Jump to content

Ssd Ye Win 7 64 Bit Kurulumu Yardım

yldrytpl
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar ben sandisk ultra 2 ssd ye win7 64 bit kurmaya çalışıyorum. usb bellekten kurulum başlıyor. hdd seçme kısmında ssd yi seçmeme izin vermiyor. bu ssd ye nasıl kurulum yapabilirim. Teşekkürler

Bir saat önce, yldrytpl yazdı:

Merhaba arkadaşlar ben sandisk ultra 2 ssd ye win7 64 bit kurmaya çalışıyorum. usb bellekten kurulum başlıyor. hdd seçme kısmında ssd yi seçmeme izin vermiyor. bu ssd ye nasıl kurulum yapabilirim. Teşekkürler

Selam
Yazacaklarımı uygularsanız sorunsuz sistem kurulumu yapabilirsiniz.

1- İlk yapacağınız işlem @BIOS ayarlarından AHCI ve UEFI modunu aktif etmektir. Kuracağınız Win7 64-Bit işletim sisteminin EFI klasörünün altında Boot klasörü varsa ve içinde bootx64.efi dosyası mevcutsa, bunu UEFI olarak boot eder ve GPT olarak kurdurabilirsiniz. Yoksa bu dosyası mutlaka flash belleğe anlattığım şekilde kopyalayın.

2- Kafanızın karışmaması için bilgisayarda ikinci bir HDD veya SSD takılı ise, bunun kablolarından birini çıkartın ve kurulum bittikten sonra tekrar takar ve kullanmaya başlarsınız.

Gelelim kurulumu gerçekleştirmeye.
Flash bellekle boot edin ve dil seçenekleri ekranı geldiğinde Shift+F10 tuşlarına basın. Açılan komut istemcisine aşağıdaki komutları aynen uygulayın.

GPT formatı için;
Diskpart
List disk
Select disk 0
-->> (1, 2, 3. Kurulum yapacağınız mevcut diski değiştireceğiniz numaralardır).
Clean
Convert GPT
Create partition primary
Active
Format FS=NTFS QUICK
Assign
 Exit

MBR formatı için;
Diskpart
List disk
Select disk 0
  -->> (1, 2, 3. Kurulum yapacağınız mevcut diski değiştireceğiniz numaralardır).
Clean
Create partition primary
Active
Format FS=NTFS QUICK
Assign
Exit

Bu işlem sonrası ister kuruluma devam edin, isterseniz yeniden başlatarak boot edin ve kurulumu tamamlayın.
Kolay gelsin..

• Like 1

yardımlar için teşekkür ederim.

yalnız bende 2 tane usb den kurmak için win7 var.

açılış da ne yaptıysam bir türlü başlatamadım.

biostan usb - hdd işaretli ama görmüyor.

benim pc bilgileri ekte. sorun çıkar mı? eğer sorun çıkarsa en iyi hangi sistemi kurarım ?

teşekkürler

Please register to see this content.

Selam
Sizin bu "usb bellekten kurulum başlıyor. hdd seçme kısmında ssd yi seçmeme izin vermiyor" açıklamanıza göre gerekeni yazdım. Şimdi de flash bellekten başlatamadığınızı yazıyorsunuz. Bunu anlamış değilim açıkçası.

Eklediğiniz resimden de bir şey anlaşılmaz. Disk durumlarını görmek için Çalıştır'a Diskmgmt.msc yazın ve açılan pencerenin resmini alıp buraya gönderin..

Eğer çalışan sistemi kullanmak istiyorsanız, HDD'nin C: birimini Acronis veya benzeri programlarla CLONE yapıp SSD üzerinden çalıştırın.
Kolay gelsin...

• Like 1

Üstadım şuan USB den almıyor dvd yaptım. USB den alırken biosdan AHCI yapmıştım o ara kurdum. Benim istediğim yere kuramadım normal hdd ye kurdum. Şimdi tekrar başlattım. Bütün bölümleri sıfırladım. Şimdi shift + f10 yaparak denicem. Sonucu yazarım.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

merhabalar

yaklaşık 1 gündür denemeler sonunda kurdum.

ama yine SSD ye kuramadım.

Diskmgmt.msc sonucu resimde

D: sürücü kurmak istediğim yer ama kuramıyorum.

Acronis veya benzeri programlarla denicem.

7 saat önce, yldrytpl yazdı:

merhabalar

yaklaşık 1 gündür denemeler sonunda kurdum.

ama yine SSD ye kuramadım.

Diskmgmt.msc sonucu resimde

D: sürücü kurmak istediğim yer ama kuramıyorum.

Acronis veya benzeri programlarla denicem.

Günaydın
Ben size ikinci önerimde yazmıştım (2- Kafanızın karışmaması için bilgisayarda ikinci bir HDD veya SSD takılı ise, bunun kablolarından birini çıkartın ve kurulum bittikten sonra tekrar takar ve kullanmaya başlarsınız). Fakat siz bu bilgilendirmeyi gözardı edip yine farklı yöntemi uygulamışsınız.

Disk yöntemine göre, 120 GB'lik SSD doğru portta takılı gözüküyor ama sizin kurduğunuz 1 TB'lik HDD kurulumu yanlış sıralama formatında(100 MB'lik etkin birim en başta olması gerekirken, sizde 2 birim arkada gözüküyor). Ayrıca UEFI değil. Yani MBR kurulumunda HDD'niz. Buna göre elinizdeki format DVD'sinde UEFI kurulum yeteneği yok anlamına geliyor.

