Jump to content

Asus Gtx650 Ekran Kartı Fan Problemi

uN1versum
 Share

Recommended Posts

ASUS GeForce GTX 650 nvidia chipset li olan

https://www.asus.com/tr/Graphics-Cards/GTX650DC1GD5/

Bilgisayarı açtığım zaman fan çalışmıyor kart sıcaklığı boşda iken 35 ila 40 derece arsında değişiyor oyunlarda 85 derceceye kadar 80 derece veya biraz daha ısı artınca fan çalışıyor ama oldukca yavaş dönüyor 80 dercedeyken yada altına düşünce fan tekrar duruyor bu değerler normalmidir esas sorum ekran kartının fanı pc start eder etmez çalışması gerekmiyormu msi afterburner yazılımıyla fanı hızlandırabiliyorum ama açıkcası bu tip programlar kullanmak istemiyorum 

bilgisayarın özellikleri şu şekildedir

Anakart: Asus M5A97 R2.0

İşlemci: AMD FX(tm)-6300 Six-Core Processor

Ram: Corsair XMS3 4x3 12 gb

İş. Sis. Adı Microsoft Windows 10 Home

Psu: 500 W sanırım tam 500 değil

Edited by safranos

Dostum kartta sorun var gibi görünüyor, bende de 750'de aynı sıkıntı oldu, gönderdim değişti geldi, normal değil yani, üzüldüm açıkçası çünkü ben epey bi beklemek zorunda kaldım garanti prosedürleri vs. insanı oyundan ediyor kartsızlık, geçmiş olsun

edit: psu'dan da kaynaklı olabilir denmiş, benim psu 850w aerocool, ondan emin olmasam ben de ilk psuya bakardım açıkçası

Edited by DarthBreakeR

katınız hakkında fazla  bilgim yok..ama yeni model kartlar pc açılırken dönmüyor..oyunlarda program vs. şeylerde yük binmezse.kartın özelliğinden kaynaklı fan dönmüyor..bozuk olduğundan değil tabiki.üretici öyle yapmış..aşırı ısınmadıkça çok rahat çalıştıgından dönmeyi gereksiz buluyor.. :)

garantisi varsa hemen verin baksınlar..500 wattlık bi psu sağlam kartlarda yetersizdir..bene psu nuzuda değiştirin..

katınız hakkında fazla  bilgim yok..ama yeni model kartlar pc açılırken dönmüyor..oyunlarda program vs. şeylerde yük binmezse.kartın özelliğinden kaynaklı fan dönmüyor..bozuk olduğundan değil tabiki.üretici öyle yapmış..aşırı ısınmadıkça çok rahat çalıştıgından dönmeyi gereksiz buluyor.. :)

garantisi varsa hemen verin baksınlar..500 wattlık bi psu sağlam kartlarda yetersizdir..bene psu nuzuda değiştirin..

katınız hakkında fazla  bilgim yok..ama yeni model kartlar pc açılırken dönmüyor..oyunlarda program vs. şeylerde yük binmezse.kartın özelliğinden kaynaklı fan dönmüyor  bende biraz bu şekilde düşünüyorum  üreticinin sitesinden inceledim biraz 400 w psu ve 98 derece en son limit dir tabi bu ama ne biliyim 85 derceye çıkınca ısı biraz endişelendim kartda ve ya psu da sorun olsa o sıcaklığa gelince fan çalışırmı acaba ama dediğim gibi yaşaş devirde dönüyor sanırım varsayılan olrarak % 10 devire ayarlı pc açılışnda fan çalışmıyor ama sıcaklık ta 40 dereceyide geçmiyor sanırım onuda sıvı soğutucuyla yapıyor konuya hakim arkadaşların bilgileri faydalı olacaktır teşekkür ediyorum...

Pahalı model ekran kartlarına baktığımda fanların çift heatsing'lerin daha büyükçe olduğunu görüyorum daha evvel bende de ısınma sorunu vardı harici ucuz yollu bir fan alıp monte etmiştim ekran kartı üzerine sorun çözülmüştü tabii desktoppc'de,laptoppc için alt soğutucu gerekli olabilir yada Speedfan alternatifi. :)

• 2 hafta sonra ...

Fanın miline fln toz kaçtıysa o yüzden de dönmekte zorlanabilir istersen fanları bi elinle yokla çevirdiğinde rahat bi şekilde dönüyor mu yoksa biraz baskı uygulamadan dönmüyor mu eğer tozla ilgiliyse elimden gelir diyosan millerini temizleyebilirsin benim karşılaştığım bir durumdu fan düşük devirde çalışması gerekirken dönmeye gücü yetmiyordu anca pc 70 lere çıktığında normalde devir arttırmak için gücü arttırdığı için yavaş yavaş dönebiliyordu Senin kartındaki sorun bana onu hatırlattı

https://www.youtube.com/watch?v=1lxvmay2tn0

sorun buysa faydası olabilir

Edited by B_U_R_H_A_N