alırsak gt625 sınıfına göre düşük bir ekran kartı. Onun yerine toplama bilgisayarda 128 bitlik daha iyi bir ekran kartı takabilirsiniz.

Garanti kısmında ise toplama bilgisayarda bir sorun çıkarsa parça bazlı olarak garantiye gönderip geçici olarak bir parça takarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Fakat markalı bilgisayarlarda kasanın yan kapağını açtığınızda garanti dışı kalacaktır.

Bir detay daha var toplama bilgisayarda seçeceğiniz parçalara göre ekstra parçalar takabilmenizde mümkün.(SSD,Ram v.s). Markalı bilgisayarlarda bunu yapabilmeniz zor olabilir.

Benim fikirlerim bu şekilde. Tercih size kalmış :)

Bende birkaç fikrimi yazayım size.

Öncelikle ben toplama pc almanızdan yanayım. Nedeni ise parçaları kendiniz belirleyip paranızın hakkını verebilecek bir bilgisayar alabilecek olmanızdır. 

Sessizlik kısmına gelince işlemcinin stok fanını kullanırsanız belirli bir süreden sonra ses sorunu yaşayacağınız doğrudur. Fakat ekstra alacağınız bir işlemci soğutucusuyla ve seçeceğiniz kasaya bağlı olarak takacağınız fanlarla birlikte ekstra sessizlik sağlayabilirsiniz.

Markalı bilgisayarlarda genel sıkıntı bazı parçalarda kısmaya gitmeleri. Örneğin yukarıda verilmiş olan örnekleri baz alırsak gt625 sınıfına göre düşük bir ekran kartı. Onun yerine toplama bilgisayarda 128 bitlik daha iyi bir ekran kartı takabilirsiniz.

Garanti kısmında ise toplama bilgisayarda bir sorun çıkarsa parça bazlı olarak garantiye gönderip geçici olarak bir parça takarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Fakat markalı bilgisayarlarda kasanın yan kapağını açtığınızda garanti dışı kalacaktır.

Bir detay daha var toplama bilgisayarda seçeceğiniz parçalara göre ekstra parçalar takabilmenizde mümkün.(SSD,Ram v.s). Markalı bilgisayarlarda bunu yapabilmeniz zor olabilir.

Benim fikirlerim bu şekilde. Tercih size kalmış :)

extra bilgiler vermişsin saolda, By_Kg arkadaşın dediği gibi bilerek alırsan kafa kafaya geliyor gibi.  mesela https://www.asus.com/tr/Tower-PCs/M52AD/ 8 gb ram 4. nesil 4460 işlemci, amd r 7 240 ekran kartı. h81 yonga kümesi,  2000 tl. 300 watt psu. buna göre ohhoo ben bunu çok daha ucuza mal ederim diyeceğiniz sıfır parçalardan oluşan bir konfigürasyon verin o zaman bakalım.

daha bugün topladım bi kasa.msı anakart, amd işlemci,12gb ram 2 tb wd hdd,500watt power,r7 onboard ekran kartı var sadece.

gta5 kasmadan açıyordum  B) fiyat total 950 tl..

parçalar sıfırmı? anakartın yonga kümesi nedir? amd işlemciler pek rağbet görmüyor diye biliyorum intele göre? performans olarak değil intel kadar piyasası olmadığından diye biliyorum. birde çalışma sesi kaç db boşta ve çalışırken? tahmini yani :)

konfigürasyonları tam ayrıntılı verinki inceleyebileyim. msı anakart, amd işlemci ama hangisi bilememki? saolun.