Eger SSD'ye MBR veya GPT kurmak istiyorsanız, HDD'lerin DATA kablolarını çıkartın ve kurulum bittikten sonra HDD'lerin DATA kablolarını tekrar takarak kullanırsınız. İlk yazdığım mesajdaki komutlar geçerli ve her formata uygundur.

Sizin görmeniz veya bilgi edinmeniz için aşağıdaki resmi hazırladım. Buna göre diskinizi yapılandırırsanız, son derece sorunsuz bir sistem kurmuş olursunuz.

On ‎05‎.‎06‎.‎2016 at 08:08, Bay_KG yazdı:

Disk yöntemine göre, 120 GB'lik SSD doğru portta takılı gözüküyor ama sizin kurduğunuz 1 TB'lik HDD kurulumu yanlış sıralama formatında(100 MB'lik etkin birim en başta olması gerekirken, sizde 2 birim arkada gözüküyor). Ayrıca UEFI değil. Yani MBR kurulumunda HDD'niz. Buna göre elinizdeki format DVD'sinde UEFI kurulum yeteneği yok anlamına geliyor.

üstadım

burada verilen sistemi indirdim. UEFİ  olmalı diye düşünüyorum. zaten kurarken autorun sormadı boot sordu. DVD yol olarak gösterip yaptım. kısmet olursa  2 HDD 1 SSD var. 2 HDD yi söküp direkt olarak  SSD ye kurulum yapmayı denicem. Eğer UEFİ olarak önereceğiniz sistem var ise onu indirip onun üzerinden çalışma yapabilirim.

NOT: başka bir siteden indirdiğim sistemde var.

Edited by yldrytpl

On 07.06.2016 at 00:13, yldrytpl yazdı:

üstadım

burada verilen sistemi indirdim. UEFİ  olmalı diye düşünüyorum. zaten kurarken autorun sormadı boot sordu. DVD yol olarak gösterip yaptım. kısmet olursa  2 HDD 1 SSD var. 2 HDD yi söküp direkt olarak  SSD ye kurulum yapmayı denicem. Eğer UEFİ olarak önereceğiniz sistem var ise onu indirip onun üzerinden çalışma yapabilirim.

NOT: başka bir siteden indirdiğim sistemde var.

Selam
Başka bir siteden indirmişsiniz. Eğer indirmemiş olsaydınız, geçenlerde bilgisayarcı ve servis işleri yapan arkadaşlarım için DISM yöntemi ile toplu güncelleme(KB3125574-v4) entegreli 1x4 64-Bit AIO sürümlerinin linkini özelden verebilirdim..

UEFI kurulumu için @BIOS ayarlarından açmanız(Enabled) gerektiğini de hatırlatayım. :)
Kolay gelsin..

Onuda kurabilirim. Şuan ssd ye kurulum yapmaya çalışıyorum. Durum buea7e82c4071bec0a74a16ebe188eab57.jpg

31c58c577b024e295bb68a4552abd515.jpg

En sonda assign yerine assing yazmışım düzelttim

a545019c0edd595ca741d033a9559320.jpg

Mbr denemesi

2 saat önce, yldrytpl yazdı:

Üstad Fikirlerini bekliyorum

Selam
İlk resimdeki Diskpart MBR olarak düzenlenmiş bir SSD, ikinci resimdeki Diskpartta ise GPT olarak düzenlenmiş bir SSD gözükmekte.
Siz MBR olarak kurduğunuz için EFI bölümü olmaz. Çünkü bunu @BIOS ayarlarından UEFI olarak ayarlamak lâzım.
Anakartınızın UEFI destekleyip desteklemediğini bilmeniz için firmanın sitesinden öğrenebilirsiniz. Veya marka ve modelini tam olarak buraya yazarsanız, sizin adınıza sitesinden denetlemiş oluruz.
Kolay gelsin..

• Like 1

6 dakika önce, yldrytpl yazdı:

s.a.
anakartım 

GIGABYTE GA-EP45-UD3R

Selam
Hiç uğraşmayın bu anakart DDR2 RAM ve SATA2 içeriyor(Yani UEFI desteği yok). :( Bu anakartta SSD'yi verimli kullanamazsınız. En fazla 260-270 MB/s civarında veri aktarımı sağlayabilirsiniz.  Eğer SATA3 desteği olsaydı, 500 MB/s üzerinde veri aktarımı sağlayabilirdiniz.
Anakartınızın bilgileri:

Kolay gelsin..

yldrytpl

Yeni ssd aldınız işletim sisteminizi klonlamak ve montaj için videoyu izlemeniz yeterli olacaktır.

Veya Acronis açılış CD sini  USB ye yazdır  bilgisayarı usb üzerinden başlat  acronis programı açıldıgında disk klonlamak bölümünü seç

önce şuan kullandıgın sistemi göster Nex diye devam et yeni aldıgın SSD yi göster  Nex diye devam et çalışan sistemin birebir yeni aldıgın SSD ye klonlanacaktır işlem bitince cihazında eski kartını çıkart klonlama yaptıgın SSD yi cihazına tak kullandıgın sistem karşında

Edited by cankusa