Jump to content

Rufus Usb Belleği Bozuyor !

wMwMw
 Share

Recommended Posts

Rufus ile hazırlanmış usb bellek ile Windows kurulumu yaptıktan sonra biçimlendirip içine film vb. dosyaları atıp tv veya uydu alıcısı gibi cihazlara takıp kullanıyordum ama ne hikmetse rufus ile işlem yapılan usb bellekler artık ne tv de nede uydu alıcımın usb girişinde çalışmıyor  :blink:  Emin olmak için 2 usb bellek denedim rufus ile işlem yapılmadan önce sıkıntısız iki cihazım da usb bellekleri görüyor ama rufus ile iso dosyasını yazdırdıktan sonra artık çalışmaz hale geliyorlar  :(

Bu sorunla karşılaşan oldu mu ? 

iso yazdırırken NTFS dosya sistemine çeviriyordur. tv ve uydu alıcı genelde fat32 istediği için sorun olabilir. Fat32 olarak biçimlendirmen gerekebilir.

Hocam İki cihazda fat32,exfat ve ntfs dosya sistemini destekliyor. (Denedim biliyorum)

Benim demek istediğim usb belleği hangi dosya sistemi ile biçimlendireyim artık iki cihazım da usb belleğimi tanımıyor ve dediğim gibi bu sorun rufus programını kullandıktan sonra ortaya çıkıyor  :mellow:

bununla bir bicımlendır bakalım

HP USB Disk Format Araci 2.18 TR

Yarıda hata verdi ve artık bilgisayarımda görünmüyor ? Disk yönetiminden baktım RAW formatına dönüşmüş ?

rufus her iksinide yapıyor.hem normal hemde uefi.bios ekranında soruyor.kurulum yaparken..

Ben uefi kullanıyorum ama deneme için normal şekilde de yazdırıp deneyeceğim 

Evet sorunun kaynağı belli oldu eğer rufus ile iso dosyasını uefi modunda yazdırırsam bellek artık tv veya uydu alıcısında çalışmıyor ama normal uefi olmayan seçenek ile yazdırdığımda sıkıntı yok. 

Usb belleği tekrar çalışır hale getirmek için BURADAKİ adımları uygulayarak ilk önce diski sildim.

Sonra disk yönetiminden ayrılmamış alan olarak gözüken usb belleği yeni birim olarak biçimlendir seçeneği ile biçimlendirdim ama tabi yarıya gelmeden hata verdi ve ardından formatı RAW olarak değişti

M3 RAW Drive Recovery programı ile tekrar eski haline çevirip biçimlendirdikten sonra artık tv de çalışmayan usb bellek sıkıntısız çalışıyor :)

Keşke bunu daha hızlı düzeltmenin bir yolu olsa  :lol: