Jump to content

Muhasebe Mesleği Zor Mu?

musab571
 Share

Recommended Posts

ne okuyorsanız okuyun ama mutlaka okuyun ilerde hiç bir zaman eksiği olmaz hep artısı olur.

her şeyin kolay ve zor yönleri vardır

Kanun yönetmenlik vs vs hep değişir .. 

hiç kanun ve yönetmenlik değişmeyeni seçmek isterseniz imamlık

kesin olan şu dur ki.. ne yaparsanız yapın.. severek isteyerek yapın ki başarılı olabilesiniz

Her meslek kendine göre zor muhasebe her meslek gibi biraz ilgi zorluk ve mesakkat ister, hangi meslek kolayki bu kolay olsun insan lokmasını çiğnerken bile yoruluyor kimi zaman, o nedenle ilerde esnaf ile aran iyi olur temiz dürüst olursan ve 70-100 arası bir dosya tutarsan çok iyi para kazanabilirsin bunu belirteyim. Bence gelir açısınından iyi bir meslek.

• 2 hafta sonra ...

komşum muhasebeci 4 kişi çalıştırıyor..patron olmasına rağmen tabiri caizse geberiyor..sen işçi olarak gireceksen işin zor.. allah kolaylık versin :)

O kadar zor mu ki hocam ne yapıyor ki o kadar zorlanıyor

Sayısal seviyorsan, hayatı sevmiyorsan iyi seçim olur. Ben muhasebe okudum ama asla yapmam o mesleği.

muhasebe işi yapanlar nasıl yapıyor o kadar kötü bir iş mi ben A.Ö.F. işletme okuyorum  muhasebe zor gelirse  ön muhasebe olarak çalışmak istiyorum 

muhasebe işinde matematik bilgisi çok iyi mi olması gerekiyor mu yoksa matematiksel işlemleri program yardımı ile mi yapılıyor

ne okuyorsanız okuyun ama mutlaka okuyun ilerde hiç bir zaman eksiği olmaz hep artısı olur.

her şeyin kolay ve zor yönleri vardır

Kanun yönetmenlik vs vs hep değişir .. 

hiç kanun ve yönetmenlik değişmeyeni seçmek isterseniz imamlık

kesin olan şu dur ki.. ne yaparsanız yapın.. severek isteyerek yapın ki başarılı olabilesiniz

bende sevmek istiyorum ama araştırdığım bilgilere göre çoğu insan olumsuz yorum yapmış yani hiç başlamasam mı diye düşünüyorum artık 

iş olarak potansıyel alırsan boşta kalma ıbı bı luksun yok ayın ortası ve sonunda ışlerın yogun olur ozellıkle yıl sonu onemlıdır

bir nevi iş imkanı yüksek olduğu için tercih nedenim 

Her meslek kendine göre zor muhasebe her meslek gibi biraz ilgi zorluk ve mesakkat ister, hangi meslek kolayki bu kolay olsun insan lokmasını çiğnerken bile yoruluyor kimi zaman, o nedenle ilerde esnaf ile aran iyi olur temiz dürüst olursan ve 70-100 arası bir dosya tutarsan çok iyi para kazanabilirsin bunu belirteyim. Bence gelir açısınından iyi bir meslek.

hocam bu meslek yapmam hayatımı nasıl bir etkisi olur bir çok olumsuz yorumlar aldım. matematik seviyem normalin altında biraz ama bu işin içine girince zamanla geliştiririm diye düşünüyorum

ebu zer giffari (r.a) sormuşlar yanlızlık zor  değilmi o da buyurdu;insanlar daha zor demiş.......................

yani hiç bir meslek sever yapıldıgı takdirde zor değildir..zor olan insanlardır onları memnun etmek imkansız..hele patronlara istedigin kadar 24 saat çalişsanda yalakalık yapmadıgın takdirde göze giremiyorsunuz.....her yer öyle olmuş ....

nedense eski muhasebe ve mutemetlere sordugunuz zamn onlar memnundu iş hayatında ve insanlardan şikayet çok azdı ..ama bu zamanda ne patron nede işçi memnun...Allah teala önce aç ların gözünü sonra  da karnını doyursun...............

