Jump to content

Kapadokya Gezisi Hakkında

canpolat11
 Share

Recommended Posts

evet arkadaşlar daha önce nevyehir merkezi gezmiştim bu sefer inşalah kendim kapadokya peri bacaları ve yer altı şehirlerini gezemyi düşünüyorum şimdi benim kafamı karıştıran bunların hepsi bi yerdemi bir göreme de bire ürgüpde var biliyorum yer altı şehir olan hangisi veya nasıl gezeyim ben ankaradan gezeyim ilk önce hangi ilçede ineyim yardımcı olursanız çok sevinirim

Ben sana kendi yaptığım haftasonu kaçamağımı anlatayım. Araçsız olduğunu düşünerek yazıyorum aracın varsa zaten sıkıntı yok.

Göremede bir hostelde kaldım, sabah erkenden göreme açık hava müzesini gezdik taksiye atladık hemen 15 tlye ortahisar a geçtik ve kaleye çıktık köy kahvesinde çerez çay yaptık. oradan ürgüp e giden minibüsler var onlara bindik ürgüp merkez gelişmiş ama pek bir şey yok. merkezi, müzeyi, asmalı konakı ziyaret edip üç güzellerin olduğu yere doğru çıktık orada da işimiz bitince göremeye döndük. saat 5 gibi atv turuna çıktık 40 dklık bi atv turuyla rosevalleyde sunseti tam vaktinde yakaladık (tur ile vadileri geziyorsunuz güvercinlik,rose,aşıklar vs. acayip uygun fiyatlı atilla abinin mekanı öneririm). vadileride gezdikten sonra avanosa giden minibüse bindik. avanosta bir çömlekçiyle muhabbet edip birazcık makineyi falan kullandım. ilk gün bitti. ikinci gün erkenden kalkıp termosuma çayı koydum ve kahvaltılıklarımı yanıma alıp gündoğumunu izlemeye hakim bir tepeye çıktım, balonları izledim sonrasında önceki gün anlaştığım tur ile  (100tlye aldık, bu paraya nehir üzerine kurulu restoranda yiyeceğiniz güzel bir yemek de dahil). derinkuyuyu rehber eşliğinde gezdik, ıhlara vadisi, selime manastırı vs oraları komple turladık. geri geldiğimizde bir onyx işleme atölyesini ziyaret ettik. 

eğer bir günüm daha olsaydı zelve, paşabağları, tekrar avanos yapmayı düşünüyordum. bunlarda aklında bulunsun.

çok teşekkür ederim hocam bende şöyle yaptım nevşehire gittim ondan sonra derinkuyu yer altı şehrine ondan tekrar nevşehire sonra ürgüpe gittim orda bişey yoktu sonra  açıkhava müzesine ordan avanosa ordanda kayseriye geçiş yaptım tabı yolculuk sırasında gördüm o bacaları v tavsiyelerininz için çok sağolun

ıhlara vadisi benim köyüm  yer altı şehri derinkuyuda ama vadiyi gezmeden kapadokyayı gezdim demeyin birde ıhlara vadisi ıhlara belediyesine yani aksaraya ait bir yerdir nevşehirle alakası yok bazı gezi firmaları ıhlara vadisini Nevşehir diye tanıtır inanmayın

En güzeli turla gezmek. Tur rehber eşliğinde gezilere bak derim. 

Kaldığın yerde tavsiye ederler mutlaka, Sabahtan alırlar seni en güzel yerleri gezdirirler. Yemeğini yolunu düşünmez eğlenmene bakarsın. Sabah erkenden balon turları var günü de harcamıyor sabah 4-5 gibi başlıyor zaten onun dönüşüne de gezi turu ayarla, on numara beş yıldız. Ben öyle yapmıştım...

Edit:  Geziyi yapmışsın sanırım, yapmayanlara örnek olsun :)