ön muhasebede çalışıyorum 2 senedir. Mikronun dibine vuruyorsun..

işe nasıl başladınız nasıl geliştirdiniz kendinizi hocam

ebu zer giffari (r.a) sormuşlar yanlızlık zor  değilmi o da buyurdu;insanlar daha zor demiş.......................

yani hiç bir meslek sever yapıldıgı takdirde zor değildir..zor olan insanlardır onları memnun etmek imkansız..hele patronlara istedigin kadar 24 saat çalişsanda yalakalık yapmadıgın takdirde göze giremiyorsunuz.....her yer öyle olmuş ....

nedense eski muhasebe ve mutemetlere sordugunuz zamn onlar memnundu iş hayatında ve insanlardan şikayet çok azdı ..ama bu zamanda ne patron nede işçi memnun...Allah teala önce aç ların gözünü sonra  da karnını doyursun...............

iş hayatı acımasız ağzınla kuş tutsan yine yaranamazsın. yalaka insan her yerde var emeğe kimse saygı göstermiyor sen doğru ol ki yanlışa düşmüyesin unutma ki bu dünya fani bir gün göçüp gideceğiz eden ettiğiyle kalır hesabı çetin olur. takma kafana kimseye yaranma işini yaptıktan sonra keyfine bak kimse birşey diyemez.

O kadar zor mu ki hocam ne yapıyor ki o kadar zorlanıyor

muhasebe işi yapanlar nasıl yapıyor o kadar kötü bir iş mi ben A.Ö.F. işletme okuyorum  muhasebe zor gelirse  ön muhasebe olarak çalışmak istiyorum 

muhasebe işinde matematik bilgisi çok iyi mi olması gerekiyor mu yoksa matematiksel işlemleri program yardımı ile mi yapılıyor

bende sevmek istiyorum ama araştırdığım bilgilere göre çoğu insan olumsuz yorum yapmış yani hiç başlamasam mı diye düşünüyorum artık 

bir nevi iş imkanı yüksek olduğu için tercih nedenim 

hocam bu meslek yapmam hayatımı nasıl bir etkisi olur bir çok olumsuz yorumlar aldım. matematik seviyem normalin altında biraz ama bu işin içine girince zamanla geliştiririm diye düşünüyorum

parası bol hocam ondan bırakamıyor :)

ilk başta ön muhasebe ile başlarsın. sonra kendini geliştirdikçe yükselirsin.
sonuçta bu da bir iş. insanın bir mesleğinin olması her zaman iyidir. 
bence çok matematik bilmeye gerek yok. biraz bilsen yeterli.

bir de en çok ihtiyaç duyulan mesleklerden bir tanesi. her işletmede çalışabilirsin.

bir işletmede para alırsın, para verirsin, belgeleri düzenlersin, gelir-giderine bakarsın. v.s. bu ön muhasebe.

bu işi biraz daha profesyonel yapmak istiyorsan. kendini geliştirmen gerekli. bunun için de çalışmak gerekiyor. (Hem teorikte hem de pratikte)
muhasebeyle alakalı kitapları alıp okuman lazım. muhasebe teknik bir iş. bilirsen yapabilirsin. 
teorikte öğrendiğin şeyleri pratikte de yaparsan bilgi daha kalıcı olur.

bu işte başarılı olmak ve para kazanmak istiyorsan bu bir süreci gerektirir. Hemen olacak bir şey değil. 

bu mesleği (ön-muhasebeci olarak)-(muhasebeci olarak)-(serbest muhasebeci mali müşavir olarak) 3 gruptan birini yapabilirsin.

ilk aşama ön-muhasebe
ikinci aşama muhasebeci
üçüncü aşama smmm (4 yıllık üniversite + 3 yıl staj)
4 yıllık bir üniversite (açıköğretim de olur) okuduktan sonra staj sınavına giriyorsun. kazanırsan 3 yıl bir smmm yanında staj yapıyorsun. staj bitiminde de smmm sınavlarına giriyorsun. 

Şunu söyleyeyim. sınavlar gözünü korkutmasın. Nasıl üniversite okurken çalışıp dersleri geçiyorsun. smmm sınavları da aynı şey.

Bir de üniversite okurken ve staj yaparken bu meslekle alakalı bir işte çalışmanı tavsiye ederim. Üniversite ve staj bittiğinde mesleğinin büyük bir bölümünü öğrenmiş olursun ve işin hazır olur. (Bir işletme de olabilir bir smmm bürosu da olabilir)

ben bir özel sektörde smmm olarak çalışıyorum.
tecrübelerime dayanarak söylüyorum. geç smmm oldum. çok daha erken de smmm olabilirdim. tecrübesizlik diyelim.

bu meslekde başarılı olmak için okumak ve mevzuatı takip etmek gerekir.
bunlar çok zor şeyler değil. bu mesleği severseniz, işin ucunda da para oldu mu bunları yaparsınız. 
Edited by hakarakurt